دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛
در فیلمی که از حضور لشکر ۸ نجف در عملیات والفجر مقدماتی ثبت شده است فیلمبردار وقتی روی چهره پیرمردی زوم می‌کند شوخ طبعیش گل کرده و به او می‌گوید «زنده باد پیر بزرگ».
کد خبر: ۶۲۰۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۴ - 02October 2023

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، عملیات والفجر مقدماتی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۱ با رمز یا الله یا الله یا الله در جبهه میانی فکه و از پنج محور شمال و جنوب رشیده، صفریه و ارتفاعات چرمر و خاک آغاز شد. عملیاتی که قبل از آغاز برای عراق لو رفته بود، اما رزمندگان اسلام در جبهه خودی این را نمی‌دانستند و به همین دلیل خیلی زود گردان‌های حاضر در عملیات در محاصره قرار گرفتند. تیپ ۳۵ امام حسن (ع) و لشکر ۸ نجف از نیرو‌های عمل کننده این عملیات بودند که پشت جاده‌ی شنی در حد فاصل پاسگاه رشیده تا پاسگاه صفریه قرار داشتند.

زنده باد پیرِ بزرگ!

در فیلم پیش رو که بهمن ماه سال ۶۱ و در آستانه عملیات والفجر مقدماتی در منطقه زلیجان (جنوب فکه و شمال چزابه) توسط مرحوم محمود اصفهانی ضبط شده، بخشی از تمرینات نیرو‌های لشکر ۸ نجف‌اشرف در قالب ستون‌کشی نیرو‌ها نشان داده می‌شود.

این فیلم، با نمایش حرکت هم‌زمان چند ستون طولانی از نیرو‌ها که تقریباً موازی با هم حرکت می‌کنند، شروع شده و تا دقایق پایانی فیلم نیز به همین صورت ادامه پیدا می‌کند. تعداد زیاد نیرو‌ها و تردد راحت و بدون دغدغۀ آن‌ها، نشان می‌دهد این رزمنده‌ها راهی محل انجام تمرین‌هستند.

بیشتر رزمنده‌ها را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، ولی گاهی افراد مسن‌تر هم دیده می‌شوند. مثل حوالی دقیقه ۸ که دوربین اصفهانی روی چهره پیرمردی متمرکز شده و لحظاتی بعد شوخ‌طبعی همیشگی اصفهانی گل کرده و خطاب به او می‌گوید: «زنده باد پیرِ بزرگ!»

اصفهانی هم‌چنین در برخی دقایق از نیرو‌ها می‌خواهد شعار دهند، ولی انگار صدایش به گوش آن‌ها نمی‌رسد و فقط روی فیلم ضبط شده یا نیرو‌ها به هر دلیلی، تمایلی به دادن شعار ندارند.

ستون نیرو‌ها در پاره‌ای لحظات، شروع به دویدن می‌کنند و حوالی دقیقۀ ۱۸، غروب آفتاب نشان داده می‌شود.

بخش بعدی فیلم، زمانی است که هوا تاریک می‌شود و شلیک‌های تمرینی با مهمات رسام، کلید می‌خورد. به نظر می‌رسد هدف اصلی این تمرین، آشنا شدن رزمنده‌ها با شرایط واقعی شب عملیات باشد.

این فیلم که حدود هفده دقیقه است، طی چهار قسمت آماده شده که در ادامه یک قسمت از آن را می‌بینید.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها