در نشست سراسری معاونین بسیج اساتید کشور؛

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین: بسیج پیشگام مقابله با جنگ ترکیبی دشمن است

سردار قریشی گفت: در جنگ ترکیبی دشمن علیه ملت ایران مهم‌ترین کار تبیین حقایق و مبارزه با دروغ‌پردازی‌های دشمن و تحریف‌های دشمن است که خوشبختانه اقشار بسیج در این عرصه پیشقدم بوده‌اند.
کد خبر: ۶۰۴۹۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰ - 21July 2023

سردار قریشی: مهمترین کار مبارزه با دروغ پردازی‌های دشمن استبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار «سید قاسم قریشی» جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در نشست سراسری و کارگاه‌های آموزش تخصصی معاونین بسیج اساتید کشور با اشاره به طرح کلی جهاد تبیین و نقش بسیج اساتید، اظهار داشت: جهاد تبیین که امروز مقام معظم رهبری از آن به‌عنوان فریضه‌ای قطعی و فوری بر هر کسی که می‌تواند، یاد می‌کنند، جنگی است که برای مقابله با جنگ روانی و جنگ شناختی دشمنان بشریت و اسلام و شیعه از ابتدا آغاز شده، ولی در اسلام و انقلاب اسلامی از ویژگی خاصی برخوردار است.

سردار قریشی افزود: در قیام اباعبدالله علیه‌السلام می‌بینیم، جنگ شناختی و روانی در صدر اسلام به‌ویژه در آخرین روز‌های حیات ایشان توسط اصحاب ثقیفه شروع شد و ادامه پیدا کرد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: برای شکل‌گیری سقیفه ببینید چه اتفاقاتی افتاد؟ با زور نبود؛ چه حرکاتی انجام دادند و چه ترس و وحشتی ایجاد کردند. عمقش را باید از بعدِ معاویه و یزید دید.

وی خاطرنشان کرد: تا خلافت امام علی علیه‌السلام خیلی آثار فجیعی نمی‌بینید، اوجش از زمان امام علی (ع) است. باید این وقایع را بررسی تاریخی کرد. امام علی (ع) وقتی امور مسلمین را بر عهده می‌گیرند، معاویه به عنوان شورشگر در برابر ایشان مخالفت می‌کند. در کوفه جایی که مقر نظامی و پایگاه نظامی مسلمانان است و نقطه اوج این وقایع وقتی است که قرآن بر سرنیزه و حکمیت را مطرح کردند. این داستان‌ها در زمان امام حسن (ع) هم اتفاق افتاد که ایشان بار‌ها فراخوان می‌دهند.

سردار قریشی گفت: در قیام امام حسین علیه‌السلام هم ضعف دینی و جنگ روانی باعث این اتفاقات شد. یاران و صحابه، حضرت مسلم (ع) را نصیحت می‌کردند که دست نگه دارد. باید دقت کرد که چه کسانی امام حسین علیه‌السلام را شهید کردند؟ از دل بیانات حضرت جملات عجیبی مطرح است. یکی آنکه ایشان می‌فرمایند شما حرف حق را نمی‌شنوید؛ چرا که شکم‌هایتان از حرام پر شده است. در واقع آن‌ها شیعیان ابوسفیان شده بودند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به جنگ شناختی که معاویه به راه انداخت، افزود: معاویه هر کار می‌کند تا امام علی علیه‌السلام را خانه‌نشین کند و هیچ‌کسی هم به دلیل کاری که در بحث شناختی انجام داده بود مقاومت نمی‌کند. وقتی در دوران پیامبر (ص) در برابر جنگ شناختی نتیجه اینطور می‌شود، در دوران ما که ابزار و تجهیزات دشمن خیلی وسیع و بسیار گسترده‌تر است، حتما اگر غفلت کنیم، آسیب بیشتری می‌بینیم. به همین دلیل است که مقام معظم رهبری این تأکید را دارند.

وی تصریح کرد: اکنون به‌طور ویژه با این مواجه هستیم که ایران اسلامی تنها یک کشور نیست، بلکه اندیشمندان غربی می‌گویند مشکل ما با ایران این نیست که در مخالفت با ما قرار دارد، بلکه مشکل ما با ایران آن است که با ما مخالفت می‌کند و بدون توجه به ما به پیشرفت خود ادامه می‌دهد؛ یعنی کشوری که توقع داشتند بعد از جنگ و تحریم‌ها متوقف شود، امروز می‌تواند روی پای خودش بایستد و در ابعاد مختلف و مهمی جزو کشور‌های برتر دنیاست.

سردار قریشی افزود: ایران تکیه بر اسلام ناب محمدی (ص) دارد که گفتمانش، گفتمان نبوی بود. وقتی می‌گوییم انقلاب اسلامی منظورمان اسلام ناب است. گفتمان انقلاب اسلامی گفتمان مسلط دنیا را به چالش کشاند، گفتمان لیبرال‌دموکراسی و گفتمان مارکسیستی را شکست داد. حتی برخی روشنفکران دینی ما هم تصور نمی‌کردند که ما این گفتمان‌های مسلط دنیا را کنار بگذاریم. واقعیت دنیا نشان می‌داد نمی‌توان این‌ها را شکست داد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه ضمن بیان موفقیت‌ها و پیروزی‌های انقلاب اسلامی و پیشرفت آن گفت: کشوری که تحریم بود و حتی سیم خاردار تولید نمی‌کرد، در اوج تحریم‌ها الان نگرانند که موشک و پهپاد و ... نفروشد. آن‌ها امروز ادعا دارند که نمی‌گذارند ایران منافع خودش را در مدیترانه و آمریکا داشته باشد. امروز تفاوت‌ها زیاد شده است؛ کشوری که برای خودش سیلو نمی‌ساخت و ۸۰ درصد مصالحش جز آجر و گچ، وارداتی بود و می‌گفتند لولهنگ هم نمی‌توانیم بسازیم، حالا شما بروید عسلویه و ببینید متخصصین ایرانی چه پالایشگاهی ساخته‌اند، ببینید در پزشکی چه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.

وی با اشاره به تلاش دشمن در عوض کردن جای شهید و جلاد و خوب نشان دادن چهره رژیم سفاک پهلوی گفت: اقدامات خوبی در شناساندن خیانت‌های رژیم پهلوی برای نسل جوان صورت نگرفته است. باید سرسپردگی و خیانت پهلوی را بیان کرد.

سردار قریشی تصریح کرد: وقتی ما از جنگ ترکیبی می‌گوییم در حقیقت ترکیب جنگ نرم، سخت و نیمه‌سخت است. با این تفاوت که با استفاده از ابزار‌های متنوع و وسیع‌تری صورت می‌گیرد. علاوه بر جنگ نظامی و امنیتی و ترور و وحشت، اغتشاش هم می‌کنند. جنگ شناختی هم راه انداختند. در این عرصه، رهبر انقلاب جهاد تبیین را مدنظر قرار می‌دهند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: دشمن تلاش می‌کند حیا و عفت و تقوا را در بخشی از جامعه حذف کند و در مقابل، جهاد تبیین تلاشی برای مقابله با این‌گونه عملیات‌های دشمن است. در ضمن جنگ همه‌جانبه، مهم‌ترین کار تبیین حقایق و مبارزه با دروغ‌پردازی‌های دشمن و تحریف‌های دشمن است. خوشبختانه اقشار بسیج در همه آن‌ها پیشقدم بوده‌اند. باید فضایی ایجاد کنیم که حیا و عفت در دانشگاه‌های کشور حفظ شود.

وی گفت: ما توانستیم با تحریم‌های فلج‌کننده مقابله کنیم. در این عرصه موفقیت‌ها همراه با تلخی‌هایی بوده است. باید تلخی‌ها را از موفقیت‌ها بیرون بکشیم و جدا کنیم. با تنوع توانمندی‌هایی که در بسیج اساتید است باید در جهاد تبیین حضور داشته و علاوه بر احصای مسائل در ابعاد مختلف، به این موضوع پرداخت. اگر می‌خواهیم در مقابل پیامبر اسلام (ص) شرمنده نباشیم باید ارزیابی جدی در این بحث داشته باشیم و طراحی‌هایی باید انجام شود. دشمن در طرح گذشته‌اش شکست خورده، ولی آسیب هم زده است. اساتید به عنوان فرماندهان میدان در توطئه‌های دشمنان باید طرحی ایجاد کنند که دشمن نتواند با ابزار‌های موجودش به اهدافش برسد.

سردار قریشی تصریح کرد: بسیج منتظر دیگران نمی‌ماند، منتظر ایجاد تسهیلات و ابزار نمی‌ماند، بسیج خودش میدان‌دار است و خودش دیگران را به حرکت می‌آورد و این انتظار است که استاد بسیجی ضمن آنکه خودش دانشگاه را بسیج می‌کند، دیگران را هم پای کار بیاورد.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها