به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛
اعضای هیات دولت نجات ملی یمن روز گذشته با صدور بیانیه‌ای به ائتلاف سعودی هشدار دادند که صبر مردم و ملت یمن در حال لبریز شدن است و وضعیت فعلی «نه جنگ و نه صلح» باید هرچه زودتر به پایان برسد.
کد خبر: ۵۹۲۸۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۳ - 30May 2023

گروه بین‌الملل دفاع‌پرس- علی ترکمانی؛ روز گذشته هیات دولت نجات ملی یمن به ریاست «عبدالعزیز صالح بن حبتور» نخست وزیر این کشور برگزار شد و در این جلسه اعضا با انتقاد از کشور‌های عضو ائتلاف سعودی ازجمله امارات به دلیل سیاست نامشخص و خنثی آن‌ها که تا امروز در قبال مردم و ملت یمن درپیش گرفتند، خواستار این مهم شدند تا هرچه زودتر وضعیت فعلی «نه جنگ و نه صلح» به پایان رسیده و صلحی فراگیر را در این کشور شاهد باشیم.

یمن در دوراهی جنگ و صلح

بعد از توافق ایران و عربستان که با میانجیگیری کشور چین انجام شد امید‌ها به پایان جنگ و درگیری‌ها در یمن نیز به موازات این توافق و چشم انداز‌های امیدوارکننده و مثبت آن نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. بر این اساس شاهد تغییر و تحولات مثبتی هم در مسیر پایان جنگ هشت ساله یمن و ائتلاف سعودی در عرصه میدانی این جنگ هستیم. ولی سرعت و روند این تحولات مثبت آنقدر سریع نیست که نتایج و حاصل مثبت آن برای مردم و ملت یمن قابل لمس باشد.

یمن در دوراهی جنگ و صلح

بر همین اساس هم شاهد هستیم که هیات دولت نجات ملی یمن روز گذشته و برای چندین مرتبه با صدور بیانه‌ای ضمن استقبال از تحولات مثبتی که در روز‌ها و هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم از تداوم وضعیت «نه جنگ و نه صلح» با ائتلاف سعودی انتقاد کرده و خواستار نهایی شدن روند صلحی دائم و پایدار به منظور جلوگیری از آسیب و خسارات هرچه بیشتر به مردم و ملت یمن شده است.

در تازه‌ترین تحولات مرتبط با جنگ یمن «سید عبدالملک الحوثی» رهبر انقلاب یمن تنها راه صلح و ثبات برای عربستان سعودی را صلح با یمن و برداشتن محاصره کشور خود عنوان کرده بود. او با بیان اینکه از اقدام نظامی در برابر غارت منابع یمن استفاده خواهد کرد به این مهم اشاره کرده که از منابع سرزمین یمن در زمین و دریا محافطت خواهد کرد.

یمن در دوراهی جنگ و صلح

از طرف دیگر هیات دولت نجات ملی یمن در جلسه روز گذشته خود خواستار توجه جدی و عمیق ائتلاف سعودی و کشور‌های عضو آن ازجمله امارات به سخنان اخیر «سید عبدالملک الحوثی» رهبر انقلاب یمن شد و از آن‌ها درخواست کرد تا این سخنان او را درک کنند. زیرا رهبر انقلاب یمن به عنوان فردی که نماینده مردم و ملت یمن است در طول هشت سال جنگ نابرابر با ائتلاف سعودی تمام و کمال از اهداف و آرمان‌های ملت یمن در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان آن دفاع کرده است.

البته در این میان نباید نقش و جایگاه «سید عبدالملک الحوثی» به عنوان رهبر انقلاب یمن را نادیده گرفت. زیرا او بار‌ها و بار‌ها در طول جنگ هشت ساله یمن با ائتلاف سعودی ایمان و عزم مستحکم و راسخ خود را به منظور دفاع از سرزمین و ملت یمن هم به مردم خود و هم به دشمنان این آب و خاک نشان داده و ثابت کرده که ذره‌ای از حق و حقوق مردم یمن در برابر زیاده خواهی‌های دشمنان کوتاه نخواهد آمد.

یمن در دوراهی جنگ و صلح

بر همین اساس هم او در آخرین سخنرانی خود این نکته را به طرف مقابل گوشزد کرده که ملت یمن تا پایان مسیر این مبارزه به مقابله و ابستادگی در برابر دشمنان خود ادامه خواهد داد و هیچ چیز و هیچ کس هم در این مسیر یارای مبارزه را با او و رزمندگان تحت امر خود نداشته و در آینده هم نخواهد داشت. او حتی با اعلام هشداری صریح و روشن به دشمنان یمن به این مهم اشاره کرده که متجاوزان به یمن هیچگاه نمی‌توانند از آثار و تبعات اعمال و رفتار خود درامان بمانند.

در پایان باید گفت رهبر انقلاب یمن در عین حال به این موضوع هم اشاره کرده که موضع انقلاب یمن و هیات دولت نجات ملی این کشور ثابت و تغییر ناپذیر است و در عین حال مسیر صلح با یمن روشن است. بر این اساس اگر دشمنان این کشور با درک درست و صحیح از وضعیت و تحولات منطقه راه صلح با مردم و ملت یمن را انتخاب کنند گزینه درستی را انتخاب کرده و بهترین اقدام را هم اول در حق مردم کشور‌های خود و سپس در حق مردم و ملت یمن انجام می‌دهند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار