در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛

کارشناس مسائل غرب آسیا: دلایل ناکامی تل‌آویو در نابودی حماس/ پیام آمریکایی‌ها به ایران/ نبرد غزه از مرحله نظامی عبور کرده است

شکیبایی با بیان اینکه نبرد غزه از مرحله نظامی عبور کرده است، گفت: رژیم صهیونیستی نتوانسته است از لحاظ نظامی بر جنبش حماس فائق بیاید؛ لذا به‌دنبال یک اقدام و حرکت سیاسی است تا از جنگ غزه خارج شود.
کد خبر: ۶۴۳۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۱ - 08January 2024

«مهدی شکیبایی» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل دفاع‌پرس درخصوص عملیات «طوفان‌الاقصی» که به‌صورت کاملا ناگهانی، گسترده و بی‌سابقه با اتخاذ تاکتیک‌های جدید از سوی مقاومت فلسطینی به‌خصوص جنبش حماس در «نوار غزه» انجام شد، اظهار داشت: پیرامون تحولات این روز‌های منطقه دو موضوع و اتفاق در پیش روی ما قرار دارد؛ نخست  عملیات «طوفان‌الاقصی» است، همه اندیشکده‌ها و شخصیت‌های دینی و مذهبی سراسر دنیا در حال صحبت کردن پیرامون آن هستند. در کنار این موضوع و اتفاق می‌بینیم که همه منتظر هستند که اتفاق دیگری روی دهد. 

شکیبایی با اشاره به گذشت سه ماه از انجام عملیات «طوفان‌الاقصی» افزود: بیش از سه ماه است که در یک سوی میدان یک عملیاتی می‌بینیم که تا این میزان از خود اثر برجای گذاشته است و از طرف دیگر هم بیش از ۹۰ روز است که رژیم صهیونیستی خود را به آب و آتش می‌زند و تمام امکانات و حمایت دنیا را با خود همراه دارد، ولی تا امروز چیزی در حد و اندازه عملیات «طوفان‌الاقصی» ندیدیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل: نتیجه جنگ غزه یک شکست برای رژیم صهیونیستی است/ تل‌آویو در نابودی حماس ناکام مانده است/ جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است/ آمریکا امیدوار به استعفای نتانیاهو است

شکست ارتش صهیونیستی در نبرد غزه

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: ارتش رژیم صهیونیستی در طول ۹۰ روز گذشته نتوانسته است که موفقیتی کسب کند؛ تنها اقدامی که این رژیم صهیونیستی در طول سه ماه گذشته انجام داده است، تکرار جنایت است که ما این جنایت را از سال ۱۹۴۸ که این رژیم تاسیس شده است تا امروز مشاهده کرده‌ایم. 

شکیبایی اضافه کرد: رژیمی که ادعا می‌کند، چهارمین یا پنجمین ارتش دنیا را دارد، ۹۰ روز است، در برابر یک گروه مبارز و مجاهد گرفتار شده و تاکنون این ارتش اشغالگر و متجاوز نتوانسته دستاوردی را به دست بیاورد. پس معنای آن در مکتب نظامی چیزی جز یک شکست نیست.

جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه هم اکنون جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است، یادآور شد: پس بر اساس آن چیزی که اتفاق افتاده است می‌توانیم ادعا کنیم که جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است. به عبارتی بهتر رژیم صهیونیستی نتوانسته است اهداف نظامی خودش را در این ۹۰ روز محقق کند. در اینجا معنای عبور کردن یک جنگ از مرحله نظامی این است که رژیم صهیونیستی بر اثر این ناکامی‌ها به دنبال یک اتفاق و رویداد سیاسی است.

وی به انتظار رژیم صهیونیستی برای کمک متحدان خود جهت پایان جنگ غزه اشاره کرد و عنوان کرد: در حقیقت باید گفت حالا که رژیم صهیونیستی نتوانسته است به لحاظ نظامی بر گروه حماس فائق بیاید به‌دنبال یک اقدام و حرکت سیاسی است. در واقع منتظر این موضوع است که متحدانش در بیرون اقدامی کنند تا ماجرای این جنگ خاتمه پیدا کند و این رژیم آبرومندانه از این ماجرا هم عبور کند. زیرا این دفعه ۹۰ روز از جنگ گذشته است و تمام دنیا تحلیل کردند که در این جنگ شکست خورده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل: نتیجه جنگ غزه یک شکست برای رژیم صهیونیستی است/ تل‌آویو در نابودی حماس ناکام مانده است/ جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است/ آمریکا امیدوار به استعفای نتانیاهو است

دلایل ناکامی رژیم صهیونیستی در نابودی حماس

شکیبایی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی برای اولین بار در جریان جنگ غزه هدف خود را نابودی حماس عنوان کرده است، توضیح داد: رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ۵۱ روزه، ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۱۲ روزه، ۸ روزه و ۴۸ ساعته حضور داشته است، ولی هیچ‌گاه سخن از هدف کلی نزده است، ولی این بار به یک هدف کلی اشاره کرده است و آن نابودی سازمان حماس است. اما این موضوع اتفاق نیفتاده است و امروز بعد از ۹۰ روز شاهد شلیک موشک و راکت از سمت حماس به سمت سرزمین‌های اشغالی هستیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به خسارات و تلفات بالای ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ غزه، تصریح کرد: به غیر از شلیک موشک‌ها، در صحنه نبرد هم شاهد هستیم که روزانه چندین نظامی صهیونیست به هلاکت می‌رسند و ده‌ها فروند از تجهیزات نظامی آن‌ها ساقط می‌شود.

رژیم صهیونیستی در نبرد غزه شکست خورده است

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در این جنگ شکست خورده است، اما آن را اعلام نمی‌کند، افزود: البته این رژیم اشغالگر هم نیاز دارد تا این جنگ در یک نقطه‌ای به پایان برسد. اما پایان این جنگ باید دستاوردی برای رژیم صهیونیستی داشته باشد. ولی به دلیل اینکه این دستاورد را در صحنه نبرد فلسطین به دست نیاورده‌اند، اقدام به ترور شهید موسوی کردند. 

شکیبایی ادامه داد: در حقیقت شاهد هستیم که رژیم صهیونیستی به دلیل اینکه در باتلاق غزه گیر کرده است در حال تلاش است تا بلکه موفقیتی را که در جنگ غزه به دست نیاورده است را در بتواند در جایی دیگر به دست بیاورد و یا اینکه با ریختن بحران در منطقه و به کشور‌های دیگری، چون سوریه، لبنان و یا ایران متحدان خودش را تحریک کند تا به میدان جنگ آمده و بحران را مدیریت کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تا امروز با سعه‌ صدر رفتار کرده است و اقدامات منسجمی که زنجیره‌های مقاومت اعم از حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن، حشد الشعبی عراق و نیرو‌های دفاع ملی سوریه انجام می‎دهند، رژیم صهیونیستی و متحدان آن را در موقعیتی قرار داده‌اند که نمی‌تواند تصمیم بگیرد وارد جنگ دیگری شود.

خارج شدن اقدام نظامی از دستور کار آمریکا

وی اضافه کرد: اول اینکه آمریکایی‌ها که متحد اصلی رژیم صهیونیستی هستند و بسیار به مسئله عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی نزدیک شده بودند. اما با این عملیاتی که فلسطینی‌ها انجام دادند، تمام برنامه‌های آمریکایی‌ها را برهم ریختند. البته آمریکایی‌ها همچنان امیدوار هستند که این پیوند مابین عربستان و رژیم صهیونیستی انجام شود. به همین خاطر هم آمریکایی‌ها اقدام نظامی را از دستور کار خودشان خارج کردند.

شکیبایی عنوان کرد: نکته دوم این است که درگیر شدن آمریکا در یک جنگ برای این کشور یک سم است. چون رقبای استراتژیک آمریکا در حوزه اقتصادی، یعنی چین، روسیه و حتی هند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و در این رقابت از آمریکا پیشی بگیرند. آن هم آمریکایی که رقبای خودش را درگیر جنگ‌های دیگری کرده است. به‌طور مثال آمریکا، روسیه را درگیر جنگ اوکراین کرده است و به همین دلیل آمریکا خودش را به داخل تله‌ای که روسیه را انداخته است، نمی‌افتد.

کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: بر همین اساس هم شاهد هستیم که رژیم صهیونیستی همچنان منتظر است تا یک دستاوردی را به دست بیاورد تا این جنگ را به پایان برساند. حالا این دستاورد می‌تواند سیاسی یا نظامی باشد که نظامی بر اساس نظرات و پیشبینی‌های اندیشمندان غربی منتفی است و فقط دستاورد سیاسی می‌ماند.

کارشناس مسائل بین‌الملل: نتیجه جنگ غزه یک شکست برای رژیم صهیونیستی است/ تل‌آویو در نابودی حماس ناکام مانده است/ جنگ غزه از مرحله نظامی عبور کرده است/ آمریکا امیدوار به استعفای نتانیاهو است

رژیم صهیونیستی صحنه نبرد را باخته است

وی تصریح کرد: به نظر من وقتی این جنگ همچنان ادامه دارد بدون آنکه «اسرائیل» هیچ هدف خاصی را داشته باشد و فقط به حملات روزانه اکتفا می‌کنند که در آن ۱۰ تا ۲۰ نفر را به شهادت می‌رسانند یعنی اینکه صحنه نبرد را باختند. بر همین اساس تنها چیزی که به نظر من می‌رسد این است که آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که همچنان که صحنه نبرد باز است و اعلام نکردند که رژیم صهیونیستی شکست خورده است، به دنبال یک اتفاق و رویداد سیاسی همانند عادی سازی روابط هستند.

شکیبایی افزود: در واقع اگر می‌بینید که امروز آمریکایی‌ها در حالت دفاعی قرار گرفتند به نظر من در پشت پرده در حال تلاش هستند که یک اتفاق سیاسی را رقم بزنند. بر همین اساس اگر توانستند عربستان سعودی را به میز مذاکره و عادی‌سازی روابط با «اسرائیل» بکشانند و اگر هم نتوانستند یک کشور عربی دیگر را پای کار بیاورند که این موضوع بسیار بعدی است. زیرا حجم جنایتی که این رژیم انجام داده دست آمریکایی‌ها را در این مرحله هم بسته است.

هیچ کشور عربی حاضر به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در حقیقت در حال حاضر هر کشوری عربی که بخواهد وارد میدان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی شود از سوی مردم خودش منفور می‌شود و احتمال فروپاشی آن نظام هم وجود دارد. پس نتیجه می‌گیریم که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در یک موقعیت بسیار بغرنجی قرار دارند و صحنه نبرد را در نوار غزه به واسطه همین گیر کردن در این چند راهی که در پیش روی خود قرار دارند رها کردند.

وی خاطرنشان کرد: درگیری محدودی هم که در چند روز گذشته مابین نیروی دریایی آمریکا و نیرو‌های یمنی در دریای سرخ روی داد هم به نوعی هشدار آمریکا به یمنی‌ها محسوب می‌شود. ولی به یاد داشته باشید که آمریکایی‌ها به شدت به دنبال این موضوع هستند که جریان سیاسی حاکم بر رژیم صهیونیستی به رهبری بنیامین نتانیاهو را کنار بگذارند و جریان سیاسی میانه‌رویی را بر سر کار بیاورند.

آمریکا قصد ورود نظامی به جنگ غزه را ندارد

شکیبایی اضافه کرد: این نکته را هم نباید فراموش کنید که اگر آمریکایی‌ها قصد اقدام نظامی و ورود به جنگ را داشتند در سومین روز بعد از عملیات «طوفان‌الاقصی» اعلام نمی‌کردند که ما اطلاعاتی داریم که ایران هیچ‌گونه نقشی در این عملیات نداشته است. این پیام بزرگی از طرف آمریکا به رهبر مقاومت است که ما قصد ورود نظامی به این جنگ را نداریم.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: بر همین اساس هم درگیر شدن محدود نیروی دریایی آمریکا با نیرو‌های یمنی در خلیج عدم و تنگه باب المندب فقط یک هشدار است. در واقع آمریکا با این هشدار قصد دارد تا به اسرائیلی‌ها پیام و دلگرمی بدهد که ما در کنار شما هستیم.

آمریکا امیدوار به استعفای نتانیاهو است

وی در پایان تصریح کرد: به‌عنوان آخرین کلام هم باید بگویم که آمریکایی‌ها امیدوار شدند که تنها عاملی که می‌تواند رژیم صهیونیستی را آبرومندانه از باتلاق جنگ غزه خارج کند، استعفای بنیامین نتانیاهو است تا تمامی شکست‌ها و ناکامی‌ها را به گردن او بیندازند. در واقع آمریکایی‌ها امیدوار به روی دادن شورشی در داخل سرزمین‌های اشغالی هستند، زیرا خود آن‌ها هم نمی‌توانند مستقیما به نتانیاهو بگویند که از قدرت کنار برود.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار