در دیدار با سربازان نخبه بیستمین دوره رزم مقدماتی نخبگان وظیفه کشوری مطرح شد؛

سرلشکر باقری: برای جذب نخبگان تلاش می‌کنیم/ پژوهش‌ها معطوف به حل مشکلات کشور باشد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح در تلاش هستند که از روش‌های مختلف، امتیازهای متمایزی را برای نخبگان فراهم کنند و در تلاش هستیم که نخبگان را جذب کنیم و آن‌ها در زندگی مشکلات معیشتی نداشته باشند.
کد خبر: ۵۷۷۲۸۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۵ - 06March 2023

برای برای جذب نخبگان تلاش می‌کنیم/ پژوهش‌ها معطوف به حل مشکلات کشور باشدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در دیدار با سربازان نخبه بیستمین دوره رزم مقدماتی نخبگان وظیفه کشوری (ذخیره‌های نظام) در مرکز آموزش ۰۱ شهیدان وظیفه نیروی زمینی ارتش، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه خطاب به نخبگان، اظهار داشت: امیدوارم شما عزیزان در ایامی که در کنار ارتش هستید، خاطرات خوب و دستاورد‌های ارزشمندی را داشته باشید.

سرلشکر باقری با اشاره به نقش نیروی انسانی در پیشرفت کشور گفت: پیشرفت هر کشور در جهان امروز منوط به داشتن سرمایه انسانی کارآمد، موثر، دانشمند، تلاشگر، ماهر و علاقمند به کشور و آرمان‌های آن است. کشور ما نیز در این زمینه استثنا نیست، به‌ویژه اینکه ما در دسترسی به علم و فناوری روز دچار تحریم و مشکلات فراوانی هستیم. در چنین شرایطی جایگاه سرمایه انسانی بالاتر از سایر نقاط جهان است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه جوانان جایگاه ویژه‌ای در این شرایط دارند و در میان جوانان، نخبگان جایگاه برتر و خاصی دارند، تاکید کرد: مسئولان کشور تلاش می‌کنند تا همه آنچه که برای پیشرفت جوانان کشور است، فراهم شود تا جوانان کشور دارای بالاترین رتبه دانش، فناوری، مهارت و ویژگی‌های اخلاق ممتاز باشند. ما افتخار می‌کنیم که عزیزان نخبه در کنار ارتش و سپاه باشند و بعد هم کار‌های تحقیقاتی ارزشمندی انجام دهند.

وی ادامه داد: در ارتش ما پیش از انقلاب، افسران با درجات بالا فرمانبردار مستشاران آمریکایی جوان‌تر با درجات پایین‌تر بودند. ۴۵ الی ۵۰ هزار مستشار این ارتش را اداره می‌کرد و اجازه مدیریت به فرماندهان ایرانی را نمی‌داد. با انقلاب اسلامی بود که ملت ایران پس از قرن‌ها تحقیر و شکست تصمیم گرفت که روی پای خود بایستد و قدرت‌های بزرگ را بیرون کند و ملت، خودش برای کشور تصمیم بگیرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، اظهار داشت: استکبار جهانی سال‌ها تلاش کرده بود تا جهان را در اختیار بگیرد. دو بلوک غرب و شرق سال‌ها در نزاع بودند و سرآخر بلوک شرقی شکست خورد و غربی‌ها احساس می‌کردند که کل جهان غنیمت آمریکاست.

وی افزود: پیام این بود که همه دنیا برای آمریکاست و همه باید تبعیت محض کنند. نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت از این پیام تبعیت نکند و استقلال خود را هزینه نکرده و روی پای خود بایستد. در چنین شرایطی طبیعی است که ما با مشکلاتی مواجه شویم، این ارزش اندکی نبود که ما استقلال، آزادی و تمامیت ارضی خود را حفظ کنیم و برای آن هزینه بدهیم.

سرلشکر باقری تصریح کرد: در ۴۴ سال گذشته ملت ایران در این راه ایستاده است و هر ساله در بزنگاه‌ها به میدان می‌آید و بر ایستادگی خود تاکید می‌کند. هر زمان نیز توطئه و تهدید علیه کشور بیشتر بوده، ملت ما بیشتر به میدان آمده است.

وی با اشاره به اینکه کشور و همه امکاناتش امانتی است که در اختیار جوانان قرار خواهد گرفت، عنوان کرد: قدرت ملی کشور حاصل جمعی از عوامل است، برخی از این عوامل، تاثیر کاهنده و برخی تاثیر فزاینده دارند. قدرت علمی یکی از مهمترین و ارزشمندترین جنبه‌های قدرت ملی کشورهاست و براساس سند ۱۴۰۴ قرار است کشور ما تبدیل به قدرت علمی منطقه شود. این مسیری است که کشور در پیش گرفته و شما نخبگان نیز باید تلاش کنید تا این پرچم افراشته‌تر شود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: در چنین شرایطی، صرف داشتن مقاله علمی در پایگاه‌های معتبر، راه‌گشا نیست و پژوهش‌های نخبگان باید معطوف به حل مشکلات کشور باشد. نخبگان باید در رشته علمی خود به دنبال حل مشکلات کشور در زمینه‌های مختلف باشند.

سرلشکر باقری جوانان را ذخیره نظام دانست و اظهار کرد: شما جوانان سرمایه کشور هستید و ما به شما سرمایه‌های ارزشمند کشور امید داریم. مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیشترین سهم و نقش را به جوانان واگذار کردند و این مسئولیت بر دوش شما جوانان است. نیرو‌های مسلح حداکثر تلاش را کرده‌اند تا آغوشی باز برای استقبال از جوانان در قالب‌های مختلف داشته باشند.

وی افزود: بسیج قالب بزرگی است که نوجوانان و جوانان می‌توانند در آن فعالیت کنند، همچنین سربازی و فراهم کردن زمینه شرکت‌های دانش بنیان برای همکاری با نخبگان از دیگر قالب‌هایی است که نیرو‌های مسلح برای استفاده از جوانان در اختیار دارد. در قالب طرح نخبگان وظیفه نیز حدود ۲۳ هزار نفر از نخبگان کشوری در مسیر همکاری قرار گرفتند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در پایان این مراسم ضمن پاسخگویی به سوالات و دغدغه‌های سربازان نخبه وظیفه و طرح سوالاتی از آن‌ها گفت: در طی ده سال گذشته بخش زیادی از ورودی نیرو‌های مسلح کشور از میان نخبگان بوده است. در برخی از سازمان‌های نظامی درصدی از مشاغل از فارغ التحصیلان دانشگاهی و از میان دانشجویان برتر کشور جذب شده‌اند.

وی ادامه داد: نیرو‌های مسلح در تلاش هستند که از روش‌های مختلف، امتیاز‌های متمایزی را برای این عزیزان فراهم کنند، هر چند که قانون حقوق و امتیازات نیرو‌های مسلح را مشخص کرده و دست نیرو‌های مسلح در این زمینه باز نیست. با این شرایط در تلاش هستیم که نخبگان را جذب کنیم و آن‌ها در زندگی مشکلات معیشتی نداشته باشند.

انتهای پیام/ ۲۴۱

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار