شهید قاسم سلیمانی: صیاد سلمان ارتش ما بود+ فیلم

سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مصاحبه‌ای درباره امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی گفته است: «صیاد سلمان ارتش ما بود، ضمن این‌که مصادیق مالک را هم در خودش جای داده بود».
کد خبر: ۵۸۴۲۹۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۹ - 20April 2023

به گزارش خبرنگار ساجد دفاع‌پرس، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مصاحبه‌ای درباره امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، این شهید والامقام را صیاد ارتش عنوان کرده و گفته است: «من فکر می‌کنم زیباترین تعبیر، کلام امیرالمومنین (ع) است که در حق مالک فرمود و صیاد مصداق این کلام امیرالمومنین بود که فرمودند: «مَالِک وَ مَا مَالِک وَ اللَّهِ لَوْ کَانَ جَبَلًا لَکَانَ فِنْداً وَ لَوْ کَانَ حَجَراً لَکَانَ صَلْداً لَا یَرْتَقِیهِ الْحَافِرُ وَ لَا یُوفِی عَلَیْهِ الطَّائِرُ...». اگر سنگ بود سنگ برنده‌ای بود و تیزی بود و اگر کوه بود، آن تک قله برافراشته‌ای بود که بر همه قلل‌های مختلف مسلط بود. صیاد سلمان ارتش ما بود، ضمن این‌که مصادیق مالک را هم در خودش جای داده بود».

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ۲۳ خرداد سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگز از توابع استان خراسان رضوی چشم به جهان گشود. وی پس از پایان دوران دبیرستان، برای گذراندن دوره سربازی به ژاندارمری رفت و سپس به استخدام این یگان نظامی درآمد.

شهید صیاد شیرازی سپس از ژاندارمری به ارتش منتقل و در شهرهای مختلف خدمت کرد تا این‌که به دانشکده افسری ارتش در تهران انتقال یافت و در سال ۱۳۴۶ با درجه ستوان دومی در رسته توپخانه فارغ‌التحصیل شد. وی در ۲۵ سالگی با دخترِ عمویش که از مخالفان رژیم پهلوی بود، درحالی که با مخالفت اولیه ارتش شاهنشاهی رو به رو شد، ازدواج کرد.

این شهید والامقام سال ۱۳۵۱ برای طی کردن دوره تخصصی هواسنجی بالستیک توپخانه به آمریکا رفت و پس از بازگشت به میهن، سال ۱۳۵۳ به مرکز توپخانه اصفهان منتقل شد. در این دوره بود که فعالیت سیاسی را با ‌سازماندهی نظامیان انقلابی آغاز کرده و ۱۹ بهمن سال  ۱۳۵۷ بازداشت شد؛ اما سه روز بعد با پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شد.

انقلاب اسلامی ایران که به پیروزی رسید، شهید صیاد شیرازی به دلیل توان بالای سازماندهی ‌نیروهای نظامی، مورد توجه امام خمینی (ره) و یاران انقلاب قرار گرفت و سال ۱۳۵۸ در حوادث کردستان به‌عنوان فرمانده عملیات غرب کشور منصوب شد.

پس از فرار بنی‌صدر مسئولیت قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) که وظیفه هماهنگی ارتش و سپاه را به برعهده داشت به شهید علی صیادشیرازی سپرده شد. ایجاد وحدت بین قوای مسلح کشور و نیروهای دفاعی، مهار دشمن و حفظ تمامیت ارضی کشور و فتح جبهه‌های حق علیه باطل، از مهم‌ترین اقدامات وی در این جایگاه بود تا این‌که به دلیل رشادت‌های فراوان و به پیشنهاد حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی و تایید امام خمینی سال ۱۳۶۰ به فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب شد.

عملیات «فروغ جاویدان» منافقین علیه جمهوری اسلامی ایران پس از قبول قطعنامه 598 سازمان ملل متحد صورت گرفت که شهید صیاد شیرازی در این عملیات مسئولیت مبارزه با منافقین را عهده‌دار شد و  از طریق فرماندهی متحرک هوایی و با استفاده از بالگرد تمام محورهای هجوم منافقین را شناسایی و حرکت ستون نظامی منافقین را متوقف کرد.

شهید صیاد شیرازی  اردیبهشت سال ۱۳۶۶ به درجه سرتیپی ارتقاء یافت و پس از پایان جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۸ با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب و شهریور سال ۱۳۷۲ جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد.

سرتیپ علی صیادشیرازی فروردین‌ سال ۱۳۷۸ به دست فرمانده کل قوا به درجه سرلشکری ارتقاء یافت تا این‌که ۲۱ فروردین در حالی که قصد عزیمت به محل کار خود را داشت از سوی عامل تروریستی منافقین ترور شد و به شهادت رسید.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار