به روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
معاون درمان سازمان تأمین‌ اجتماعی مطرح کرد؛
اسلامی از تسویه مطالبات طرح دارویار داروخانه‌های مستقل سرپایی طرف قرارداد این سازمان خبر داد.
کد خبر: ۵۶۹۰۵۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳ - 25January 2023

تسویه مطالبات طرح دارویار داروخانه‌های مستقل سرپاییبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «مهدی اسلامی» معاون درمان سازمان تأمین‌ اجتماعی اظهار داشت: با تأمین اعتباری معادل هزار و ۷۱ میلیارد تومان، کلیه مطالبات داروخانه‌های مستقل سرپایی طرف قرارداد سازمان تأمین‌ اجتماعی بابت طرح دارویار تا پایان آذر سال جاری تسویه شد. همچنین حدود ۷۵۰ میلیارد تومان بابت مطالبات عادی داروخانه‌ها تا پایان آبان و ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان نیز بابت مطالبات مراکز دانشگاهی که مربوط به ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری است، پرداخت شده است.

اسلامی افزود: سازمان تأمین‌ اجتماعی در همراهی با طرح ملی دارویار، پرداخت مطالبات داروخانه‌ها را در اولویت قرار داده و با پرداخت جدید، کلیه مطالبات داروخانه‌های مستقل سرپایی طرف قرارداد بابت اجرای طرح دارویار تا پایان آذر ماه سال جاری تسویه شده است.

این گزارش حاکی است طرح دارویار بر اساس تکلیفی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و با دستور ریاست‌جمهوری از ۲۳ تیر سال جاری اجرا شده است. بر اساس این طرح، یارانه دارو مستقیماً به مصرف‌کننده نهایی دارو می‌رسد. در طرح دارویار اگرچه با تغییر نرخ ارز اختصاص‌یافته به شرکت‌های دارویی، برخی دارو‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، اما مابه‌التفاوت قیمت دارو‌ها را سازمان‌های بیمه‌گر براساس منابعی که سازمان برنامه و بودجه قرار است در اختیار آن‌ها گذارد، پرداخت خواهند کرد تا پرداختی از جیب بیمار افزایش پیدا نکند.

سازمان تأمین‌ اجتماعی پیش از این در آذر ماه سال جاری حدود ۵۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات مراکز دولتی و دانشگاهی را از طریق اوراق گام تسویه کرده بود که مطابق هماهنگی به‌عمل آمده با شرکت کارگزاری بانک رفاه، اوراق گام از روز دوشنبه سوم بهمن ماه در فرابورس قابل معامله است. همچنین در نیمه نخست دی ماه نیز حدود ۴ هزار و۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات مراکز طرف قرارداد غیردولتی و بخش خصوصی، بیماری‌های خاص مثل دیالیز و نیز دارو و مبالغ نسخ الکترونیک و غیرالکترونیک، از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی تسویه شد.

سازمان تأمین‌ اجتماعی همچنین در ۱۲ آبان امسال اعلام کرده بود که مابه‌التفاوت مطالبات مربوط به اجرای طرح دارویار داروخانه‌ها تا پایان آبان ماه، به شکل کامل تسویه و پرداخت شده و با وجود مشکلات نقدینگی که در سازمان تأمین‌ اجتماعی وجود دارد، این سازمان خود را متعهد به همکاری کامل و مؤثر با طرح دارویار می‌داند تا این طرح که از طرح‌های مهم دولت سیزدهم برای صیانت از مردم در بخش سلامت و مجری اصلی آن نیز سازمان غذا و دارو است و سازمان‌های بیمه‌گر در آن نقش انتقال‌دهنده مبالغ مربوط به مابه‌التفاوت نرخ ارز به داروخانه‌ها را برعهده دارند، با موفقیت کامل اجرا شود.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها