در همایش ملی تبیین ابعاد و دستاورد‌های ناوگروه ۸۶ ارتش؛

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح: توسعه دریانوردی کشور نباید دچار وقفه شود/ ناوگروه ۸۶ اصل ویژه‌خواری آمریکا را به چالش کشید

امیر سرتیپ نصیرزاده با اشاره به اینکه توسعه دریانوردی جمهوری اسلامی ایران نباید دچار وقفه شود، گفت: ناوگروه ۸۶، دسترسی جهانی را برای ایران فراهم و اصل ویژه‌خواری آمریکا را با چالش مواجه کرد.
کد خبر: ۶۵۲۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳ - 18February 2024

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلحبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «عزیز نصیرزاده» جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (یکشنبه) در همایش ملی تبیین ابعاد و دستاورد‌های ناوگروه ۸۶ ارتش جمهوری اسلامی ایران که در سالن کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد، اظهار داشت: این افتخاری را که توسط ناوگروه ۸۶ به دست آمد، نباید هیچ‌گاه فراموش کنیم؛ لذا با برگزاری جلسات مختلف باید دستاورد‌های این عملیات دربانوردی را تبیین کنیم.

امیر نصیرزاده با بیان اینکه بر اساس شواهد تاریخی همواره منازعات از خشکی به دریا کشیده شده است، افزود: ایده دسترسی جهانی اقیانوسی و سرکوب رقبا موضوعی بود که باعث شد در جنگ جهانی دوم، دو کشور آلمان و انگلیس برای تسلط بر دریا با یکدیگر وارد جنگ شوند.

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: انگلیس و آمریکا در سال ۱۹۲۲ میلادی و بعد از جنگ جهانی اول معاهد‌ه‌ای برای همکاری در دریا منعقد کردند که در جنگ دوم جهانی این معاهده عملی شد؛ به نحوی که می‌توان محاصره دریایی ژاپن را نتیجه این همکاری دانست.

وی ادامه داد: بعد از آن، آمریکایی‌ها برای اینکه قدرت خود را افزایش دهند، سیاست تسخیر سواحل دیگر کشور‌ها و حفظ سواحل خودی را در پیش گرفتند؛ سیاستی که همچنان آن را دنبال می‌کنند؛ بنابراین شما (ناوگروه ۸۶) با پیمودن اقیانوس‌، اصل اول نظریه آمریکایی‌ها را برای جهان‌خواری زیر سوال بردید؛ زیرا با این اقیانوس‌پیمایی، دسترسی جهانی دریایی را برای ایران فراهم ساختید؛ لذا با سیاست‌های تمدن‌سازی و ضد ویژه‌خواری ایران، دستیابی به این قدرت اهمیت دارد.

امیر نصیرزاده خاطرنشان کرد: ما از موقعیت ژئوپلیتیک بسیار مهمی برخوردار هستیم؛ زیرا در نقطه بسیار استراتژیکی قرار داریم و این در حالی است که چنانچه کشوری محصور در خشکی بودیم، نمی‌توانستیم چنین کار‌هایی را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: امروز عنوان می‌شود که هزار و ۵۰۰ شغل در دریا وجود دارد؛ به همین جهت توسعه دریانوردی جمهوری اسلامی ایران نباید دچار وقفه شود و اصل دوم نظریه آمریکایی‌ها که عنوان می‌کند می‌بایست رقیبان را در ساحل متوقف کنیم، باید به چالش کشیده شود.

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح اضافه کرد: تحقق این موضوع با افزایش قدرت دفاعی میسر می‌شود؛ موضوعی که امروز در منطقه، نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه، آن را محقق ساختند.

امیر نصیرزاده تاکید کرد: باید قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران در دریا به سمت اقیانوس هند توسعه یابد که ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه برنامه‌هایی را در دستور کار خود دارد.

وی با اشاره به اینکه در دنیا ۹ تنگه مهم وجود دارد که از این تعداد سه تنگه در منطقه ما قرار دارد، یادآور شد: بیشتر فعالیت‌های اقتصادی و انرژی در منطقه ما وجود دارد؛ حال وقتی قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته باشیم، نمی‌توان از این موقعیت استراتژیک غافل شد.

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: ناوگروه ۸۶ دسترسی جهانی را برای ایران فراهم و اصل ویژه‌خواری آمریکا را با چالش مواجه کرد و شرایط را برای افتخار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما فراهم ساخت؛ اما با وجود این باید تلاش کنیم که این روند نه‌تنها متوقف نشود، بلکه باید توسعه هم داشته باشد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
پربیننده ها