به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵
پژوهشگر و استادیار دانشگاه:
یاری گفت: دشمن‌شناسی یکی از موضوعات مهم در مکتب امام خمینی (ره) است و مواضع امام راحل در برابر آمریکا، موضع ویژه‌ای بود زیرا نسبت به دشمن شناخت کامل داشتند و از دشمن به عنوان «شیطان بزرگ» یاد کردند.
کد خبر: ۵۹۴۲۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۶ - 04June 2023
دشمن‌شناسی یکی از موضوعات مهم در مکتب امام خمینی(ره) استبه گزارش ‌دفاع‌پرس از اراک، «محمدجواد یاری»، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه اظهار داشت: در خصوص مکتب امام خمینی(ره) شاخصه‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان به شاخص معنویت از مهمترین ویژگی‌های امام راحل اشاره کرد.
 
وی افزود: امام راحل به عنوان عنصر معنویت، اعتقاد و صبر همواره برای امداد غیبی ارزش قائل بودند و این موضوع را در گفته‌ها و بیانات خود داشتند و امداد غیبی را از رموز اصلی پیروزی انقلاب اسلامی در تمام مراحل می‌دانستند.
 
کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: اعتقاد و باور عمیق امام خمینی(ره) به امداد غیبی و دفاع خداوند از مجاهدین در همه مراحل برگرفته از آیات قرآنی «اگر دین خدا را یاری کنید، خداوند شما را یاری می‌کند» بود.
 
یاری ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) در بحث عدالت معتقد بودند که باید در تمام ارکان و برخورد با انسان‌ها به طور یکسان عدالت اجرا شود بنابراین شاخص عدالت محوری از جمله ویژگی‌های مهم امام راحل بود.
 
وی گفت: امام راحل در برخورد با شخصیت‌ها و افراد معتقد بودند که حال فعلی افراد در نظر گرفته شود و ایشان در وصیت خود نیز در خصوص دوستی با افراد آورده‌اند: «میزان حال فعلی افراد است».
 
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: شخصیت‌های مختلفی در نهضت و بعد از انقلاب اسلامی ایران در کنار امام راحل بودند و برخی‌ها نیز در شکل منافق به انقلاب ضربه زدند ولی امام خمینی(ره) ملاک دوستی با دیگران را حقانیت و مسیر درست و حال فعلی افراد می‌دانستند.
 
یاری با اشاره به عنصر شجاعت در وجود امام خمینی(ره) گفت: شجاعت در وجود امام راحل در مباحث سیاسی و غیرسیاسی مثال‌زدنی بود و در زمان حضور آمریکایی‌ها در ایران و همچنین در زمان حمله صدام به ایران شجاعت امام خمینی(ره) در برخورد با مسائل برای مردم دلگرمی داشت.
 
وی بیان کرد: امام خمینی(ره) بسیار ساده‌زیست بودند و دشمنان انقلاب نیز بر این موضوع آگاهی داشتند بنابراین هیچ‌وقت از امام در این زمینه عیب و ایرادی پیدا نکردند.
 
کارشناس مسائل سیاسی گفت: امام راحل همواره مسئولین کشور را به ساده زیستی سفارش می‌کردند زیرا سرچشمه تمام بدبختی‌های کشور را زندگی تجملاتی و اسراف می‌دانستند و در این خصوص می‌فرمایند: «اگر روزی دیدید که مسئولین کشور شما کاخ‌نشین هستند با آنها همراه نشوید و اگر چنین شد بدانید که آنها مسبب بدبختی‌های شما هستند».
 
یاری اظهار کرد: امام خمینی(ره) خط‌کشی مشخصی در خصوص جریانات لیبرال داشتند و با این‌گونه جریانات کنار نمی‌آمدند و طبق نامه‌ای به آقای منتظری از جریان لیبرال به‌عنوان یک تهدید جدی برای انقلاب اسلامی ایران نام بردند.
 
وی افزود: دشمن‌شناسی یکی از موضوعات مهم در مکتب امام خمینی(ره) است و مواضع امام راحل در برابر آمریکا، موضع ویژه‌ای بود زیرا نسبت به دشمن شناخت کامل داشتند و از دشمن به عنوان «شیطان بزرگ» یاد کردند.
 
کارشناس مسائل سیاسی در پایان تصریح کرد: ویژگی‌های مکتب امام خمینی(ره) در هر زمانی برای مسئولین می‌تواند راهگشا و الگو باشد بنابراین مسئولین باید از این ویژگی‌ها الگوبرداری و استفاده کنند.
 
انتهای پیام/
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار