قطر:

«اسرائیل» به معاهده عدم اشاعه جنگ‌افزار‌های هسته‌ای بپیوندد

قطر ضمن درخواست از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام بازرسی‌های پادمانی در تأسیسات هسته‌ای رژیم صهیونیستی، خواستار پیوستن این رژیم به معاهده عدم اشاعه جنگ‌افزار‌های هسته‌ای شد.
کد خبر: ۶۱۹۸۸۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳ - 29September 2023

«اسرائیل» به معاهده عدم اشاعه جنگ‌افزار‌های هسته‌ای بپیونددبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، قطر از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تلاش‌های خود را برای بازرسی از تأسیسات هسته‌ای رژیم صهیونیستی را افزایش دهد و این رژیم به معاهده عدم اشاعه جنگ‌افزار‌های هسته‌ای بپیوندد.

براساس گزارش عصر امروز (جمعه)، وبگاه «الخلیج اونلاین»، این درخواست در بیانیه‌ای مطرح شد که «عبدالعزیز سالمین الجابری» رئیس کمیته ملی ممنوعیت تسلیحاتی قطر در اجلاس سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آن را قرائت کرد.

نماینده دوحه ضمن درخواست پیوستن کشور‌های غیرعضو در معاهده عدم اشاعه جنگ‌افزار‌های هسته‌ای، تصریح کرد: «پیوستن [اسرائیل]به این معاهده و تمام تأسیسات هسته‌ای آن به عنوان شرط اولیه ایجاد منطقه‌ای عاری از تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه تحت بازرسی‌های پادمانی آژانس بین‌المللی قرار گیرد».

قطر همچنین در این بیانیه از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست بررسی مسئله «توانمندی‌های هسته‌ای اسرائیل» را در دستگاه‌های تصمیم‌گیر آژانس به گردش درآورد.

رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه غرب آسیا به شمار می‌آید که تا کنون اجازه بازرسی از تأسیسات هسته‌ای خود را به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداده است.

مطابق با برخی گزارش‌ها، رژیم صهیونیستی که از پیوستن به پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی خودداری کرده، ده‌ها کلاهک هسته‌ای در زرادخانه خود نگهداری می‌کند.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
پربیننده ها