به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۵
استاد حوزه و دانشگاه:
استاد حوزه گفت: انقلاب اسلامی در واقع نتیجه موفقیت طرح‌ها، استراتژی‌ها و تلاش‌های حضرت امام خمینی (ره) است که با نگرش الهی بر پایه اصول و مبانی دینی قیام کردند.
کد خبر: ۵۹۴۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴ - 04June 2023

امام خمینی(ره) با نگرش الهی بر پایه اصولی و مبانی دینی قیام کردندبه گزارش ‌دفاع‌پرس از اراک، «عباس خوشاوی»، استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر خلاف سایر انقلاب‌ها بر اصول و مبانی بسیار مستحکم و اصیل و بر مبنای اصول الهی نه مادی و بشری پایه گذاری شده است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی در واقع نتیجه موفقیت طرح‌ها، استراتژی‌ها و تلاش‌های حضرت امام خمینی(ره) است که با نگرش الهی بر پایه اصول و مبانی دینی قیام کردند و همچنین حمایت مردمی بود که به شدت با رژیم فاسد پهلوی مخالفت می‌کردند.

وی افزود: انقلاب اسلامی در آغاز به عنوان یک تحول بزرگ و نسبتاً سریع در سراسر کشور جریان پیدا کرد و این انقلاب پس از گذشت سال‌ها همچنان بر همان اصول ومبانی اولیه خود باقی و در حال توسعه، تغییر و بروزرسانی است. 

استاد حوزه گفت: در دوره اخیر، از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌توان به توسعه صنایع داخلی، ارتقای سطح زندگی مردم، تحقق عدالت اجتماعی و حفظ حقوق شهروندی اشاره کرد.

خوشاوی ادامه داد: انقلاب اسلامی همچنان به عنوان یک عطیه بزرگ حضرت امام خمینی(ره) در جریان است و شاهد تحولات و پیشرفت‌های بسیاری در سطوح مختلف در طول سال‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از عرفا، عالمان دینی و شخصیت‌های حوزه فکری و سیاسی ایران و جهان، انقلاب اسلامی را در راستای تحقق انقلاب جهانی و ظهور حضرت مهدی (عج) قرار داده‌اند، بیان کرد: برخی از نشانه‌های اتصال انقلاب اسلامی به انقلاب جهانی عبارتند از وجود روایات دینی فراوان که نشانه‌های مطرح شده در آنها با انقلاب اسلامی امام راحل تطابق دارد.

وی دومین نشانه را پیشگویی‌های عارفان وارسته و حقیقت بین دانست و افزود: علاوه بر این علائم، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که موید همین مطلب است که این انقلاب را در راستای انقلاب جهانی امام زمان(عج) و زمینه ساز آن قرار می‌دهد.

استاد حوزه با اشاره به ویژگی انقلاب، عنوان کرد: تأکید بر عدالت اجتماعی و رهایی از تبعیض‌های اجتماعی و اقتصادی، تلاش برای شکست سیستم‌های اقتصادی ناعادلانه و استبدادی و قدرت‌های متمرکز، پشتیبانی از همه مظلومان جهان و دشمنی با مستکبران و ظالمان مانند رژیم غاصب صهیونیستی است.

خوشاوی ادامه داد: تبدیل شدن ایران به قدرت نظامی مطرح و قوی در منطقه و جهان، تأکید بر ارزش‌های اسلامی و انتقال آن به سیاست‌های داخلی و خارجی کشور، تحولات جهانی مانند فروپاشی شوروی و جنگ‌های منطقه‌ای که تأثیر قابل توجهی بر جهان داشتند از جمله ویژگی‌های انقلاب اسلامی است.

وی از دیگر نشانه‌های این انقلاب را تأکید بر اصول و اعتقادات انقلابی و حمایت از حقوق بشر و آزادی‌ها برشمرد و عنوان کرد: به طور خلاصه، این نشانه‌ها نشان می‌دهند که انقلاب اسلامی در راستای انقلاب جهانی حضرت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) قرار دارد و تلاش می‌کند تا با تحقق اهداف اسلامی، جهان را به سمت یکتایی و عدالت جهانی هدایت کند.

این استاد حوزه، شخصیت و رهبری امام خمینی(ره) با دیگر رهبران سیاسی پس از صدر اسلام تا امروز را مقایسه و تصریح کرد: نیاز به یک ملاحظه کامل از زندگی و فعالیت‌های این رهبران است با این حال، برخی از مبانی و شاخص‌هایی که به نظر می‌رسد شخصیت و رهبری معظم‌له را از دیگر رهبران سیاسی متمایز می‌کند، عبارتند از عدالت خواهی که این شخصیت امام حتی در برابر قدرت‌های بزرگ و بین‌المللی مطرح است.

خوشاوی سایر شخصیت‌های امام خمینی(ره) را ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار و مستکبران جهان، توجه به مسائل اجتماعی، پایبندی به اصول و مبانی دینی و ارزش‌ها و تأثیرگذاری بر جوانان برشمرد و خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) همواره به دنبال تربیت نسلی اخلاقی و دینی‌ در جامعه بوده و با ایجاد بسیاری از مجموعه‌های فرهنگی و تربیتی، به این هدف پیشبرد کرده است.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار