در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛

مشاور عالی فرمانده نیروی هوافضای سپاه: سایت معرفی دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه راه‌اندازی می‌شود

سردار بلالی گفت: در حال راه‌اندازی سایتی هستیم تا بتوانیم به‌صورت غیرفیزیکی تمامی دستاورد‌های موجود در نیروی هوافضای سپاه را که رونمایی شده‌اند، معرفی کنیم.
کد خبر: ۶۰۴۳۵۹
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۰۱:۵۸ - 19July 2023

سایت معرفی دستاورد‌های هوافضای سپاه راه اندازی می‌شودسردار سرتیپ «علی بلالی» مشاور عالی فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، درباره نمایشگاه دستاوردهای این نیرو اظهار داشت: این نمایشگاه سه سال پیش شروع به کار کرد و در حوزه‌های دفاعی به‌ویژه هوافضا بخش‌هایی از توان موشکی، پهپادی، عملیات هوایی، پدافندی و فضایی را به نمایش گذاشته است.

سردار بلالی افزود: سعی کرده‌ایم در این نمایشگاه حس خودباوری و تحقق شعار «ما می‌توانیم» را به نمایش بگذاریم و اینکه گذشتگان نیروی هوافضای سپاه از دوران دفاع مقدس تاکنون چگونه توانستند مأموریت‌های محوله را انجام دهند؛ به عبارت دیگر، آن دوران را چگونه شروع کردند و اکنون در چه شرایطی قرار دارند.

وی گفت: امروز به واسطه دستاورد‌های دفاعی کسب‌شده، دشمنی وجود ندارد که بخواهد به ما حمله نظامی انجام دهد؛ چون به دلیل بازدارندگی دفاعی ایجادشده، دشمنان مجبور هستند که حریم مرز‌های کشورمان را رعایت کنند؛ زیرا در غیر این‌صورت همان برخوردی که با پهپاد پنهانکار آمریکایی «گلوبال هاوک» انجام شد و به دلیل بی‌توجهی به نقض حریم هوایی کشورمان مورد اصابت موشک پدافندی کشورمان قرار گرفت، با ناقضان مرز‌های کشورمان نیز صورت می‌گیرد.

مشاور عالی فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: اگر هواپیما‌های بدون سرنشین دشمن وارد حریم هوایی کشورمان شوند، با استفاده از سامانه‌های جنگ الکترونیک بر زمین نشانده می‌شوند و با الگوگیری از آن‌ها پهپاد‌های چندمنظوره ساخته می‌شود.

سردار بلالی ادامه داد: آنچه در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته، بخشی از توانمندی‌های هوافضای سپاه است؛ زیرا به دلیل محدودیت‌های فیزیکی امکان به نمایش گذاشتن تمام دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه وجود ندارد؛ به عنوان مثال در این نمایشگاه برای موشک جدید «فتاح» جانمایی نشده است، ولی موشک «خیبرشکن» وجود دارد و یا پهپاد «شاهد ۱۲۹» را در نمایشگاه قرار دادیم که علاوه بر کشورمان چندین هزار ساعت پرواز در عراق و سوریه نیز داشته است؛ اما پهپاد «غزه» یا «شاهد ۱۴۹» را در نمایشگاه قرار ندادیم.

رئیس پارک ملی هوافضای سپاه اضافه کرد: البته همان‌گونه که دستاورد‌های جدید رونمایی می‌شود، باید مدل‌هایی از آن را در این محل قرار دهیم و چون محدودیت فیزیکی برای نمایش تمامی دستاورد‌های این بخش وجود دارد در حال راه‌اندازی سایتی هستیم تا بلکه بتوانیم به‌صورت غیرفیزیکی تمامی دستاورد‌های موجود را که رونمایی آن‌ها صورت گرفته است، معرفی کنیم.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
پربیننده ها