به روز شده در: ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳
مدیر روابط عمومی سابق فدراسیون فوتبال:
«پاینده» مدعی شد که انگلستان و آمریکا به‌دنبال سیاسی کردن معادلات در جام‌جهانی بودند.
کد خبر: ۵۵۸۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۹ - 29November 2022
انگلستان و آمریکا به‌دنبال سیاسی کردن معادلات در جام‌جهانی بودند

به گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «محمدجواد پاینده» مدیر روابط عمومی سابق فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی عربی‌زبان «الساحات»، به زبان عربی ابتدا در خصوص شرایط تیم ملی ایران به منظور دیدار امروز مقابل آمریکا، اظهار داشت: ما شاهد 2 نمایش متفاوت از تیم ملی در بازی های اول و دوم بودیم؛ اما دوستداران تیم ملی امیدوارند تیمی را ببینند که در بازی دوم با قدرت ولز را شکست داد و با تکرار همان نمایش می‌تواند برای اولین‌بار به مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌های جام جهانی صعود کند؛ در واقع ما در بازی دوم شجاع‌تر بودیم و همین موضوع موجب کسب نتیجه و موفقیت تیم ملی شد.

پاینده در پاسخ به سوال «یاسمین عبید» خبرنگار لبنانی این شبکه و سیاسی بودن معادلات این گروه، گفت: آن‌چه مسلم است حریفان ما این جو سیاسی را در گروه آغاز کردند. از ابتدا خبرنگاران شبکه‌های انگلیسی و آمریکایی از بازیکنان و سرمربی ایران در خصوص موضوعات غیر ورزشی و سیاسی سوال می‌کردند؛ در حالی که طبق قوانین تنها مجاز هستند در مورد بازی و فوتبال سوال کنند نه در مورد سیاست. در آخر هم دیدیم حساب رسمی فدراسیون فوتبال آمریکا نماد «الله» در پرچم ایران را حذف کرد، اقدامی که توهین به یک ملت محسوب می شود. سرمربی آمریکا عذرخواهی کرد؛ اما این اقدام حساب رسمی فدراسیون ایالات متحده بود. پرچم و سرود بخشی از هویت هر ملتی است و اقدام آمریکایی‌ها بر خلاف پروتکل‌ها و قوانین بین‌المللی خصوصا فیفا و جام جهانی است. در واقع این توهین به یک ملت و توهین به جهان اسلام است؛ چراکه نام خداوند در وسط پرچم ایران قرار دارد. مثلا شما در پرچم عراق کلمه «الله اکبر» را می بینید، آیا کسی اجازه دارد این کلمه را حذف کند؟ سیاسی کردن معادلات این گروه شیطنت دو حریف ما انگلستان و آمریکا بود، همانطور که در سال 1998 «بیل کلینتون» رئیس جمهور وقت آمریکا گفت ایران را در همه زمینه‌ها از جمله فوتبال شکست می‌دهیم؛ اما در همان بازی هم شکست خوردند.

پاینده در پاسخ به سوالی پیرامون خواندن سرود ملی در آغاز بازی‌های این دوره، گفت: فشارهایی روی بازیکنان تیم ملی در بازی اول وجود داشت تا سرود را نخوانند و این فشار از جانب برخی افراد در فضای مجازی بود. کسانی که شعار خودشان را آزادی می‌دانند، چطور می‌توانند بازیکنان تیم ملی یک کشور را تهدید کنند، یا مورد فحاشی و توهین قرار دهند و از آن‌ها بخواهند سرود ملی کشور را نخوانند؟

وی ادامه داد: این فشارها قطعا روی تمرکز بازیکنان تیم ملی تاثیر گذاشت و ما دیدیم که در بازی اول دچار اشتباهات متعدد بودند و از نظر روحی برای این مسابقه آماده نبودند. در بازی دوم بعضی از بازیکنان سرود خواندند و بعضی نخواندند. اگر به فیلم بازی‌های تیم ملی در سال‌های گذشته رجوع کنید، در همه بازی‌ها هستند بازیکنانی که سرود را نمی‌خوانند و این مسئله عجیبی نیست. ممکن است یک بازیکن بخواهد در دلش سرود بخواند و با صدای بلند فریاد نزند، آیا کسی به بازیکنان اجبار می‌کرد که باید سرود را بخوانی؟ آزادی که در مورد آن صحبت می‌کنند، همین است که اگر بازیکنان سرود کشورشان را خواندند از جانب بعضی افراد در فضای مجازی مورد توهین و تهدید و تحت فشار قرار نگیرند. یا وقتی بازیکنان تیم ملی مثل همه سال‌های گذشته به دیدار رییس جمهور کشور می‌روند، چرا برخی افراد باید به این بازیکنان توهین کنند و آن‌ها را تحت فشار بگذارند، در حالی که همه جای دنیا تیم های ملی قبل از اعزام به دیدار رئیس جمهور یا نخست وزیر می‌روند.

پاینده تأکید کرد: سرود هویت یک ملت است؛ مگر می‌شود کسی ایرانی باشد و به سرود کشورش بی‌احترامی کند؟ این اقدامات بیشترین آسیب را به تیم ملی ما وارد کرد و تمرکز را از بازیکنان گرفت، هرچند در بازی دوم به شرایط مناسب خودمان برگشتیم و یک نتیجه فوق‌العاده را رقم زدیم.

مدیر سابق روابط عمومی فدراسیون فوتبال گفت: آرزوی همه ما صعود به مرحله بعدی برای نخستین‌بار است و فکر می‌کنم بیش از آمریکا برای این موفقیت شانس خواهیم داشت؛ چراکه یک تساوی هم برای ما کافی است. طبیعی است که احتمالا ایران بازی هجومی در این مسابقه انجام ندهد و با امید داشتن به ضدحملات و استفاده از سرعت و هوش طارمی، به‌دنبال ضربه زدن به حریف خواهد بود.

وی افزود: در سوی مقابل، آمریکایی‌ها احتمالا هجومی‌تر بازی می‌کنند؛ چراکه تساوی برای آن‌ها با شکست تفاوتی ندارد و از جام کنار خواهند رفت. به اعتقاد من اگر با آرامش و تمرکزی که مقابل ولز داشتیم، بازی کنیم، در این مسابقه هم موفق خواهیم شد و به مرحله بعدی صعود می‌کنیم.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار