به روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۰
در پی تنش‌های اخیر در مرز ایران و افغانستان، مقام دولت طالبان گفت: کابل نمی‌خواهد روابطش با ایران خراب شود و وضعیت در مرز در حالت عادی قرار دارد.
کد خبر: ۵۹۲۹۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳ - 30May 2023

طالبان: نمی‌خواهیم روابطمان با ایران خراب شودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «حافظ ضیاء احمد» معاون سخنگوی وزارت خارجه دولت طالبان درباره تنش‌های اخیر در مرز ایران و افغانستان در گفت‌وگو با عرب‌نیوز اظهار داشت: طالبان نمی‌خواهد روابطش با ایران خراب شود.

احمد دراین‌باره افزود: ما نمی‌خواهیم روابطمان با کشور‌های همسایه‌مان خراب شود. درخواست ما از تمامی کشور‌های همسایه، از جمله ایران این است که این مسائل را از طریق کانال‌های دیپلماتیک حل کنند.

این مقام دولت طالبان همچنین تأکید کرد: «وضعیت موجود (در مرز ایران و افغانستان) عادی است. امارت اسلامی افغانستان هرگز به‌دنبال افزایش تنش نیست.»

احمد وحیدی وزیر کشورمان نیز درباره تنش‌های اخیر مرزی ایران و افغانستان و ارزیابی‌ها در این زمینه، گفت: یک تیراندازی مرزی در مرز از طرف مرزداران افغانستانی صورت گرفت و طبیعتاً پاسخ آن‌ها هم به شکل مقتضی داده شد.

وی با بیان اینکه این درگیری مختصر بود که برطرف شد، بیان کرد: مذاکرات با طرف طالبانی صورت گرفته است و در حال حاضر مشکلی نداریم. نقطه مرزی برای تردد باز است و در آرامش قرار دارد.

وزیر کشور با اشاره به آخرین اقدامات در زمینه حقابه هیرمند، بیان کرد: پیش‌تر مسئولان مختلفی در زمینه حقابه هیرمند صحبت کرده‌اند. از این رو منتظر آن تیم مشترکی هستیم که به اتفاق طالبان و نیرو‌های ایرانی و متخصص تشکیل شود تا وضعیت آب را در سد‌های منطقه بررسی کنند و مشخص شود وضعیت فعلی با توجه به حقابه ایران چگونه است.

وحیدی تصریح کرد: اگر آب در سد‌ها موجود باشد، طرف طالبانی باید سهم ایران را بدهد و اگر نباشد این مسئله باید برای ما روشن شود؛ چراکه متخصصین ما معتقدند در این سد‌ها آب موجود است، اما طرف طالبانی می‌گوید که آب نیست. با این حال تشکیل کمیته مشترک از سمت ایران پیش بینی شده و این کمیته باید پس از شکل‌گیری، از محل مذکور بازدید کنند و به هر حال طالبان باید این موضوع را سامان دهد.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار