به روز شده در: ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۸
تولیت آستان قدس رضوی در آئین اهدای حکم خدمه جدید حرم امام رضا(ع):
حجت‌الاسلام «مروی» گفت: رفتار شایسته یک خادم می‌تواند پیوند زائران را با حضرت رضا (ع) مستحکم‌تر کند از این رو در بارگاه منور رضوی باید مسابقه خدمت مخلصانه باشد.
کد خبر: ۵۹۳۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳ - 30May 2023

خدمت خالصانه وجهه همت خدام رضوی قرار بگیردبه گزارش دفاع‌پرس از مشهد، حجت‌الاسلام «احمد مروی» تولیت آستان قدس رضوی در مراسم اهدای احکام خدمه جدید حرم مطهر امام رضا (ع) که همزمان با ایام دهه کرامت و در آستانه میلاد با سعادت حضرت ثامن‌الحجج (ع) در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن این دهه مبارک به خانواده بزرگ خدام و خادمیاران رضوی، اظهار داشت: کرامت دو نوع ذاتی و اکتسابی دارد، کرامت ذاتی آن است که خداوند در وجود تمام انسان‌ها قرار داده و کرامت اکتسابی در نتیجه به فعلیت رساندن کرامت ذاتی است.

وی رعایت تقوای الهی را یکی از راه‌های کسب کرامت اکتسابی دانست و خاطرنشان کرد: یکی از راه‌هایی که خداوند پیش روی خادمان رضوی برای دستیابی به کرامت انسانی قرار داده، خدمت مخلصانه در آستان حضرت رضا (ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه بهره‌مندی از عنوان خادمی به معنای پذیرش خدمت از سوی حضرت رضا (ع) نیست؛ افزود: اینکه حضرت رضا (ع) نیز مارا به عنوان خادمی خود بپذیرند در گروی چگونگی ایفای وظیفه در این مکان شریف و خدمت‌رسانی شایسته به زائران و مهمانان حضرت ثامن الحجج (ع) است.

مروی یکی از نشانه‌های پذیرش خادمی از سوی حضرت رضا (ع) را ارتقاء معنویت فرد دانست و تصریح کرد: اگر خادمی در نتیجه خدمت در این دستگاه ملکوتی و نورانی نسبت به گذشته احساس معنویت و تقوای بیشتری می‌کند، یعنی خدمت او پذیرفته شده، در غیر اینصورت از عنوان خادمی بیش از یک حکم چیزی نصیبش نشده است.

وی گفت: خدام رضوی باید خود را در معرض مکتب تربیتی امام رضا (ع) قرار دهند تا نامشان در شمار خادمان آن حضرت ثبت شود؛ حکم خادمی صرفا یک اذن ورود است پس از آن باید برای اخذ حکم حقیقی از حضرت رضا (ع) تلاش کرد و یکی از امور بسیار مهمی که می‌تواند سبب جلب رضایت حضرت ثامن‌الحجج (ع) شود؛ توجه، احترام و کرامت بخشیدن به مهمانان و زائران حضرت رضا (ع) است.

تولیت استان قدس رضوی با بیان اینکه خدام رضوی باید همواره خود را در مرعا و منظر حضرت رضا (ع) بدانند، بیان داشت: حضرت رضا (ع) و ائمه معصومین (ع) همگی در اوج کرامت بودند و این فضیلت را با عمل خود به جامعه نیز منتقل می‌کردند.

مروی با بیان اینکه خدام رضوی باید فضایل حضرت رضا (ع) را در خود نهادینه سازند؛ یادآور شد: رفتار شایسته یک خادم می‌تواند پیوند زائران را با حضرت رضا (ع) مستحکم‌تر کند و رفتار نامناسب یک خادم می‌تواند پیوند زائری با این آستان نورانی را تضعیف سازد؛ از این رو در بارگاه منور رضوی باید مسابقه خدمت مخلصانه باشد.

وی در پایان با بیان اینکه جامعه به حق از خدام امام رضا (ع) سخن و رفتاری متناسب با سیره و معارف رضوی انتظار دارد؛ تصریح کرد: عناوین در حرم مطهر امام رضا (ع) مهم نیستند؛ آنچه اهمیت دارد انتظاری است که امام رضا (ع) از خدام دارند و آن چیزی جز اخلاص، پاکیزگی، طهارت نفس و زندگی متمایز از دیگران نیست.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار