رونمایی از نخستین شبیه‌ساز بومی پرواز جنگنده F-۱۴

نخستین سامانه بومی شبیه‌ساز پرواز هواپیمای اف ۱۴، با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، در پایگاه هشتم شکاری اصفهان رونمایی شد.
کد خبر: ۵۷۷۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴ - 06March 2023

نخستین شبیه‌ساز ایرانی پرواز جنگنده F-۱۴ رونمایی شد+ مشخصاتبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، نخستین سامانه بومی شبیه‌ساز هواپیمای «اف ۱۴» امروز (دوشنبه) با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، در پایگاه هشتم شکاری (شهید بابایی) اصفهان رونمایی شد.

شبیه‌ساز پرواز یا سیمولاتور (Simulator) سامانه‌ای است که به وسیله آن پرواز واقعی برای خلبان مجسم می‌شود تا بدون حضور در پرواز واقعی، شرایط مشابه پرواز را تجربه کند.

سامانه هواپیمای اف ۱۴ از چهار بخش واحد سمعی بصری که در مراحل اولیه آموزش خلبانان قرار دارد، شبیه‌ساز MT برای آموزش عملیات تاکتیکی افسر رهگیر، سامانه OFT به مثابه شبیه‌ساز جلوی هواپیما و سامانه CPT برای تمرین خلبانان تشکیل شده است.

از خصوصیات این سامانه که توسط سازمان تحقیقات و خودکفایی ارتش طراحی و بومی‌سازی شده، می‌توان به ارتباط (لینک) سیستم MT با سامانه OFT و بهینه‌سازی آنها، وجود سیستم ویژه ۱۸۰ درجه جدید و مدل‌سازی برای تعادل وزنی در رفتار و عملکرد هواپیما اشاره کرد که در پرتو تجربه و دانش بالای محققان مرکز خودکفایی و همکاری موثر اساتید مُجرب خلبان، بیشترین شباهت و عملکرد شبیه ساز با هواپیمای اف ۱۴ حاصل شده است.

این سامانه بومی که نسبت به نمونه خارجی آن بهینه و تکمیل شده است برای کشورمان ۲۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی دارد.

در این مراسم فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به برخی از خصوصیت‌های سامانه یادشده، گفت: رونمایی امروز نماد عملی شدن شعار «ما می‌توانیم» محسوب می‌شود که توسط فرزندان و نُخبگان این مرز و بوم به دست آمده است.

امیر حمید واحدی تاکید کرد: اکنون با افتخار باید اعلام کنیم که سازمان جهاد خودکفایی ارتش، به قُطب ساخت شبیه‌ساز هواپیما در منطقه غرب آسیا تبدیل شده و بتازگی نیز در بحث شبیه‌سازی هواپیما‌های بدون سرنشین ورود کرده است.

در این مراسم از خانواده شهید خلبان قاسم زمانی که تابستان امسال به دلیل نقص فنی جنگنده آموزشی «اف-۷» ارتش در حوالی انارک نائین سقوط کرد، تجلیل شد.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار