وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

آمادگی وزارت دفاع برای انتقال پیشرفت‌های دانشی خود به سایر دستگاه‌ها/ هزار پروژه توسط متخصصان دفاعی در حال اجراست

امیر سرتیپ آشتیانی گفت: وزارت دفاع آماده است که پیشرفت‌های دانشی خود در زمینه‌های دفاعی را در اختیار سایر دستگاه‌ها و نهاد‌ها قرار دهد تا نمودار توسعه در سایر چشم‌انداز‌های جمهوری اسلامی متناسب با رشد دفاعی، توسعه یابد.
کد خبر: ۶۰۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰ - 01July 2023

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست صمیمی با منتخبین نخبگان و خبرگان علمی در وزارت دفاع ضمن تبریک اعیادد قربان و غدیر، با اشاره به اینکه غایت انسان رشد و کمال است، اظهار داشت: نخبگان در طول تاریخ نقش بسزایی در رشد بشر داشتند.

امیر آشتیانی با بیان اینکه عقل به دلیل کلی‌نگر بودن قادر به درک همه موضوعات نیست و در تحلیل جزئیات دچار تشکیک می‌شود، ادامه داد: خداوند متعال انبیا و اولیا را برای تبیین دین و راهنمای بشریت، عهده‌دار رسالت در این زمینه قرار داد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه عقل به تنهایی هم نعمت و هم نقمت است، تصریح کرد: اگر علم و دانش در چارچوب تعالی انسان از منظر قرآن و انبیای به کار گرفته شود، نعمت قلمداد می‌شود.

وی با بیان این که قاعده نعمت و نقمت در حوزه نخبگی و خبرگی نیز حاکم است، افزود: نخبه و دانشمند تا زمانی که همسو با موازین راستین اسلام و در مسیر سعادت بشریت باشد، ارزشمند است.

سرتیپ آشتیانی با اشاره به دستاورد‌های ارزشمند دفاعی علی‌رغم محدودیت‌ها و تحریم‌های تحمیل شده علیه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: قاعده پیشرفت در حوزه‌های دفاعی و نظامی مبتنی بر اندیشه‌های قرآن، موازین اسلام، سیره اهل بیت (ع) و عمل به منویات مقام معظم رهبری به دست آمده است و قطعاً در آینده نیز پیشرفته‌تر و جلوتر از امروز، گام‌های موفق‌تری برخواهیم داشت.

وزیر دفاع با اشاره به موانع و مشکلاتی که بعضاً در حوزه کارکرد‌های ساختاری برای جامعه نخبگانی به وجود می‌آید، گفت: بخشی از مسائل و موضوعات مرتبط با جامعه نخبگی ساختاری و سازمانی است که می‌بایست با تلاش هرچه بیشتر مسئولین رفع و زمینه‌های توسعه تحقیقات و تبدیل آن به فناوری و محصول نهایی محقق شود.

وی با بیان اینکه بخشی از موانع و مشکلات در این حوزه «معرفتی» است، ادامه داد: تمایر و تفاوت جامعه نخبگانی ایران اسلامی به ویژه نخبگان صنعت دفاعی با سایرین در همین تفاوت نگاه‌ها و جهان‌بینی فردی است که سطح وسیعی از اقتدار، امنیت، دستاورد و پیشرفت را برای ایران اسلامی به ارمغان می‌آورد.

امیر آشتیانی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه امروز وزارتخانه دفاع با ۴۰۰ نهاد نوآوری در بخش‌هایی همچون مطالعات و نوآوری، دفاتر طراحی، توسعه و فناوری، دفاتر مهندسی ساخت و مرکز پژوهش‌ها و نوآوری مأموریت‌های خطیری را به انجام می‌رساند، گفت: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه هوایی، دریایی، زمینی، جنگال و الکترونیک و هوافضا ناشی از تلاش مجموعه دست‌اندرکاران صنعت دفاعی در نهاد نوآوری دفاعی است.

وزیر دفاع با بیان اینکه وزارتخانه دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران یک سازمان تحقیق‌محور و کاملاً علمی است، افزود: هم‌اکنون چهار هزار و ۵۰۰ محقق و پژوهشگر در وزارت دفاع فعالیت می‌کنند که با کمک این محققان و استفاده از ظرفیت نخبگی دفاعی آن‌ها در خدمت کشور و مردم همزمان هزار پروژه مدیریت می‌شود که تنها بخش بسیار کوچک آن رسانه‌ای و به اطلاع مردم رسیده است.

وی با بیان اینکه در گذشته مهمات هوشمند یکی از برتری‌ها و انحصار‌های نظام سلطه محسوب می‌شد، خاطرنشان ساخت: به ضرس قاطع و یقیناً مهمات هوشمند ساخت متخصصان و دانشمندان صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران در دنیا سرآمد است و این یعنی باور و اعتقاد جوانانی که متعهدانه و مجاهدانه در دفاع از کیان سرزمین خود پای آرمان‌ها و ارزش‌های میهن خود ایستاده اند و به این افتخار‌ها نائل آمدند.

سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه طبق آمار رسمی بیش از ۱۵۰ هزار نفر دکترای تخصصی و چند۱۰هزار نخبه در کشور فعال هستند، گفت: با نگاه تحولی به سیاست‌گذاری‌های جذب نخبگان در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، این وزارتخانه با افتخار رتبه نخست و اول جذب و به‌کارگیری نخبگان در کشور را دارد.

وزیر دفاع با بیان اینکه ظرفیت‌های عظیم علمی و تحقیقاتی وزارت دفاع برای امنیت و آسایش مردم عزیزمان به کار گرفته شده است، گفت: امروز وزارت دفاع آماده است که پیشرفت‌های دانشی خود در زمینه‌های دفاعی را در اختیار سایر دستگاه‌ها و نهاد‌ها قرار دهد تا نمودار توسعه در سایر چشم‌انداز‌های جمهوری اسلامی متناسب با رشد دفاعی، توسعه یابد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
پربیننده ها