به روز شده در: ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۰
رئیس سابق سرویس اطلاعاتی ریاض:
الفیصل بر تأثیری گذاری توافق با ایران بر تحولات مهم منطقه تاکید کرد و گفت: توافق میان ایران و عربستان بر تحولات منطقه از یمن گرفته تا لبنان و سوریه تأثیر می‌گذارد.
کد خبر: ۵۷۸۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳ - 15March 2023

توافق ایران و عربستان بر تحولات مهم منطقه تأثیر می‌گذاردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «ترکی الفیصل» رئیس سابق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ تاکید کرد: پیش بینی می‌کنیم که توافق میان ایران و عربستان بر تحولات منطقه از یمن گرفته تا لبنان و سوریه تأثیر بگذارد.

الفیصل در ادامه افزود: چین ضامن توافق میان ایران و عربستان است و این به معنی دور شدن از آمریکا نیست.

رئیس سابق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در پاسخ به سوال مجری در خصوص اینکه این توافقنامه خوشایند رژیم صهیونیستی نبوده و روند عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو به چه صورت خواهد بود گفت: عربستان برای عادی سازی روابط با اسرئیل شروطی دارد و این شروط مشخص است؛ تشکیل کشور فلسطین دارای حاکمیت به مرکزیت قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پیشتر در نشست منافقین حضور داشته و خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران شده بود و آیا موضع وی تغییر کرده گفت: من به عنوان یک شهروند عادی، تابع موضع رسمی ریاض بوده و به دنبال منافع کشور هستم.

الفیصل به کمک‌های عربستان به سوریه در جریان زلزله اخیر این کشور اشاره کرد و گفت: تماس‌هایی میان مسئولان سعودی و سوری برای هماهنگی در خصوص ارسال این کمک‌ها صورت گرفته است. چه بسا این اقدام آغاز گام‌های دیگر برای حرکت به سمت تقویت روابط با سوریه باشد.

پیش از این نیز فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان از توافق امضا شده میان ایران و عربستان استقبال کرده بود.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار