به روز شده در: ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸
یادداشت/ سرهنگ موقوفه‌ئی
مرزبانان در حفظ و حراست از مرز‌های میهن اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و مرز‌های ما از امنیت مطلوبی برخوردار است چرا که برادران مرزبانی خود را میراث‌دار رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می‌دانند.
کد خبر: ۵۹۴۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۷ - 07June 2023
امنیت بدون مرزگروه اجتماعی دفاع‌پرس - سرهنگ ستاد «جلیل موقوفه ئی» فرمانده انتظامی استان سمنان؛ مرزبانی به عنوان یکی از ایستگاه‌ها و سنگر‌های تأثیرگذار در تأمین امنیت کشور، از مهم‌ترین و ارزشمندترین یگان‌های فراجا است، یگانی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند در حالی که در طول روز‌ها و هفته‌ها چه بسیار دلیرمردانی خون خود را فدای این سرزمین می‌کنند و کوچکترین تصویری از آنان در ذهن مردم نقش نخواهد بست.
 
مرز ایران زمین بسیار گسترده‌تر از آن است که تصور می‌شود و این گستردگی و موقعیت ویژه جغرافیایی سبب شده تا بسیاری چشم طمع به آن بدوزند و همواره با نیرنگ درصدد ورود به مرز‌های آن هستند.
 
امنیت مرز در هر کشوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و خدمت در مرز و شرایط بد آب و هوایی و جغرافیایی سختی‌های خاص خود را دارد و به راستی دل شیر می‌خواهد تا سینه سپر کنیم و مردانه از تمامیت مرزی کشورمان پاسداری کنیم و این حمیت مرهون تلاش و رشادت‌های مرزبانانی است که ادامه دهنده راه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در مرز‌ها هستند که حاضر به فدا کردن جانشان برای هموطنانشان بوده و چه خوب آموخته اند این رسم مردانگی، ایثار، جوانمردی را از شیر مردان دلیر دوران دفاع مقدس.
 
برخی تصورشان این بود که با به پایان رسیدن دفاع مقدس، دیگر باب جهاد، باب شهادت بسته است، اما کشور عزیز ما با کیلومتر‌ها مرز آبی و خاکی، با پانزده کشور همسایه، همواره رزمندگانی دارد که شبانه‌روز با دشمن در جنگ و ستیزند، حالا این دشمن الزاماً دشمنی نیست که دشمن حربی باشد می‌تواند قاچاقچی، جاسوس، تروریست و یا حتی هر دشمن دیگری باشد.
 
مهم این است که مرزبانان ما سینه سپر، جان بر کف گرفتند و در سخت‌ترین شرایط در کوهستان‌های سرد و بیابان‌های گرم، در دره‌ها و مکان‌های صعب‌العبور و شرایط بسیار سخت دیگر، برای دفاع از این سرزمین جان شیرینشان را در طبق اخلاص می‌گذارند.
 
کار یک مرزبان را وقتی می‌توانیم درک کنیم که ساعت‌ها در برجک‌ها و سنگر‌ها و روز و شب در سرمای استخوان سوز زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان چشم به اطراف دوخته و شش دانگ حواسشان به اطراف است تا مبادا متجاوزی از مرز عبور کند یا قصد تعدی داشته باشد.
 
تحمل این همه مشقت برای حفاظت از مرز، خاطره مشترک همه مرزبانانی است که در دژ‌ها و برجک‌های پاسگاه شان نگهبانی دادند تا پای قاچاقچیان و متجاوزان وارد میهن عزیزمان نشود.
 
افرادی ساده و بی ادعا؛ گرما، سرما، باد، برف و بوران، گزش و گزیدگی حشرات و جانوران، هیچ کدام خللی در انجام وظیفه‌شان ایجاد نمی‌کند و شب و روز نمی‌شناسند.
 
در نقطه صفر مرزی، بدون ساده‌ترین امکانات زیست شهری همچون برق، آب لوله‌کشی و ... روز‌ها و ماه‌ها را می‌گذرانند؛ چشم می‌دوزند به حریم مرزی تا نکند خدای ناکرده غفلتی حادث شود و بدخواهی وارد کشور شود؛ برخورد با قاچاقچیان سلاح و مهمات، کالا، سوخت و دام و جلوگیری از نفوذ گروهک‌ها و تیم‌های تروریستی و اشرار مسلح و همچنین دفاع از حدود و ثغور مرز‌ها در هشت هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز آبی، خشکی و دریایی گوشه‌ای از وظایف خطیر آنان است.
 
امروز با فضل و عنایت الهی و اعتقاد به ولایت، مرزبانان در حفظ و حراست از مرز‌های میهن اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و مرز‌های ما از امنیت مطلوبی برخوردار است چرا که برادران مرزبانی خود را میراث‌دار رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می‌دانند و برای حراست از کیان و ناموس کشور جان خود را بدون هرگونه چشم داشتی تقدیم این نظام می‌کنند.
 
آری، همان گونه که چند روز گذشته شاهد بودیم تعدادی از جوانان غیور کشورمان برای حفظ امنیت مردم و دفاع از کشور در برابر تجاوز اشرار مسلح و بر هم زنندگان امنیت شجاعانه ایستادند و مظلومانه جان عزیز خود را در این راه فدا کردند. آن شهدای گرانقدر به وظیفه ایمانی و انسانی خود به خوبی عمل کردند و در پیشگاه الهی سربلند بیرون آمدند.
 
امید آن که همه ما قدردان شایسته‌ای برای مدافعان امنیت در نقاط مختلف کشور و مرز‌های عزیز میهن اسلامی مان باشیم.
 
انتهای پیام/ 241
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار