به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳
سردار دهقان:
وزیر دفاع با بیان اینکه به رغم برخی محدودیت ها در قطعنامه 2231 ، مسیر فعالیت‌هایمان را با همه تست‌ها و همه ابعادش انجام می دهیم اظهار داشت: آزمایش موشک عماد نشان داد هیچ کس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی تواند برای ملت و کشور ما تعیین تکلیف کند.
کد خبر: ۶۲۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶ - 16December 2015

هر گونه سلاح متعارفی را طراحی و عملیاتی می کنیم/ ادامه مسیر موشکی با وجود محدودیت‌های قطعنامه ۲۲۳۱

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، به مناسبت هفته پژوهش سردار سرتیپ پاسدارحسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در "جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی مالک اشتر" طی سخنانی با بیان اینکه نظام سلطه هیچ گونه تمایلی نسبت به دست یابی جمهوری اسلامی به توسعه روز افزون و سطوح عالی پیشرفت و اقتدار ندارد، گفت: در این مسیر، از تمامی ظرفیتها و امکانات خود بهره گرفتهاند تا ضمن ایجاد مانع در مسیر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حرکت کشورمان را برای رسیدن به قلههای تعالی، متوقف و یا کند کنند.

سردار دهقان با اشاره به اینکه در میدان نبرد، هر کدام از طرفین جنگ اگر میدان مانور را با دقت شناسایی و ارزیابی و سطوح بالاتر دانش، فناوری و توسعه را در اختیار بگیرند، به همان میزان، میدان عمل رقیبان یا دشمنان را محدود خواهند کرد، افزود: ما میخواهیم به این نقطه برسیم و در مسیری حرکت کنیم که دیگران نتوانند به دلیل نیاز ما، ایدهها و خواستههای خودشان را به ما تحمیل کنند، یعنی ما به موضع انتخاب برسیم، و  در یک نقطه تعامل قرار بگیریم.

وزیر دفاع تصریح کرد: کسی میتواند معامله کند که چیزی در اختیار داشته باشد، کسی میتواند با دیگران تعامل داشته باشد که قدرت بده بستان داشته باشد. ما در بخش دفاع همواره این مهم را وجهه همت خود قرار دادهایم که بایستی در حوزهها و عرصههایی به سمت جلو حرکت کنیم  که دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود کند.

سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران در  بسیاری از بخشهای صنایع دفاعی به این نقطه رسیده است  که صاحبان صنایع پیشرفته دنیا با مشاهده پیشرفتهای خیره کننده کشورمان،  فورا پیشنهاد همکاری میدهند یا به این توانمندیهای ارزشمند اقرار میکنند،  در حالی که آن ها چند سال گذشته هیچگاه تصور نمیکردند که این وضعیت در مجموعه صنایع دفاعی ایران وجود داشته باشد.

وزیر دفاع گفت: به میزانی که ما ظرفیتها و توانمندیهای خود را بالا میبریم قدرت چانه زنی مان نیز بالا خواهد رفت و در این صورت است که میتوانیم بنشینیم، مذاکره کنیم، حرف بزنیم  و قدرت مانور داشته باشیم.

سردار دهقان تصریح کرد: در موضوع هستهای نیز همین حالت در کشور شکل گرفت، دنیا حاضرنبود کمترین دانش و کمکی را در این موضوع  در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و همواره  اگر تصور میکرد  فردی، موسسهای، سازمانی در سطح داخلی یا بیرونی در این زمینه  فعالیتی می کند، آنها را با انواع تهدیدها و محدودیتها مواجه میکردند زیرا نمی خواستند که ما به این جایگاه برجسته دست پیدا کنیم.

سردار دهقان افزود: توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در انرژی صلح آمیز هستهای موجب شد که واقعیت هستهای کشورمان را بپذیرند، البته آنها هیچ گاه مایل به اینکه ما را به عنوان یک کشور هستهای بپذیرند، نبودند.

وزیر دفاع گفت: اصل بر این بود که این توان از ما گرفته شود و همه آنچه در این زمینه به دست آوردیم را از دست ما بگیرند. آنها حتی جنایت بارترین کار یعنی ترور دانشمندان را انجام دادند. اما جمهوری اسلامی ایران موفق شد این دانش و فناوری را بومی  و در داخل توسعه و به پایهای برساند که به صورت درون زا هر روز توسعه پیدا می کند.

سردار دهقان افزود: امروز ملت ما با سربلندی تمام میگوید آنچه مسئولانشان ادعا کردند حقیقتی است که وجود دارد، اگررهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی فتوا میدهند که به سمت سلاح هستهای نمیرویم، نرفته ایم.

وزیر دفاع تصریح کرد:  بالاخره شورای حکام سازمان انرژی اتمی به اتفاق آرا قطعنامهای را صادر و اعلام کرد که ایران اسلامی هیچ گونه انحراف در فعالیت هستهای نداشته است و هیچ فعالیت اعلام نشدهای نیز در ایران وجود ندارد.

سردار دهقان گفت: در عین حال بعضی در داخل و عدهای در بیرون مطرح میکنند که با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفته، پس محدودیتهایی را در فعالیتهای نظامی نظیر موشکی، تستها، عملیاتها و مانورها پذیرفته است اما ما نشان دادیم به رغم برخی محدودیت در قطعنامه 2231 ، مسیر فعالیتهای تحقیقاتی، پژوهشی، توسعهای و تولیدی را با همه تستها و همه ابعادش انجام می دهیم.

وزیر دفاع افزود: جمهوری اسلامی ایران در این دو سال سخت ترین مذاکرات را در جنبه حقوقی و سیاسی و فنی انجام داد و نظام سلطه با اتکا به عکسهای ماهوارهای، سیستمهای جاسوسی شان و سناریو پردازی درصدد پرونده سازی علیه کشورمان بودند تا کشور و ملت  ایران را  به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در افکار عمومی جهان معرفی کنند و به اتکای آن  شدید ترین و ظالمانه ترین تحریمها و محدودیت را بر علیه ما اعمال کنند. اما ملت ایران و دانشمندان و متخصصان کشورمان در این مسیر، با مقاومت بی نظیر خود مسیر ترقی و پیشرفت را طی کرد و برای برداشتن این محدودیت ها وارد مذاکره شد.

سردار دهقان با بیان اینکه امروز به نقطهای رسیدهایم که دنیا پذیرفته که ما یک کشور هستهای هستیم، در بازار جهانی هستهای به عنوان یک عضو فعال میتوانیم حضور داشته باشیم و در چرخه دریافت مواد، غنی سازی و فروش آنها رسما قرار بگیریم، گفت: آنهایی که نمیخواستند بپذیرند که ایران  اساسا قابلیت هسته ای داشته باشد، امروز کشورمان را در باشگاه هستهای جهان پذیرفتهاند که میتواند مواد دریافت کند، غنی سازی کند و در بانک جهانی سوخت هستهای آن را به فروش برساند و حتی خریدار آب سنگین تولیدی را از ما دارند. علاوه بر این همه قابلیتهایمان را حفظ کردهایم و تحقیقات و توسعه را بدون محدودیت انجام می دهیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: مهمتر از همه آمریکا و کشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران باید یک سوال را جواب بدهند؛ به چه دلیل مستند و با کدام سند یا مدرکی، ده سال، دوازده سال ملت ایران تحت  فشار قرار داده اند و امروز اثبات شد ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران انحرافی در فعالیتهای هستهای خود ندارد بلکه  فعالیت اعلام شدهای خارج از چارچوب آژانس نیز ندارد و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام می کند قبل از سال 2003 برخی مطالعات نظری انجام شده و در دورههای بعدی هیچ سند و مدرک معتبری که حاکی از انحراف از فعالیتهای ایران باشد وجود ندارد.

سردار دهقان با بیان اینکه موشک عماد یک موشک کاملاً متعارف است، خاطر نشان کرد: در اوج فشار و جوسازی که آنها به راه انداختنه بودند، آزمایش موشک عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام کردیم؛ هدف ما از انجام این آزمایش این بود که میخواستیم یک چیز را به دنیا بگوییم که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خودش عمل می کند و هیچ کس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی تواند برای ملت و کشور ما تعیین تکلیف کند و هیچ محدودیتی را در این قضیه نخواهد پذیرفت. از روز اولی که برجام پذیرفته شد تا امروز حتی یک لحظه، یک روز، یک ساعت، نه تنها آزمایشات مختلف ما عقب نیفتاده، نه تنها رزمایشها، کارهای تولیدی و پژوهشی را محدود نکردیم، بلکه ابایی از اعلام آن نیز نداشتیم، زیرا دفاع را حق مسلم و پذیرفته شده خود میدانیم و برای دفاع از کشورمان هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را که لازم باشد طراحی، تولید و عملیاتی خواهیم کرد.

وزیر دفاع در پایان گفت: البته این همه توفیقات حاصل نمیگردید مگر با  لطف حضرت باری تعالی و توجهات حضرت ولی عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزیز و شهدای گرانقدر و هدایتهای مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت عزیز و مقاوم ایران و نیز عناصر قدرتی که در سطح ملی ایجاد شده است که ما را در جایگاهی در عالم قرار داد که همه قدرتمندان با این کیفیت عقب نشینی کنند و در مذاکراتی سخت، حقوق ملتمان را استیفا کنیم و اجازه ندهیم حقوق ملت ایران تضییع گردد و امروز دنیا شاهد است که با مقاومت و ایستادگی ملت ایران یکی از بزرگترین توطئههای نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنتهای فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار