به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
سفیر ایران در صربستان:
حسن‌پور با بیان اینکه تا کنون ۱۵ سند همکاری بین ایران و صربستان جهت امضا در تهران تهیه شده، اظهار امیدواری کرد که تا زمان انجام سفر رئیس‌جمهور این کشور به ایران تعداد این اسناد افزایش یابد.
کد خبر: ۵۵۹۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱ - 06December 2022

رئیس‌جمهور صربستان به ایران سفر می‌کند

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «رشید حسن‌پور» سفیر ایران در صربستان در گفت‌وگویی با اشاره به سفر وزیر خارجه کشورمان به بلگراد و با بیان این‌که «این سفر به دعوت وزیر خارجه صربستان انجام شد»، اظهار داشت: در جریان این سفر امیرعبداللهیان ملاقات‌هایی را با مقامات صربستان از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر، رییس پارلمان، وزیر خارجه و وزیر کشاورزی داشتند. ایشان همچنین با ایرانیان مقیم در این کشور نیز دیدار کردند. امیرعبداللهیان همچین در نشست با سفرای ایران در ۲۳ کشور اروپایی دیدار و گفت‌وگو کردند.

وی ادامه داد: در نشست وزیر خارجه با سفرا آخرین تحولات مرتبط مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت آقای امیرعبداللهیان جمع بندی لازم را انجام دادند.

سفیر ایران در بلگراد با تاکید بر این‌که «در این سفر اراده سیاسی دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط یک بار دیگر به نمایش در آمد»، خاطرنشان کرد: طرفین تصمیمات و عزم جدی خودشان را برای این که روابط را در همه جوانب از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، کشاورزی، آموزشی، دانشگاهی توسعه دهند اعلام کردند.

وی با اعلام این‌که «در این سفر وزیر خارجه کشورمان در دیدار با رئیس جمهور صربستان دو تاریخ را برای سفر وی به تهران اعلام کرد و رئیس جمهور صربستان نیز از این دعوت استقبال و اعلام آمادگی کرد»، افزود: امیدواریم این سفر در آینده نزدیک انجام شود.

حسن پور همچنین یادآور شد: در این سفر طرفین علاقه‌مندی نشان دادند که در عرصه‌های بین‌المللی از استقلال عمل برخوردار باشند و بر اساس دیدگاه‌های مشترک از مواضع یکدیگر حمایت کنند و عملکرد خود را به گونه‌ای بر اساس موازین و اصول بین المللی تنطیم کنند که متضمن منافع ملی دو کشور باشد.

وی در پاسخ به این‌که آیا صربستان می‌تواند دروازه ورودکالا‌های ایرانی به اروپا باشد؟  گفت: هم ایران می‌توان به عنوان هاب منطقه‌ای برای صربستان باشد هم صربستان می‌تواند هاب ایران در حوزه بالکان باشد و در این سفر نیز بار‌ها طرفین بر ظرفیت‌های دو کشور برای خدمت به یکدیگر تاکید کردند.

سفیر ایران در پاسخ به این‌که آیا در این سفر اسنادی برای امضا در تهران در سفر رئیس جمهور صربستان تهیه شد؟  گفت: تا کنون ۱۵ سند آماده امضا تهیه شده و امیدواریم تا زمان انجام سفر اسناد بیشتری اضافه شوند. قرار بر این است که اسناد در سفر رئیس جمهور صربستان به تهران امضا شوند.

حسن‌پور اظهار امیدواری کرد که در سفر آتی رئیس جمهور صربستان به ایران سند همکاری‌های جامع و همه جانبه بین دو کشور به امضا برسد.

وی در پاسخ به این که زمان احتمالی انجام این سفر مشخص شده است؟  گفت: این سفر تا پایان سال جاری و قبل از عید نوروز انجام خواهد شد.

سفیر ایران با اشاره به تحولات داخلی اخیر ایران خاطر نشان کرد: در این سفر مواضع خوب مقامات صربستان در رابطه با حوادث اخیر ایران بسیار جالب بود. در تمام ملاقات‌ها اعلام کردند که در مسائل داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کنند و کاملا با دخالت در امور داخلی کشور‌ها مخالفند.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایسنا یادآور شد که در این سفر طرفین اعلام کردند که علیرغم افزایش رشد تجاری بین دو کشور، این رشد متناسب با طرفیت‌های دو کشور نیست و متعهد شدند مکانیسم‌های مناسب را برای افزایش مبادلات تجاری طراحی کنند و امیدواریم با این توافقات ارزش مبادلات تجاری ما در سال آینده ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

وی تعداد ایرانیان مقیم در صربستان که در سفارت ثبت شده‌اند را ۳۲۰ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از این تعداد یعنی حدود ۱۰۰ نفر آن‌ها دانشجویان ایرانی هستند که در قالب بورسیه "جهان در صربستان" مشغول تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و ... هستند.

سفیر ایران در بلگراد با تاکید بر این‌که «ایرانیان در این کشور از موقعیت و جایگاه بسیار خوبی برخوردارند و تزد مردم صربستان بسیار محترم هستند»، در پاسخ به این‌که آیا در وقایع اخیر مرتبط با ایران هم ایرانیان مقیم این کشور اقداماتی داشتند؟  گفت: مورد خاصی نداشتیم. ایرانیان در این کشور در چارچوب مناسبی به سر می‌برند و نسبت به وقایع اخیر واکنشی نداشتیم.

بر اساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه عازم بلگراد شد. وی در این سفر دو روزه با رئیس جمهور، نخست وزیر،  رییس پارلمان،  وزیر خارجه و وزیر کشاورزی این کشور دیدار کرد و همچنین در نشست با سفرای ایرانی در اروپا و همچنین ایرانیان مقیم در صربستان حضور یافت.

امیرعبداللهیان دوشنبه شب بلگراد را به مقصد سارایوو پایتخت بوسنی ترک و برای انجام دیدار با مقامات این کشور  وارد این شهر شد.

منبع: ایسنا 

انتهای پیام/ ۹۱۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها