یادداشت/ شهاب شعبانی‌نیا

نیرو‌های امنیت‌ساز

نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته عملکرد مؤثری در جبهه مقاومت داشته‌اند و علاوه بر تأمین امنیت کشورمان، برای ملت‌های منطقه نیز امنیت‌ساز بوده‌اند.
کد خبر: ۶۱۸۳۸۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۴ - 24September 2023

نیرو‌های امنیت‌سازگروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس- شهاب شعبانی‌نیا؛ هر جامعه‌ای برای پیشرفت و تعالی به وجود امنیت نیازمند است؛ مؤلفه‌ای که نقشی اساسی در حیات جامعه دارد.

اما برقراری و پایدارسازی امنیت، وظیفه مهمی است که نیرو‌های مسلح هر کشور بر عهده دارند؛ نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز در همین راستا از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تلاش‌های گسترده و مجاهدانه‌ای را در جهت تأمین امنیت کشور داشته‌اند.

اهمیت کار نیرو‌های مسلح را در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌توان مشاهده کرد که می‌فرمایند: «امنیّت همه‌چیز است. اگر امنیّت نباشد، علم هم نیست، اقتصاد هم نیست، آرامش خاطر خانوادگی هم نیست، راحتی نیست. امنیّت همه‌چیز یک کشور است. نیرو‌های مسلّح امنیّت‌سازند... نیرو‌های مسلّح جزو نوامیس حتمی هر جامعه‌ای هستند؛ حضورشان، وجودشان جزو آن عناصر اصلی است که بدون آن، یک جامعه سرپا نمی‌مانَد» (۱)

بر این اساس، نیرو‌های مسلح کشور طی ۴۵ سال گذشته حضوری پیروزمندانه را در آوردگاه‌های مختلف تجربه کرده‌اند؛ از مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب و معاند در ماه‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی گرفته تا دوران هشت ساله دفاع مقدس؛ دورانی که نه‌فقط رژیم بعثی عراق، بلکه قدرت‌های استکباری شرق و غرب و هم‌پیمانان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن‌ها در مقابل انقلاب نوپای اسلامی قرار گرفتند تا نهال این انقلاب را از ریشه بخشکانند.

در چنین شرایطی نیرو‌های مسلح کشور با مشکلات و محدودیت‌های متعددی روبه‌رو بودند؛ از یک سو توان ارتش به دلیل وقوع انقلاب و تسویه‌های گسترده‌ای که در این سازمان نظامی صورت گرفت، کاهش یافته بود و از سوی دیگر، سپاه پاسداران نیز به دلیل نوپایی، نداشتن تجربه لازم و بهره‌مند نبودن از امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت ورود به نبردی سنگین و گسترده، از صلابت و توان کافی برای مقابله با ارتش بعثی که مورد حمایت ابرقدرت‌ها قرار داشت، برخوردار نبود.

با وجود این، نیرو‌های مسلح کشور توانستند ضمن پای‌بندی به اصل وحدت و برادری، با اتکا به توانمندی و استعداد جوانان این مرز و بوم مشکلات را پشت سر گذاشته و خاک پاک ایران را از لوث وجود دشمن، پاک کنند.

در واقع، پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس مرهون هدایت‌های امام خمینی (ره)، همدلی ملت ایران و مجاهدت‌ها و حماسه‌آفرینی‌های نیرو‌های مسلح بود.

اما دفاع مقدس، آغاز راهی شد که نیرو‌های مسلح ایران را در بالاترین سطح از توان بازدارندگی و اقتدار قرار داد. بر این اساس، ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران پس از پایان جنگ تحمیلی با تکیه بر تجارب دفاع مقدس و با هم‌افزایی و استحکام‌بخشی به وحدت خویش، در جهت تأمین و حفظ امنیت کشور گام‌های بلندی برداشتند؛ به گونه‌ای که امروز سپاه پاسداران از قدرت‌های برتر موشکی جهان به شمار می‌رود و ارتش جمهوری اسلامی در ردیف برترین قدرت‌های پهپادی در دنیا قرار گرفته است.

نیرو‌های مسلح کشورمان نه‌تنها حافظ امنیت ایران اسلامی هستند، بلکه در سال‌های اخیر با توجه به شکل‌گیری داعش در کشور‌های عراق و سوریه، و همچنین وجود گروه‌های مختلف تروریستی در منطقه، برای ملت‌های منطقه نیز امنیت‌ساز بوده‌اند و با حضور پررنگ خود در عرصه مقابله با تروریست‌ها، کارنامه درخشانی را از خود به جای گذاشته‌اند.

۱- دیدار پیشکسوتان و فعالان دفاع مقدس و مقاومت (۱۴۰۲/۰۶/۲۹)

انتهای پیام/ 200

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار