نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز+ سند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از اطلاع از دستور بنی‌صدر مبنی بر منع حضور تیپ ۲ لشکر زرهی اهواز در عملیات آزادسازی سوسنگرد، در نامه‌ای خطاب به فرمانده آن لشکر، دستور دادند که طبق تصمیم قبلی، تیپ ۲ در عملیاتی که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد، به‌موقع وارد عمل شود.
کد خبر: ۶۳۱۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰ - 18November 2023

به گزارش گروه ساجد دفاع‌پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پس از وخامت اوضاع سوسنگرد و اشغال این شهر، در جلسه‌ای در اهواز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (نماینده‌ امام خمینی در شورای عالی دفاع)، سرلشکر شهید «ولی‌الله فلاحی» جانشین وقت ریاست ستاد مشترک، سرلشکر «قاسمعلی ظهیرنژاد» فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش، «محمد غرضی» استاندار وقت خوزستان و افراد دیگری، تصمیم به اجرای عملیات آزادسازی سوسنگرد گرفته شده و واحد‌های نظامی شرکت‌کننده در عملیات نیز مشخص شد.

«شهاب‌الدین اشراقی» داماد حضرت امام خمینی (ره)، همان شب در مکالمه‌ی تلفنی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیام امام مبنی بر این‌که «تا فردا سوسنگرد باید آزاد شود.» را به ایشان ابلاغ کرد؛ اما چند ساعت مانده به شروع عملیات، به دستور بنی‌صدر، تیپ ۲ لشکر زرهی اهواز از شرکت در این عملیات منع شد؛ بنابراین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از اطلاع از دستور بنی‌صدر، در نامه‌ای خطاب به فرمانده آن لشکر (سرهنگ قاسمی) دستور دادند که طبق تصمیم قبلی، تیپ ۲ در عملیاتی که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد، به‌موقع وارد شود و دکتر چمران دیگر نماینده‌ امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع نیز در ذیل همین نامه بر ضرورت اقدام سریع و جلوگیری از اتلاف وقت بیشتر تاکید کرد.

نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز+ سند

شب دوشنبه ۵۹/۸/۲۶ ساعت ۰۱:۱۰
سرکار سرهنگ قاسمی فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز
با سلام
شنیدم تیمسار ظهیرنژاد به شما تلفن کرده‌اند که تیپ ۲ فردا وارد عمل نشود مگر بنا به امر؛ و منظورشان امر آقای رئیس‌جمهور است. من این عدول از تصمیم عصر را قابل توجیه نمی‌دانم. این به‌معنای تعطیل یا به ناکامی کشاندن عملیات فردا است. استعداد دشمن چنان است که آن دو گروهان پیاده یارای کار درستی در برابر آن ندارند و اگر تیپ وارد عمل نشود، در حقیقت تک انجام نگرفته است. صبح اگر برای تصمیم نهائی بخواهیم منتظر آمدن تیمسار ظهیرنژاد بمانیم، وقت خواهد گذشت. جوانان ما در سوسنگرد حداکثر تا صبح مقاومت خواهند کرد و صبح زود اگر ما قدری بار دشمن را سبک نکنیم، همه نابود خواهند شد و شهر کاملاً سقوط خواهد کرد. خلاصه اینکه به نظر و تشخیص ما کار باید به همان روال که عصر صحبت شد، پیش برود و تیپ آماده باشد که صبح وارد عمل شود. در غیر این صورت مسئولیت سقوط سوسنگرد با هر کسی است که از این تصمیم عدول کرده است.

سیدعلی خامنه‌ای

متن نامه دکتر چمران:

من رسماً اعلام جرم می‌کنم
به‌نام نماینده امام و نماینده شورای عالی دفاع از این همه اهمال و اتلاف وقت و به هدر رفتن خون جوانان شکایت دارم؛ چند روز است که فریاد می‌کشم تا بالاخره دیشب جوابی شنیده شد، امروز انتظار عمل داشتم، متأسفانه نشد، امروز صبح در حضور سرکار و سرهنگ شهبازی ایرادات و نظرات خود را گفتم، و شما فکر کردید و جواب دادید که فردا صبح زود انجام می‌شود و الان می‌بینم که می‌خواهند به تأخیر بیندازند و این یعنی مرگ ۵۰۰ جوان و سقوط سوسنگرد و حمیدیه و اهواز و من در این صورت همه شما را در مقابل خدا و خلق مسئول می‌دانم.

دکتر چمران

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار