مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن قصد دارد چالش را به دانشگاه‌ها بکشاند

حجت‌الاسلام طائب با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران وارد چالش شود، گفت: به نظر آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانشان یکی از محیط‌هایی که می‌تواند چالش‌ساز باشد دانشگاه‌هاست.
کد خبر: ۶۰۴۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵ - 19July 2023

دشمن قصد دارد چالش را به دانشگاه‌ها بکشدبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «حسین طائب» مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در نشست سراسری و کارگاه‌های آموزشی تخصصی معاونین بسیج اساتید کشور  بر تلاش دشمن برای به چالش کشاندن دانشگاه‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها بر اساس حس استیلا و برتری بینی فرهنگی و پرفروغ نشان دادن ارزش‌های خود بر ارزش‌های سایر ادیان و ملل و با بهره‌گیری از قدرت دفاعی، دیپلماسی و اقتصادی تلاش کردند توسعه قدرت خود را در سراسر جهان نشان دهند.

وی در ادامه ضمن ارائه سیر کوتاهی از تاریخچه استقلال آمریکا، افزود: آمریکا پس از جداشدن از استعمار بریتانیا در ۲۴۷ سال پیش بیانیه استقلال بر اساس ارزش‌های آمریکایی را تصویب کرد و مسائلی مثل تعصب مذهبی و ارزش‌های آمریکایی را جزو قانون اساسی اعلام کردند و بعد گفتند ارزش‌های آمریکایی را باید بر اساس ۲ ابزار جهانی تبیین کرد.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: در این میان یک تهدید جدید در محاسبات آمریکایی‌ها رخ داد. انقلاب اسلامی شکل گرفت. ارزش‌های اسلامی قبلا پایگاه حاکمیتی نداشت و با ظهور انقلاب اسلامی پایگاه حکومتی پیدا کرد؛ لذا هم شوروی هم آمریکایی هر دو بر علیه انقلاب اسلامی وارد عمل شدند.

وی ادامه داد: با فروپاشی شوروی برآورد آمریکایی‌ها از ایران این بود که ایران، چون جنگ را پشت سر گذاشته درونگرا است و تهدید جدی برای آمریکا و ارزش‌های آمریکایی نمی‌تواند باشد؛ لذا خودشان را پیروز جنگ سرد قلمداد کردند و رفتند به این سمت که قرن بیستم قرن آمریکایی است. قرن شکل گیری دهکده جهانی به رهبری آمریکاست.

حجت‌الاسلام طائب تاکید کرد: لذا استراتژی امنیتی قرن ۲۱ را نوشتند. سال ۱۳۷۴ امنیت ملی‌شان یک بیانیه داد. در این بیانیه اعلام کردند ایران با تشکیل اتحاد ملل اسلامی دارد جایگزین اتحاد جماهیر شوروی می‌شود و اگر متوقف نشود ظرف مدت ۵ سال تبدیل به تهدید منطقه‌ای برای آمریکا می‌شود.

وی بیان داشت: خوب ۵ سال گذشت و ما تبدیل به تهدید برای آمریکا در منطقه شدیم تا رسیدیم به امروز. اکنون در چه شرایطی هستیم؟ امروز در شرایطی هستیم که آمریکایی‌ها در سند امنیت ملی شان ۲۰۲۳ اعلام می‌کنند، سال ۲۰۳۰ سرنوشت آمریکا و جهان مشخص خواهد شد یا آن‌ها موفق به غلبه بر چالش‌های بین المللی و داخلی می‌شوند و هژمون خود را در جهان حفظ می‌کنند یا دیگر از ابرقدرتی خارج شده و به سمت فروپاشی پیش می‌روند. از نظر آمریکایی‌ها و از نظر جهانی، ۷ سال بعد دوره سرنوشت سازی برای همه دنیاست.

مشاور فرمانده کل سپاه تصریح کرد: ۲۰۳۰ دوره سرنوشت سازی برای همه دنیاست. اروپایی‌ها برای اولین بار استراتژی و چشم انداز اروپا را صادر کردند که تا ۲۰۳۰ چه پیش بینی‌هایی می‌کنند و اروپا چه می‌شود. کشور‌های منطقه اکثرا برای ۲۰۳۰ سند دارند. عربستان هم سند دارد چین و همه جهان در این خصوص اسنادی داشته‌اند.

وی در ادامه عنوان کرد: آمریکایی‌ها می‌گویند تا ۲۰۳۰ سه چالش بین‌المللی داریم. ایران از چالش منطقه‌ای برای آمریکا تبدیل به چالش جهانی شده است، دو چالش دیگر آن‌ها چین و روسیه است. اولین چالش چین، دومین روسیه و سومین ایران است. در راهبرد‌ها آمریکا همواره به دنبال قدرت جهان شدن با ۳ عنصر قدرت و ثروت و پرستیژ بوده است.

حجت‌الاسلام طائب اضافه کرد: اکنون چین در سه عنصر قدرت دفاعی، تکنولوژی و اقتصادی دارد از آمریکا پیشی می‌گیرد. همانطور که گفتیم ایران برای آمریکایی‌ها یک چالش است. چالش ما با آمریکا راجع به ارزش‌های اسلامی و انسانی است.

وی ادامه داد: امروز قدرت‌ها مدل حکمرانی جدیدی به جهان معرفی می‌کنند. آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران وارد چالش شوند. به نظر آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانشان یکی از محیط‌هایی که می‌تواند چالش ساز باشد دانشگاه‌ها است.

مشاور فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آن‌ها قصد دارند چالش‌ها را به دانشگاه و مدارس بکشانند، اگر ما منتظر باشیم که پدافندی رفتار کنیم منفعتی نخواهیم داشت،تاکید کرد: باید از فرصت‌ها استفاده کنیم پیروز میدان کسی است که در تمام عرصه‌ها بتواند بهتر عمل کند. وی همچنین از رویکرد اسرائیل در منطقه سخن گفت و تهدید‌های پیش روی اسرائیل را تبیین کرد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
پربیننده ها