به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵
یادداشت/ سمانه حسن‌خانی
یکی از ابعاد‌های اصلی مناسک حج شکسته شدن تابوی نژادپرستی و تعصب‌های کورکورانه قومی است که با برداشته شدن محدودیت‌های جغرافیایی به همگان ثابت می‌شود این مقوله که برخی نژاد‌ها برتر هستند یک دروغ بزرگ است.
کد خبر: ۵۹۱۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹ - 30May 2023

.........گروه اجتماعی دفاع‌پرس‌_ سمانه حسن‌خانی؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیرا در دیدار کارگزاران و جمعی از زائران بیت‌الله الحرام نگاه صحیح به حج و فهم اهمیت این فریضه را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: «امروز کشور‌هایی به ادعای خودشان متمدن که هیچ بویی از تمّدن نبردند، گیرند در مسئله‌ی سیاه و سفید، گیرند در مسئله‌ی نژاد اروپایی و نژاد غیر اروپایی. در مسئله‌ی مهاجرین، هزاران آدم مهاجر در دریا غرق بشوند ککشان نمی‌گزد، اهمیت نمی‌دهند، اصلاً کأنه انسان نمی‌دانند، موجود قابل توجه نمی‌دانند. به حیوان خانگی خودشان به مراتب بیشتر اهمیت می‌دهند تا یک بیگانه‌ای که در همسایگی آن‌ها زندگی می‌کند.»

همین یک اشاره رهبر فرزانه انقلاب اسلامی کافی است تا همه مسلمانان جهان و حتی همه مردم این کره خاکی بدانند یکی از ابعاد‌های اصلی مناسک حج سیاسی و اجتماعی است و باعث برقراری ارتباط میان مسلمانان جهان و وحدت و همدلی میان آنان می‌شود.

در مناسک شکوهمند حج، توجه به خدا و خالقانش، یک رنگ بودن، یکسان بودن پوشش، حرکت دست جمعی و منظم، انجام اعمال و عبادات به سوی یک نقطه یعنی قبله؛ گویای آن است که همه مسلمانان اعضای یک پیکرند و برای یک هدف مشخص گام برمی‌دارند.

اما آنچه که بیش از همه در این حرکت منسجم بین‌المللی بیش از پیش نمود دارد شکسته شدن تابوی نژادپرستی و تعصب‌های کورکورانه قومی است که با برداشته شدن محدودیت‌های جغرافیایی به همگان ثابت می‌شود این مقوله که برخی نژاد‌ها برتر هستند یک دروغ بزرگ است.

علم ثابت کرده است که تمام نژاد‌ها مخلوطی از نژاد‌های دیگر را هم در خود دارند و اینکه تصور کنیم یک نژاد خالص‌تر از بقیه است، تصوری کاملا غلط است.‌ نمی‌توان در دنیا یک کشور یا نژاد را از نظر هوش بهتر و برتر دانست و اگر فرد یا کشوری برتر شناخته شد؛ فقط به دلیل برنامه‌ریزی و تلاش بیشتر فردی است.

نژادپرستان در نگاهی کاملا غیر منطقی بدون توجه به عملکرد افراد هر شخص که رنگ پوستش تیره یا روشن باشد را با پسوند خوب یا بد بودن قضاوت می‌کنند؛ متاسفانه در عصر تکنولوژی در کشور‌های توسعه یافته همچون آلمان، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه هنوز هم رفتار‌ها و نگاه‌های نژادپرستانه را شاهدیم.

اخیرا در یکی از ورزشگاه‌های اسپانیا شاهد برخورد نژادپرستانه تماشاگران فوتبال با بازیکن ۲۲ ساله سیاه‌پوست برزیلی به نام «وینیسیوس جونیور»، ستاره تیم رئال مادرید بودیم که در عصر تکنولوژی و پیشرفت متاسفانه هنوز هم نگاه نژادپرستانه اروپایی‌ها وجود دارد.

این توهین‌ها به این بازیکن به قدری نفس‌گیر بود که او در لحظه‌ای از بازی به سکو‌ها رفت و با یک هوادار درگیر شد. «وینیسیوس» با چشمانی اشکبار به بازی ادامه داد، اما در دقیقه ۹۷ به دلیل اعمال خشونت علیه بازیکن تیم رقیب از زمین اخراج شد.

او سپس در صفحه کاربری خود در فضای مجازی درباره این حادثه، نوشت: «این نه دفعه اول بود و نه بار دوم یا سوم؛ نژادپرستی در لالیگا، معمولی و از نظر این لیگ امری طبیعی است؛ این قضیه هر هفته تکرار می‌شود؛ قبول دارم که دفاعی ندارم، اما قوی می‌مانم و تا آخر مقابل نژادپرستی می‌ایستم؛ فدراسیون (فوتبال اسپانیا) هم همین عقیده را دارد و حریفان آن را ترویج می‌کنند؛ مردم اسپانیا پذیرفته‌‎اند که تصویرشان به عنوان کشوری نژادپرست در دنیا دیده شود؛ متاسفم، اما امروز در برزیل، اسپانیا به عنوان کشوری نژادپرست شناخته می‌شود.»

در میانه قرن ۲۱ اینگونه رفتار‌ها بسیار ناشایست و دردآور است نفرت داشتن از رنگ پوست یک شخص نباید جایی در فوتبال و جامعه داشته باشد. این رفتارها موجب یکی از بزرگترین آفات بشری یعنی نسل کشی می‌شود که متاسفانه در طول تاریخ نمونه‌های بسیاری از آن در اروپای قرن بیستم و آمریکا وجود داشته است.

سردمداران آمریکا با هدف تثبیت جایگاه خود در قاره‌ی آمریکا به نسل‌کشی پرداختند و حدود ۱۰۰ میلیون نفر را کشتند. بازماندگان بومیان را از حقوق طبیعی خود محروم کردند و برای حضور آنان در شهرها بر مشکلات دامن زدند. این تعصب بیجا داشتن نسبت به مذهب، دین و رنگ پوست مانع بزرگ و زنگ خطری برای توسعه کشورهای جهان است و باید برای این موضوع مهم فکر اساسی کنند چون در آینده خودشان متضرر خواهند شد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار