به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۷
یک مرکز حقوق بشری وابسته به دولت صنعاء در گزارشی از ۱۸،۱۴۰ شهید و ۳۰،۲۵۴ زخمی در طول هشت سال جنگ خبر داد.
کد خبر: ۵۸۰۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۰ - 26March 2023

بیش از ۱۸ هزار شهید و ۳۰ هزار زخمی در طول ۸ سال جنگ یمنبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» (وابسته به دولت صنعاء) در گزارشی به بیان آخرین آمار قربانیان جنگ هشت ساله یمن پرداخت.

به نوشته وبگاه انصارالله یمن، در این گزارش آمده است که به طور مجموع در هشت سال گذشته ۴۸۳۴۹ نفر در یمن شهید و مجروح شده‌اند.

همچنین از این تعداد ۴۰۷۹ کودک به شهادت رسیده و ۴۷۹۰ کودک دیگر زخمی شده‌اند. ۲۴۵۸ زن نیز در پی حملات مختلف ائتلاف سعودی شهید و ۲۹۸۸ زن دیگر مجروح یا قطع عضو شده‌اند.

اما در خصوص خسارت‌های مالی و تخریب گسترده زیرساخت‌ها، طبق گزارش مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» در هشت سال گذشته ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، ۳۴۶ ایستگاه برق، ۶۱۷ شبکه و ایستگاه ارتباطی، ۳۰۹۵ مخزن و ایستگاه پمپاژ آب، ۲۱۰۵ ساختمان دولتی و ۷۲۹۳ جاده و پل هدف قرار گرفته شده‌اند.

همچنین در این تجاوز ۴۰۹ کارخانه، ۳۹۰ تانکر سوخت، ۱۲۰۸۸ مؤسسه تجاری، ۴۶۶ مزرعه مرغ و دام، ۱۰۲۷۹ وسیله حمل و نقل، ۴۸۵ قایق ماهیگیری، ۱۰۲۰ فروشگاه مواد غذایی، ۴۲۷ جایگاه سوخت، ۷۰۴ بازار و ۱۰۴۰ کامیون حمل مواد غذایی آسیب دیده‌اند.

این نهاد حقوق بشری تصریح کرد: «در طول هشت سال، ۶۰۳۱۱۰ خانه، ۱۸۲ مرکز دانشگاهی، ۱۷۱۴ مسجد، ۳۸۴ مرکز گردشگری، ۴۱۷ بیمارستان و مرکز بهداشتی، ۱۲۶۵ مدرسه و مرکز آموزشی، ۱۱۳۵۰ زمین کشاورزی، ۱۴۱ مرکز ورزشی، ۲۵ مرکز آموزشی و درمانی را هدف قرار گرفته است».

این آمار در حالی منتشر شده است که در صنعاء و دیگر شهر‌های یمن نیز امروز صد‌ها هزار نفر با حضور در خیابان‌ها مقاومت هشت ساله در برابر ائتلاف سعودی-آمریکایی را گرامی داشتند، جنگی که با ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره و محاصره شدید هوایی، زمینی و دریایی در حالی که قرار بود در عرض دو هفته کار را یکسره کند، بیش از هشت سال به طول انجامیده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار