به روز شده در: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۲
شمس‌احسان در تشریح اقدامات کمیته اجتماعی در سال ۱۴۰۱ مطرح کرد؛
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم، اقدام به تدوین سیاست‌های ناظر بر مأموریت‌های محوله شامل شناسایی فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف‌وقوت اجتماعی شهر تهران کرد.
کد خبر: ۵۷۹۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹ - 19March 2023

افزایش بودجه در سرفصل‌های اجتماعی برای سال ۱۴۰۲/ اصلاح نحوه اداره مراکز فرآموز با توجه به نیاز خانواده‌هابه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «زهرا شمس احسان» عضو و رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم، اقدام به تدوین سیاست‌های ناظر بر مأموریت‌های محوله شامل شناسایی فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف‌وقوت اجتماعی شهر تهران کرد.

شمس‌احسان اضافه کرد: ارائه راهکار‌ها و پیشنهاد‌ها در چارچوب طرح‌ها و ویرایش لایحه‌ها، پایش فعالیت‌های سازمان‌ها و مجموعه‌های مرتبط با حوزه اجتماعی در شهرداری ایجاد تعامل و همکاری بین بخش‌های مختلف صورت گرفته است.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه سیاست‌های تدوین‌شده مبنایی برای تصویب بودجه و نظارت بر فعالیت­هاست، گفت: این سیاست‌ها در هفت حوزه: تهران شهر حامی خانواده، کودک و جمعیت، سالمندی، زنان، آسیب‌های اجتماعی و سلامت روانی – اجتماعی تدوین شده است.

وی در خصوص تهران شهر حامی خانواده افزود: رویکرد شورای اسلامی شهر تهران، تبدیل این شهر به شهر دوستدار خانواده است که در آن مدیریت شهری متعهد می­شود تمامی فعالیت‌های خود اعم از مأموریت‌های عمرانی، شهرسازی، خدماتی، اجتماعی، فرهنگی و ... را به‌گونه‌ای سازمان‌دهی کند که با مصالح، منافع و نیاز‌های روز خانواده در معنای فراگیر خود همسویی داشته باشد.

شمس‌احسان خاطرنشان کرد: شهر حامی خانواده با تکیه بر مبانی و میراث غنی اسلامی و ایرانی به‌گونه‌ای سازمان یابد که به ارتقاء کارکرد‌ها و شرایط زیست انسانی خانواده، افزایش احساس امنیت، سلامت و نشاط خانواده و تحکیم مبانی آن با رعایت اصل مشارکت‌­پذیری و بهره­مندی عادلانه از شهر کمک کند.

شمس احسان گفت: این مهم در نشست‌های کارشناسی با سایر کمیسیون‌ها بررسی‌شده و ماحصل این گفت‌وشنودها، پیش‌نویس طرحی است که تحت عنوان «شهر حامی خانواده» در حال نهایی شدن است و در سال آینده، با مطرح‌شدن در صحن شورا و اتفاق‌نظر احتمالی بر مواد آن، جهت عملیاتی‌سازی، به شهرداری تهران ابلاغ خواهد شد.

شمس‌احسان در خصوص سیاست کودک و جمعیت گفت: دغدغه کودک همواره یکی از مسائل مطرح در شورای اسلامی شهر تهران بوده است و در دوره‌ی جدید نیز شورا و به‌ویژه کمیته‌ی اجتماعی مجدانه در تلاش است تا با انجام پیگیری‌های لازم و رفع موانع، شهر را برای حضورپذیری کودکان مهیا سازد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱، سیاست‌های مورد تأکید شورای شهر در این حوزه شامل رعایت اصول مرتبط با شهر دوستدار کودک و بهره‌گیری مداوم از داده‌های مربوط به کودکان در تصمیم‌گیری‌های کلان شهری و اتصال ظرفیت و خدمات سمن‌ها و کانون‌های محلی به نفع دوستدارِ کودک کردن شهر است.

عضو شواری اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در نشست‌های متعدد با دبیرخانه مربوطه، موضوعات مرتبط با طراحی مبلمان شهری متناسب با نیاز‌ها و ویژگی‌های کودکان، بهسازی‌های محیطی (در پارک‌ها، معابر و ...) و دسترس پذیرسازی محیط‌های شهری، ایجاد راسته‌ها و پهنه‌های دوستدار کودک و توجه به موضوع گردشگری کودک مورد مطالبه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: همچنین اصلاح موضوع و نحوه اداره مراکز فرآموز با توجه به نیاز‌های خانواده‌های دارای کودک موضوع دیگری است که پس از بحث‌های کارشناسی در سال ۱۴۰۱، به تصویب کمیسیون رسیده و به معاونت اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ شد.

شمس‌احسان در خصوص سیاست‌های حوزه سالمندی بیان کرد: رویکرد کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به موضوع سالمندی، فراهم‌سازی امکان حضور فعال آنان در جامعه و تحقق شعار سالمندی فعال است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: برای این منظور ضمن فرهنگ‌سازی در این خصوص، پیگیری‌های مستمر به‌منظور ایجاد زیرساخت‌هایی تحت عنوان فراهنگ شده که هدف آن علاوه بر ارائه خدمات توان‌بخشی ارزان، استفاده از تجارت ارزشمند سالمندان در امور مدیریتی این مراکز است.

وی اظهار داشت: این مراکز با استفاده از سالمندان راهبری شده و تلاش می‌شود از طرد اجتماعی سالمندان به بهانه‌ی از کار افتادگی پرهیز شود؛ همچنین پیگیری برای توسعه‌ی کمّی مراکز فرآهنگ در دستور کار قرار دارد و تلاش می‌شود که این زیرساخت‎ها تبدیل به پاتوق‌های گفتگو در خصوص سلامت سالمندی، اشتغال سالمند، فرصت گفتمان بین نسلی و انتقال تجربه، تسهیل عبور و مرور و حمل‌ونقل برای دستیابی به ارتباطات اجتماعی حوزه سالمندی شود.

شمس‌احسان خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱، با تأکیدات کمیته اجتماعی شورا، راه‌اندازی اولین مراکز فراهنگ پیگیری شد و در جلسات متعدد با اداره سلامت و شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی، راه‌اندازی دو مرکز در منطقه یک و ۲۱ ممکن شد که این مراکز در مرحله تجهیز و بهره‌برداری هستند.

شمس‌احسان اظهار داشت: همچنین در نگاه میان‌مدت، کمیته اجتماعی، فعال شدن حداقل ۵ مرکز فراهنگ در برنامه چهارم شهرداری را مورد تأکید قرار داده است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر در حوزه زنان اظهار داشت: استفاده از توان کنشگری زنان در ابعاد مختلف اجتماعی و گسترش چتر حمایتی و مراقبتی برای آنان همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های کمیته اجتماعی بوده است.

وی افزود: به همین منظور در سال ۱۴۰۱ با پیگیری و تخصیص اعتبارات در کمیته اجتماعی، فعالیت تعداد ۲۱ شهربانو (بعلاوه یک مورد در دست افتتاح)، ۹ بوستان بانوان (بعلاوه یک مورد در دست افتتاح)، ۱ شهردخت (بعلاوه ۶ مورد در دست افتتاح) استمرار داشته و کیفیت ارائه‌ی خدمات افزایش یافته است. همچنین در طول سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۳ مرکز جدید کوثر شروع به فعالیت کرده است.

شمس‌احسان با اشاره به اینکه در بُعد حمایتی و مراقبتی، موضوع زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آن‌ها در سال ۱۴۰۱ مورد تائید بوده است، گفت: به همین منظور پس از نشست‌های مختلف و بررسی‌های کارشناسی در خصوص حمایت از زنان سرپرست خانواده، اخیراً طرحی جامع در شورای شهر تهران مصوب شد که طی آن زنان سرپرست خانواده شناسایی شده و ارائه‌ی خدمات آموزشی، توانمندسازی، اشتغال و حمایت‌های روانی – اجتماعی توسط گروه‌های داوطلب مردمی انجام می‌شود.

وی افزود: در این طرح از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های داوطلب تخصصی فعال در حوزه‌ی زنان سرپرست خانواده برای توانمندسازی، حمایت از اصلاح و بهبود فرایند‌های خدمت‌رسانی بهره گرفته و کشف و ارتقای قابلیت‌های فردی، روان‌شناختی، اقتصادی، اجتماعی زنان سرپرست با تکیه بر سازوکار‌های آموزشی، پشتیبانی و تسهیل و توسعه دسترسی به منابع انجام می‌شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: بهبود محیط کسب‌وکار و استفاده بهینه از ظرفیت زیرساخت‌های مدیریت شهری در راستای حرفه‌آموزی، اشتغال و توسعه کارآفرینی ویژه‌ی زنان سرپرست خانواده از طریق ایجاد تعامل و توسعه همکاری‌های فرابخشی شهرداری تهران با سایر دستگاه‌ها و نهاد‌ها مدنظر است؛ این طرح با پشتیبانی کامل کمیته‌ی اجتماعی، جهت عملیاتی شدن در سال ۱۴۰۲ به اداره کل امور بانوان شهرداری تهران ابلاغ شده است.

شمس‌احسان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مطالبات به‌حق شهروندان در حوزه خانواده که حمایت شورای اسلامی شهر تهران را به همراه داشته است، موضوع اتاق‌های مادر و کودک است.

وی اضافه کرد: در این راستا و با تاکیدات و پیگیری‌های کمیته اجتماعی شورا سبب شد راه‌اندازی بیش از ۱۲۰ اتاق تا سال ۱۴۰۴ در برنامه چهارم شهرداری تهران مدنظر قرار گیرد.

شمس احسان در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: در مواجهه با معتادان متجاهر در سال ۱۴۰۱، نگاه استراتژیک کمیته اجتماعی به مبحث چرخه توانمندسازی این جمعیت بوده و صرفاً به نگهداری آنان کفایت نشده است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: ازاین‌رو مسئله‌ی مراقبت پس از قطع مصرف و بازگشت معتادان بهبودیافته به خانواده و جامعه اولویت یافته و این رویکرد به‌صورت جدی هم در تدوین برنامه چهارم شهرداری تهران و هم در بودجه ۱۴۰۲ مورد توجه قرار گرفت؛ همچنین پیگیری و رفع موانع به‌منظور توسعه زیرساخت‌های شهرداری تهران برای ساماندهی و بازتوانی ۵۰۰۰ معتاد متجاهر با حمایت‌های کمیته اجتماعی در سال ۱۴۰۱ اتفاق افتاد و با راه‌اندازی ۹ مرکز یاورشهر قول مساعد مدیریت شهری در این زمینه اجرایی شد.

شمس‌احسان گفت: رویکرد شورای شهر در سال آتی به تأسیس مراکز مراقبتی جدید، نقش‌آفرین در بازپروری و بازاجتماعی کردن معتادان متجاهر خواهد بود.

وی درباره کودکان کار و خیابان افزود: اولویت عملیاتی ما در این حوزه مواجهه صحیح با این کودکان، توجه به انجام اقدامات حول خانواده و ساماندهی موضوع آموزش و تحصیلات آن‌ها است؛ همچنین نگاهِ کمیته اجتماعی در جلسات کارشناسی با عوامل اجرایی در سازمان رفاه، خدمات و مشارکت اجتماعی شهرداری تهران معطوف به ساماندهی، ارائه‌ی بسته‌های معیشتی، خدمات بهداشت و درمان و آموزش‌های هنری است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱، تعداد کودکان تحت پوشش این برنامه به حدود هفت هزار کودک افزایش پیدا کرده است؛ علاوه بر این به‌منظور مقابله با افراد و شبکه‌های سودجوی دخیل در این موضوع شورای شهر بر تعامل شهرداری با نیروی انتظامی تأکید دارد.

وی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱، اختصاص بودجه ویژه ساماندهی کودکان کار و خیابان و معتادان متجاهر در دومین سال بودجه‌ریزی شورای ششم توسط کمیته اجتماعی پیگیری شد و کدردیف­های مزبور به‌صورت اختصاصی حفظ شده و اعتبارات لازم را دریافت کردند.

شمس‌احسان گفت: همچنین در راستای تأکید شورای اسلامی شهر تهران به زدودن چهره شهر از تصاویر نامطلوب، کمیته اجتماعی با ارائه‌ی توصیه‌های اجرایی و تأکید بر استانداردسازی فضا‌های اقامتی همراهان بیماران در سطح شهر تهران، اصلاحات مطلوبی در خصوص نحوه‌ی مدیریت و استفاده از ظرفیت همراه‌سرا‌ها به وجود آورد؛ این پیگیری‌ها در سال ۱۴۰۱ درنهایت منجر به افزایش تعداد همراهان بیماران ساکن در این مراکز شده و کیفیت ارائه‌ی خدمات را افزایش داده است. در سال ۱۴۰۱ ظرفیت این مراکز با حمایت شورا، ... افزایش یافته است.

وی در خصوص حوزه سلامت روانی – اجتماعی خاطرنشان کرد: تغییر مدل برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در حوزه سلامت از برنامه‌ریزی بالا به پایین به سمت برنامه‌ریزی بر مبنای مختصات منطقه موضوع دیگری است که کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران مطرح و در دستور کار قرار داد.

شمس‌احسان اظهار داشت: این موضوع زمینه ایجاد نظام مراقبت محلی سلامت را به‌عنوان سیاست ابلاغی به اداره سلامت دنبال می‌کند؛ در سال ۱۴۰۱، با انجام بحث‌های کارشناسی، مقرر شد هر منطقه سند سلامت منحصربه‌فردی با توجه به ویژگی‌های منطقه تهیه و بر اساس آن اقدام کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: این مهم در برنامه چهارم شهرداری تهران و بودجه ۱۴۰۲ پیگیری شد؛ همچنین در سال ۱۴۰۱ همچنین حمایت از توسعه کمی و کیفی کانون‌های اجتماع‌محور سلامت و کانون‌های کودک و نوجوان با حمایت کمیته اجتماعی پیگیری شده و به‌عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی عملکرد شهرداری سالانه شهرداری تهران مصوب شد.

شمس‌احسان گفت: موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی با استفاده از ظرفیت بند ۱۰ ماده ۵۶ قانون شهرداری‌ها ازجمله دغدغه‌های مهم برای جلب مشارکت و منابع به‌ویژه در حوزه اجتماعی است که در صدر اولویت‌های کمیته اجتماعی قرار گرفت و سازمان رفاه به‌عنوان دبیرخانه آن خیز بلندی در جهت عملیاتی کردن آن برداشته است.

وی افزود: این حمایت با حفظ و افزایش مبلغ کدردیف مربوطه در بودجه ۱۴۰۲ پیگیری شد.

شمس‌احسان بیان کرد: در بخش برنامه‌ریزی و بودجه نیز، کمیته اجتماعی در تدوین برنامه چهارم شهرداری تهران حضور فعالی داشت. تأکید بر موضوع سلامت روانی اجتماعی، تکمیل فرایند توانمندسازی، آینده‌پژوهی در موضوعات اجتماعی، اقتصاد فرهنگ، مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها، مراکز ویژه سالمندان و ... تنها بخشی از مطالبات این کمیته بود که در سند تدوین‌شده تجلی پیدا کرده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار