در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛

کارشناس مسائل غرب‌آسیا: ضربه سنگین انصارالله یمن به آمریکا در تنگه «باب المندب»/ واشنگتن به دنبال برقراری آتش‌بس موقت در غزه است

هانی‌زاده گفت: رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا قرار دارد و نیازمند حمایت لابی صهیونیستی است؛ لذا به‌ دنبال اعمال نفوذ بر اسرائیل و وادار کردن بنیامین نتانیاهو به موافقت آتش‌بس یک ماه در غزه است.
کد خبر: ۶۵۴۷۶۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۵ - 04March 2024

کارشناس مسائل بین‌الملل: ضربه سنگین انصارالله یمن به آمریکا در تنگه «باب المندب»/ واشنگتن به دنبال برقراری آتش‌بس موقت در غزه است«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل غرب‌آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل دفاع‌پرس با اشاره به تاثیر خودسوزی افسر نیروی هوایی ارتش آمریکا در اعتراض به همدستی آمریکا در جنایات صهیونیست‌ها در غزه اظهار داشت: اقدام اخیر یک افسر نیروی هوایی آمریکا در برابر سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن ناشی از بیدار شدن وجدان انسانی است؛ در این ماجرا یکی از افسرانی که از وجدان انسانی و روحیه عاطفی برخوردار بوده است، این اقدام نمادین را انجام داد تا درس عبرتی را به پنتاگون و نیرو‌های آمریکایی که در کشتار مردم بی‌گناه غزه نقش داشتند، داده باشد.

کارشناس مسائل غرب‌آسیا با بیان اینکه بعد از این اتفاق، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بلافاصله با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تماس گرفت و ضرورت مسئله برقراری آتش‌بس در غزه را مطرح کرد، گفت: تا کنون آمریکا تمامی امکانات لجستیکی و نظامی خودش را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده است. هرچند که آمریکا به دلیل نقش بازدارنده انصارالله یمن در تنگه «باب المندب» آسیب جدی دیده است، اما این اقدام نظامی جوان نیروی هوایی آمریکا موجب شد تا «پنتاگون» درصدد بازنگری سیاست‌های خودش در غزه بربیاید.

هانی‌زاده در ادامه از احتمال توافق آتش‌بس در ماه رمضان خبر داد و افزود: به نظر می‌رسد تا چند روز آینده و تا قبل از آغاز ماه مبارک رمضان یک آتش‌بس در غزه تا پایان ماه رمضان برقرار خواهد شد. ولی باید گفت این اقدام نظامی آمریکایی لکه ننگی بر دامن آمریکا و همپیمانان آمریکا خواهد بود. زیرا آنها تا امروز در کنار رژیم صهیونیستی در قتل‌عام مردم غزه نقش داشته‌اند.

کارشناس مسائل غرب‌آسیا یادآور شد: آمریکایی‌ها علیرغم اینکه یک نوع خوی نژادپرستی دارند و همواره خواهان اعمال قدرت نظامی از سوی آمریکا هستند، ولی در برخی از اقشار مردم این کشور هم روحیه انسان دوستی وجود دارد. بر همین اساس تظاهرات‌هایی که پیرامون جنگ غزه در این کشور برگزار شده و به دنبال آن درگیری‌های شدید بین مردم و پلیس آمریکا هم روی داده، نشان می‌دهد که افکار عمومی در این کشور علیه سیاست‌های «جو بایدن» و دولت او است.

وی به اعمال نفوذ و تحت فشار قرار دادن «نتانیاهو» توسط «جو بایدن» اشاره و عنوان کرد: با توجه به تمامی موارد و شرایط موجود، فشار‌ها بر دولت آمریکا افزایش پیدا کرده است. «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا قرار دارد و نیازمند حمایت لابی صهیونیستی است، لذا به دنبال اعمال نفوذ بر «اسرائیل» و وادار کردن بنیامین نتانیاهو به موافقت آتش‌بس یک ماه در غزه است.

هانی‌زاده با اشاره به ادامه‌دار بودن ناکامی‌های رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه، افزود: با اینکه بیش از ۱۵۰ روز از عملیات «طوفان‌الاقصی» می‌گذرد، شاهد هستیم که رژیم صهیونیستی با استفاده از تمام توان نظامی خودش نتوانسته است یک دستاورد نظامی را به دست بیاورد و با شکست‌های متعددی مواجه شد.

کارشناس مسائل غرب‌آسیا در پایان تصریح کرد: تنها برگ برنده رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه، کشتار مردم و نسل‌کشی است که این جنایات را با استفاده از هواپیما‌های فوق مدرن آمریکایی انجام می‌دهد. ولی با توجه به فشار بسیار فراوان افکار عمومی مردم دنیا و اینکه برخی از کشور‌های عربی منطقه هم تهدید کردند که در مناسبات خودشان با رژیم صهیونیستی تجدیدنظر می‌کنند، مجموع مسائل موجب خواهد شد که تا نخست وزیر رژیم صهیونیستی با یک آتش‌بس یک ماهه در ماه مبارک رمضان موافقت کند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار