به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
یادداشت/ روزبه قمصری
بعد از رونمایی از «ابرموشک هایپرسونیک» توسط کشورمان با نام «فتاح» شاهد انتشار اخبار و گزارش‌های پرشتاب و فراوان رسانه‌های مطرح و بزرگ دنیا در این زمینه هستیم که این موضوع خود نشان از غافلگیری تمام و کمال دنیا از دستیابی کشورمان به این تکنولوژی و فناوری برتر نظامی روز دنیا دارد.
کد خبر: ۵۹۴۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۰ - 07June 2023

غافلگیری جهان در برابر رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح»گروه بین‌الملل دفاع‌پرس - روزبه قمصری؛ هنوز اندک زمانی از رونمایی از «ابرموشک هایپرسونیک» توسط نیروی هوافضای سپاه نگذشته بود که رسانه‌های مطرح و بزرگ سراسر جهان در گزارش‌هایی فوری و شتابزده پیرامون این موضوع منتشر کردند که نشان از غافلگیری آن‌ها در خصوص دستیابی کشورمان به فناوری «هایپرسونیک» دارد. موضوعی که با توجه به اینکه تا امروز فقط کشور‌های بسیار محدودی از این تکنولوژی برخوردار هستند خبر از اهمیت بسیار بالای این موضوع دارد.

معادلات منطقه‌ای و جهانی از صبح امروز به دنبال رونمایی کشورمان از «موشک هایپرسونیک» به طور کل دچار تغییر و دگرگونی شد به صورتی که هم اکنون بعد از کشور‌های روسیه، چین و آمریکا، جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهارمین کشوری مطرح شده است که به تکنولوژی و فناوری هایپرسونیک دست یافته است. امری که نشان می‌دهد جوانان و متخصاصان امور دفاعی کشورمان با کمک خداوند حق تعالی و با اتکاء به هوش و استعداد ذاتی خود یک بار دیگر توانستند با فتح قله‌ای دیگر در عرصه جهانی بار دیگر نام ایران را در سراسر جهان طنین انداز کنند.

در حقیقت می‌توان گفت رونمایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از «موشک هایپرسونیک» ضمن اینکه تمامی کشور‌ها و قدرت‌های جهانی را غافلگیر کرده، لرزه‌های بسیار شدید و ترسناکی را در منطقه و جهان به خصوص در سرزمین‌های اشغالی ایجاد کرده است. این غافلگیری به صورتی بوده که اغلب وب سایت‌های مطرح رژیم صهیونیستی همچون «واللا»، «معاریو»، «کان»، «اسرائیل دیفنس»، «شبکه ۱۲»، «اسرائیل هیوم» در کنار شمار قابل توجه و گسترده‌ای از کاربران فضای مجازی این رژیم با نگرانی و هراس فراوانی این دستآورد بسیار بزرگ و ارزشمند کشورمان را پوشش داده و به آن پرداختند.

اما نکته بسیار قابل توجه برای مردم کشورمان و موضوعی ترسناک برای دشمنان انقلاب اسلامی به خصوص رژیم صهیونیستی را می‌توان مدت زمانی رسیدن این موشک از زمان شلیک به خاک سرزمین‌های اشغاالی دانست. زیرا مدت زمان ۴۰۰ ثانیه‌ای برای رسیدن چنین موشکی با این تکنولوژی جدید و پیشرفته به عمق خاک رژیم صهیونیستی عملا سامانه‌های دفاعی این رژیم را برای دفاع در برابر این موشک‌ها عملا ناکارآمد و بی‌فایده کرده است.

البته هراس و نگرانی گشور‌های غربی به خصوص دشمنان ایران اسلامی از این رونمایی به راسحتی و سادگی قابل درک و فهم است. زیرا مجهز بودن این کشور‌ها به جدیدترین و آخرین تکنولوژی روز در همه زمینه‌ها به خصوص حوزه‌های نظامی جزو اصول بنیادین و تغییرناپذیر آن‌ها است و اینکه از امروز متوجه شدند که نیروی هوافضای سپاه از نسل جدید موشکی رونمایی کرده که دست کم پنج برابر صوت سرعت دارد و قابلیت پرواز در مسیری پرپیچ و خم داشته و به همین دلیل قابلیت رهگیری آن بسیار دشوار است آن‌ها را به هراس و ترس واداشته است.

بر این اساس باید گفت جمهوری اسلامی ایران از امروز ۱۶ خرداد ماه سال ۱۴۰۲ هجری شمسی رسما وارد «باشگاه هایپرسونیک» جهان شده که فقط دارای چهار عضو است. این موضوع به این معنا است که هم اکنون کشورمان در حوزه تکنولوژی و فناوری ساخت جدیدترین و پیشرفته‌ترین موشک‌های جهان جزو چهار کشور برتر دنیا و بالاتر از تمامی کشور‌های همسایه خود، کشور‌های منطقه و کشور‌های اروپایی قرار گرفته است. از این روی شاهد ورق خوردن برگ زرین دیگری در تاریخ باسعادت و همیشه پیروز ایران بزرگ اسلامی هستیم.

از طرف دیگر با توجه به سرعت موشک «هایپرسونیک فتاح» که برابر با ۱۳ ماخ اعلام شده و بردی که در حدود ۱۴۰۰ کیلومتر برای آن تعریف شده می‌توان با قطعیت گفت که هم اکنون هیچ ضدموشکی برای آن وجود ندارد و به دلیل نوع حرکت آن توانایی حرکت در مسیر‌های پرپیچ و خم و در جهات مختلف و ارتفاع گوناگونی را دارد توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست و در آینده هم قابل نابودی نخواهد بود.

در پایان باید گفت با توجه به دستیابی کشورمان به فناوری و تکنولوژی «موشک هایپرسونیک» سیستم‌های دفاعی و موشکی کشور‌های غربی و به خصوص رژیم صهیونیستی در برابر این موشک فوق پیشرفته کارآیی لازم را نخواهند داشت و ایستادن کشورمان در این جایگاه بزرگ و رفیع جهانی در حوزه موشک‌های پیشرفته مافوق صوت، جز با اتکاء به استعداد و دانش بومی جوانان و دانشجویان کشور میسر نبوده است.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار