به روز شده در: ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
وزیر کشور:
وحیدی گفت: اتفاقات اخیر سبب شد مشکلات اجتماعی و عفونت‌هایی که در درون پیکره بزرگ جامعه ما هست ظهور و بروز بیشتری پیدا کند.
کد خبر: ۵۵۸۳۳۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ - 27November 2022

اتفاقات اخیر سبب شد تا مشکلات اجتماعی ظهور بیشتری پیدا کنندبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، نشست فصلی مصیر، قرارگاه مردمی تحول اجتماعی شهید اسداللهی با حضور ۳۶ مسئول قرارگاه در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها، ۱۶ مرکز و شتاب‌دهنده در سطح ملی در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

احمد وحیدی، وزیر کشور با حضور در هشتمین نشست فصلی قرارگاه مردمی تحول اجتماعی مجاهدت و شهادت جوانان دهه هشتادی در اغتشاشات اخیر را نشانه رشد و بالندگی جامعه دانست و ضمن تشکر از مجاهدت جوانان مؤمن انقلابی در سراسر کشور بیان کرد: ما امروز با دو نوع روایت مواجهه هستیم. یک جریانی هست که سعی دارد جامعه را به بن بست رسیده و سرشار از مشکلات نشان بدهد. یک روایت هم روایت انقلابی است، روایتی که نشان می‌دهد انقلاب با قدرت در حال پیشرفت است.

وحیدی ادامه داد: در شرایط کنونی وظیفه ما در وهله اول حفظ و تقویت ایمان است، و لازم است به مسیرمان و راهی که می‌رویم ایمان داشته باشیم. دوم اینکه دروغ بزرگ دشمن را نشان دهیم. بسیاری دچار اشتباه شناختی شدند. آنچه از پس این اغتشاشات بر می‌آید این است که جمهوری اسلامی قوی‌تر خواهد شد.

وزیر کشور اظهار داشت: ما در دهه ۱۳۶۰ شرایط بسیار پیچیده و سخت‌تری را قبلاً پشت سر گذاشتیم، در همین تهران هر روز تعداد زیادی از هموطنان‌مان را شهید می‌کردند، در گلستان، کردستان و جا‌های دیگر مشکلات فراوانی وجود داشت. عزیزان ما امثال شهید بهشتی‌ها و مطهری‌ها را از ما گرفتند در حالی‌که درگیر دفاع مقدس هم بودیم.

وی افزود: اتفاقات اخیر سبب شد مشکلات اجتماعی و عفونت‌هایی که در درون پیکره بزرگ جامعه ما هست ظهور و بروز بیشتری پیدا کند تا همه مسئولین جهت رفع آن به تقلا بیفتند و برای جامعه قوی تلاش مضاعف کنند. جامعه قوی، جامه‌ای است که انسجام داشته باشد، تعهد و مسئولیت پذیری داشته باشد، روابط انسان‌ها به دور از دخالت‌های شیاطین شکل بگیرد.

وزیر کشور در رابطه با شهادت جوانان دهه هشتادی و هفتادی مانند شهید آرمان علی وردی، شهید سیدروح‌اله عجمیان، شهید دانیال رضازاده، شهید حسین زینال‌زاده و شیخ شهید سجاد شهرکی و… بیان کرد: اینکه در همین ایام جوانانی حتی از دهه هشتادی‌ها در صحنه حاضر شدند و برای امنیت به شهادت رسیدند نشانه بالندگی جامعه ما است. اساس حرکت انقلاب همین جریان‌های مردمی است. در این حرکت انقلابی بایستی محله، مسجد و مدرسه را تقویت کرد. این امر محقق نخواهد شد جز با حضور نیرو‌های مردمی.

عبودتیان: رسالت اصلی گروه‌های مردمی کمک جهت به میدان آوردن مردم به منظور حل مسائل کشور است

در ادامه نشست سید احمد عبودتیان ضمن تاکید بر جایگاه رفیع حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی در دولت سیزدهم بیان داشت: مسئولین رسمی کشور وظایفی دارند که در حال انجام آن‌ها هستند، زحمات زیادی می‌کشند، اما ممکن است انتقاداتی به آنان وارد باشد، ولی رسالت اصلی گروه‌های مردمی کمک جهت به میدان آوردن مردم به منظور حل مسائل کشور است.

دستیار مردمی رئیس جمهور ادامه داد: حلقه‌های میانی وظیفه دارند نحوه تعامل با دستگاه‌های مختلف در استان‌های خود را پیدا کرده و با آماده سازی بستر را برای تعامل سازنده و نقش آفرینی آحاد مردم در سیاستگذاری، تصمیم گیری و عملیاتی سازی ایده‌ها در کشور نقش خود را ایفا کنند.

عباسی: دشمن بعد از ناامیدی از جنگ نظامی و اقتصادی به صحنه‌های اجتماعی کشور حمله ور شده اند

محمد عباسی رئیس سازمان امور اجتماعی در رابطه با وضعیت فرهنگی اجتماعی کشور بیان کرد: دشمن همواره در حال بمباران عقبه انقلاب اسلامی است و این تهاجم فرهنگی صرفاً به بستر دانشگاه‌ها محدود نمی‌شود بلکه در تمام جامعه وجود دارد. ایام کرونا و دسترسی بیشتر و آسان‌تر به فضای مجازی این وضعیت را تشدید کرد.

عباسی افزود: دشمن بعد از ناامیدی از جنگ نظامی و اقتصادی به صحنه‌های اجتماعی کشور حمله ور شده اند. البته این رویه آمریکا صرفاً در مقابله با ایران نیست بلکه در برابر چنین هم چنین رویکردی را در پیش گرفته اند که البته آمریکا در آنجا هم شکست خورده است.

حسین یکتا: ان شاالله فتنه سال ۱۴۰۱ هم با نابودی اسرائیل و فتح بیت‌المقدس همراه است

در ادامه حسین یکتا عضو شورای جهاد در رابطه با تهدیدات اجتماعی جامعه ایران در ماه‌های اخیر گفت: ما در جنگ سخت با قدرت گذشتیم و به پشت دیواره‌های رژیم صهیونیستی رسیدیم. در عرصه اقتصادی هم هر چه تحریم بوده اعمال و اجرا شده است.

وی ادامه داد: تغییر قطب بندی در دنیا نیز در حال شکل‌گیری است و در شتاب علمی رتبه یک جهان را داریم. همچنین در زمینه فرهنگی بعد از سال ۱۳۸۸ سرمایه‌گذاری زیادی در جهت تقویت فضای مجازی و ایجاد و حکمرانی پلتفرم‌ها صورت گرفت و زیست بوم فکری نوجوانان و جوانان را تغییر داد و این قصه در ایام کرونا شدت پیدا کرد. این فضای جدید هویت، لذت و درآمد به آن‌ها داد و سبک زندگی جوانان را دگرگون کرد.

مسئول جمعیت امام رضایی‌ها با اشاره به فرصت‌های ایجاد شده ذیل جنگ نرم افزود: همه این‌ها نتیجه پیروزی‌های ما در عرصه‌های دیگر بر دشمن است. از پس فتنه‌ها و اتفاقات مختلف همیشه رویش‌های خوبی داشتیم. بعد از هر فتنه سخت اجتماعی، ملت مؤمن ایران فرصتی ایجاد کردند. برای مثال بعد از فتنه سال ۱۳۷۸ راهیان نور شکل گرفت. بعد از فتنه سال ۱۳۸۸ پیاده روی اربعین گسترش یافت. ان شاء الله فتنه سال ۱۴۰۱ هم با نابودی اسرائیل و فتح بیت‌المقدس همراه است.

قاسمپور: مطالبه اولویت قرار گرفتن و نگاه جدی به مسائل اجتماعی در ید توانای جریان‌های مردمی است

فاطمه قاسمپور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون زنان بیان کرد: هیچ کدام از سه قوه بدون همیاری و پیشرانی جریان‌های مردمی نمی‌توانند مسأله‌ای را حل کنند. قاطعانه عرض می‌کنم که دولت‌ها توانمندی میانداری جریان‌های حلقه‌های میانی در کشور نیز بر نمی‌آیند چرا که اسیر بروکراسی‌ها هستیم. عقب ماندگی ما در شناخت و مدیریت مساله نیز در پیچ و خم بروکراسی و جریان کارشناسی جبران نمی‌شود بلکه اینجا نیز باید به جریان‌های حلقه‌های میانی متوسل شد؛ لذا تسهیل گری حرکت مردمی در کشور برای مجلس شورای اسلامی به صورت جدی دغدغه است.

نماینده مردم تهران افزود: مسئله آسیب‌های اجتماعی مسئله یک کشور است و علاوه بر اینکه باید در اولویت باشد نیازمند یک کار فوق العاده نیز هست. علی رغم اینکه اهمیت مسائل اجتماعی طی دو ماه اخیر نمود پیدا کرده، اما متأسفانه هنوز بودجه این حوزه تخصیص داده نشده است. به نظر بنده مطالبه اولویت قرار گرفتن و نگاه جدی به مسائل اجتماعی نیز در ید توانای جریان‌های مردمی است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها