وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

آمادگی ایران برای همکاری با اعضای شانگهای در مقابله با تروریسم/ «امنیت مردم‌پایه» جزء اصول خدشه‌ناپذیر ایران است

امیر آشتیانی گفت: ایران برای نقش‌آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان همکاری شانگهای برای تبادل اطلاعات امینتی به‌ویژه ضد تروریسم و آموزش و انتقال تجربیات مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن، آمادگی دارد.
کد خبر: ۵۸۵۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰ - 28April 2023

آمادگی ایران برای همکاری با اعضای شانگ‌های در مقابله با تروریسم/ سیاست‌های توسعه‌طلبانه غرب برای احیای جهان تک قطبی سرعت گرفته استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نخستین حضور در جمع وزرای دفاع سازمان همکاری‌های شانگهای که به میزبانی دهلی نو برگزار شد، اظهار داشت: در طول چند دهه گذشته، روند توسعه و نقش‌آفرینی‌های مثبت سازمان همکاری شانگهای در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، به خوبی گویای واقعیت‌ها و افق‌های آینده این سازمان است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: این واقعیت موجب شده تا در دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، عضویت در سازمان‌ها و نهاد‌های مبتنی بر چندجانبه‌گرایی مانند سازمان همکاری شانگهای به دلیل آنکه می‌توانند نقطه تلاقی منافع و امنیت مشترک جهانی باشند، مورد توجه قرار گیرد.

امیر آشتیانی تاکید کرد: سازمان همکاری شانگهای از زمان تأسیس، با طی کردن مسیر هوشمندانه، تاثیرگذار و نقش آفرین، اکنون تبدیل به یک نهاد تأثیرگذار در روند‌های جهانی و ضامن صلح و ثبات و احترام به حقوق ملت‌ها و نیز به محل رجوع بسیاری از کشور‌های جهان شده است.

وی ادامه داد: این سازمان هم اکنون از ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی متنوع و گسترده‌ای برخوردار است که در نقش آفرینی‌ها و کارکرد‌های جهانی و منطقه‌ای آن تاثیرگذار هستند. بنابراین؛ باید انتظار داشت که تجربیات و دستاورد‌های گران‌بهای این سازمان در مسیر تقویت سیاست‌های موازنه ساز و توسعه چندجانبه‌گرایی مورد استفاده بیشتر قرار گیرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه برخی روند‌های کلان جهانی گویای برخی واقعیت‌های نگران‌کننده‌ای است که تقویت نقش و جایگاه سازمان همکاری شانگهای را اجتناب‌ناپذیر کرده است، گفت: رقابت‌های ژئواستراتژیک جهانی با رویکرد‌های نظامی و امنیتی در حال تشدید شدن است. رقابت‌های منطقه‌ای در مناطق مختلف جهان تحت تأثیر سیاست‌های تهاجمی و تفرقه‌افکنانه برخی قدرت‌های بزرگ در حال تشدید شدن هستند.

وی افزود: سیاست‌های توسعه‌طلبانه و هژمونیک غرب و ناتو و تلاش برای احیای جهان تک‌قطبی و سلسله مراتبی سرعت گرفته است. اقدامات غرب و ناتو در بحران اوکراین گویای این واقعیت است. جنگ‌های نیابتی و تروریسم به عنوان ابزار سیاست‌های برتری جویانه در دست برخی قدرت‌های بزرگ قرار دارد. بنیان‌های نظام کنترل تسلیحات، عدم اشاعه و معاهدات بین المللی در معرض خطر جدی قرار دارند.

امیر آشتیانی با بیان اینکه بدون تردید تأمل و تعمق در روند‌های مزبور، مسئولیت کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای را مضاعف می‌کند، تصریح کرد: در واقع، سازمان همکاری شانگهای امروزه با برخورداری از مولفه‌های قدرت سیاسی، اقتصادی و امنیتی در پهنه جغرافیایی و ژئوپلیتیکی خود مسئولیت‌های سنگینی را در قبال شکل گیری هندسه نظم جدید جهانی و تحقق امنیت مشارکتی و جمعی بر عهده دارد. به ویژه اینکه روند‌های حاکم بر نظام جهانی هنوز در مرحله توسعه و تکامل هستند و نباید در مورد آن‌ها مبتنی بر پیش‌فرض‌ها قضاوت کرد.

وی با بیان اینکه اکنون این پرسش در سازمان همکاری شانگهای مطرح می‌شود که نظام مسائل و موضوعات این سازمان چیست؟ گفت: نخستین موضوع؛ پدیده تروریسم در اشکال مختلف آن است که در شکل‌گیری و گسترش آن عوامل مختلفی مانند افراط گرایی، تبعیض و بی عدالتی، جهل و عقب‌ماندگی، منافع و دخالت برخی قدرت‌ها و برخی دیگر از عوامل نقش دارند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: بزرگ‌ترین مشکل جامعه جهانی و مناطق جغرافیایی برای غلبه بر این پدیده، بکارگیری استاندارد‌های دوگانه است. جمهوری اسلامی ایران هم قربانی تروریسم و هم پیشرو در مبارزه با ترویسم است و در این مسیر شهدای گرانقدر و قهرمانان بزرگی را تقدیم نموده است. بدون تردید، جنایت آمریکا در به شهادت رساندن فرمانده ارشد ایرانی مبارزه با تروریسم در منطقه چیزی جزء حمایت از تروریسم نیست.

وی در تشریح افراط‌گرایی به عنوان موضوع دوم گفت: این پدیده هم در اشکال مختلفی ظهور و بروز دارد. امروزه افراط‌گرایی در چارچوبی فراتر از مرز‌های ملی و به شکل پیچیده و در هم تنیده با تولید خشونت و ترور جوامع انسانی را آزار می‌دهد.

امیر آشتیانی در تشریح موضوع سوم گفت: پدیده قاچاق مواد مخدر به عنوان یک معضل فراگیر جهانی و تهدیدکننده حیات بشری است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به برخورداری از موقعیت ترانزیتی از جایگاه منحصر به فردی در زمینه مبارزه با این پدیده برخوردار بوده و در این‌خصوص هزینه‌های مادی و انسانی سنگینی را پرداخت کرده و می‌کند. بنابراین، ضمن اعلام آمادگی برای انتقال تجریبات به اعضای سازمان همکاری شانگهای، انتظار داریم همسویی و تعاملات جدی تری در درون سازمان همکاری شانگهای برای مواجهه با این مساله ایجاد شود.

وی با بیان اینکه جرایم سایبری به عنوان پدیده‌ای نوین، موضوع دیگری است که بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات به شدت در حال گسترش بوده است، خاطرنشان کرد: اکنون شاهد توسعه ناامنی‌های سایبری از طریق سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی، جعل داده ها، نفوذ‌های امنیتی و جاسوسی، ناامنی‌های روانی و اجتماعی، خرابکاری‌های صنعتی، اقدامات براندازانه و ... هستیم. ضمن اینکه به بهانه‌های مختلف شاهد به کارگیری استاندارد‌های دوگانه در مورد گردش آزاد اطلاعات در سطح جهان هستیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به ناامنی در خطوط مواصلاتی دریایی و اختلال در کشتیرانی، بیوتروریسم، جنگ‌های نیابتی، تجزیه‌طلبی، بحران‌ها و بلایای طبیعی و چالش‌های زیست محیطی گفت: این موارد از اهمیت زیادی برخوردارند که نیازمند توجه جدی‌تر به آن‌ها در سازمان همکاری شانگهای در چارچوب ایجاد فهم مشترک و به‌کارگیری ظرفیت‌ها و انگیزه‌های جمعی هستیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، انقلاب علیه ظلم و بی عدالتی بوده و راز ماندگاری آن بر استواری در این مسیر است، تصریح کرد: بر این اساس، تأکید بر «امنیت مردم‌پایه»؛ «احترام به حاکمیت‌های ملی»؛ «امنیت انسانی»؛ «نگاه فرا مذهبی و غیر فرقه ای» و ... جزء اصول خدشه‌ناپذیر نظریه دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

امیر آشتیانی افزود: دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران متکی بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های همه‌جانبه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، تابع اصولی پایدار برای ایجاد بازدارندگی بوده و مفاهیمی، چون حفظ صلح و آرامش منطقه‌ای از طریق همکاری‌های جمعی و مناسبات چندجانبه به طور جدی در دستور کار این دکترین است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه پیام همیشگی دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، پیام صلح، ثبات، دوستی و امنیت برای همه کشور‌های همسایه، منطقه و جهان است، گفت: به همین دلیل، امروز ما به طور جدی در صدد فعال کردن دیپلماسی دفاعی چندجانبه و مشارکت فعال در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای و بین المللی هستیم.

وی ضمن تاکید بر آمادگی و اراده کامل جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش فعال و همکاری‌های دفاعی و امنیتی همه‌جانبه با سازمان همکاری شانگهای، با ارائه چند پیشنهاد برای تقویت رویکرد‌ها و راهبرد‌های سازمان همکاری‌های شانگهای گفت:حجم عمده­ای از تجارت جهانی در کمربند دریایی کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای به ویژه اقیانوس هند و آب‌های آزاد اطراف آن صورت می‌گیرد.

امیر آشتیانی ادامه داد: با عنایت به اهمیت این موضوع برای توسعه و رفاه کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای و ضرورت تضمین امنیت آن، پیشنهاد می‌کنم سازوکار «کمربند امنیت دریایی شانگهای» با هدف حفظ امنیت خطوط مواصلاتی و تضمین جمعی تجارت جهانی، با مشارکت نیرو‌های مسلح کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای در دبیرخانه این سازمان تشکیل شود. همچنین، با توجه به شکل‌گیری تهدید‌های نوظهور مناسب است این سازمان تدابیر لازم و بلند مدتی برای طراحی و تأسیس ساختار‌های مناسب برای دو بخش «دفاع سایبری» و «دفاع شناختی» را در دستور کار قرار دهد.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای نقش‌آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان همکاری شانگهای در محور‌هایی چون؛ برگزاری رزمایش‌های دریایی مشترک، تبادل اطلاعات امینتی به ویژه ضد تروریسم، آموزش و انتقال تجربیات مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن، مقابله با بلایای طبیعی، مقابله با بیماری‌های همه‌گیر و دیگر موضوعات مهم، اعلام کرد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
پربیننده ها