دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛

رژیم صهیونیستی بازنده بزرگ جنگ غزه

با گذشت بیش از پنج ماه از آغاز جنگ غزه، و مشاهده شکست و ناکامی رژیم صهیونیستی و ارتش متجاوز و اشغالگر آن در تمامی عرصه‌های مختلف، با قطعیت می‌توان این رژیم اشغالگر و نامشروع را بازنده اصلی جنگ غزه نامید.
کد خبر: ۶۵۷۰۶۹
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۵ - 15March 2024

رژیم صهیونیستی بازنده بزرگ جنگ غزهگروه بین‌الملل دفاع‌پرس- هادی کهن‌دل؛ جنگ غزه که از سوی رژیم صهیونیستی علیه گروه حماس و مردم غزه آغاز شده و تا امروز بیش از پنج ماه از آن می‌گذرد به جای آنکه موجب نابودی گروه حماس شود و زمینه سلطه تل‌آویو را بر مردم فلسطین و غزه فراهم کند، موجب شکست و سرخوردگی سران و مقامات رژیم صهیونیستی را فراهم آورده است.

موضوع مهمی که در این میان قابل توجه است، ناکامی‌های ادامه‌دار رژیم صهیونیستی در تمامی ابعاد سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی است؛ اما باید به این نکته مهم توجه داشت که این شکست‌ها هم در حوزه داخلی، هم در حوزه منطقه‌ای و هم در حوزه بین‌المللی بسیار قابل توجه و انکارناپذیر بوده است.

از طرف دیگر، در شرایطی که رژیم صهیونیستی جنگ غزه را علیه حماس و مردم این شهر ادامه می‌دهد و روزانه به صورت منظم و مرتب مردم آن را به شهادت رسانده و مجروح می‌کند که بر خلاف صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های مقامات آمریکایی و غربی از حمایت پیدا و پنهان آن‌ها برخوردار است. اما این حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها هم همچنان نتوانسته مانع ازشکست‌ها و ناکامی‌های ادامه‌دار آن‌ها شود.

رژیم صهیونیستی در بُعد سیاسی به دنبال کشتار و نسل‌کشی مردم غزه با انزوای شدید و گسترده جهانی روبرو شده است. شاهد این مدعا هم برگزاری تجمع‌ها و راهپیمایی‌های بزرگ و کوچک اعتراضی در کشور‌های سراسر دنیا است. موضوعی که نشانگر این مهم است که هم اکنون سران و مقامات تل‌آویو در بدترین وضعیت اقبال عمومی مردم دنیا نسبت به خودشان قرار دارند.

دیگر بُعدی که رژیم صهیونیستی شکست کامل و غیرقابل انکاری را در جریان جنگ غزه پذیرا شده بُعد نظامی است. نخست اینکه نهاد‌ها و سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در جریان انجام عملیات «طوفان‌الاقصی» غافلگیر شده و شکست سخت و دردناکی را متحمل شدند. موضوعی که موجب شد تا بیش از ۱۵۰۰ نفر از صهیونیست‌ها توسط مبارزان مقاومت اسلامی حماس به هلاکت برسند.

بخش دوم بُعد نظامی ناکامی و شکست رژیم صهیونیستی از حماس و مبارزان فلسطینی در میدان جنگ غزه به تصویر کشیده شده است. آنجایی که این رژیم اشغالگر و نامشروع بعد از پنج ماه از آغاز جنگ غزه به غیر از کشتار و نسل‌کشی مردم غزه هیچ دستاورد خاصی کسب نکرده است و مبارزان حماس در این مدت تلفات انسانی و خسارات مادی فراوانی را به ارتش متجاوز و کودک‌کش صهیونیستی وارد آورده است.

اما یکی از ابعاد مهم شکست و ناکامی رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه بُعد اقتصادی آن است. بعد از تداوم بمباران و کشتار مردم غزه که سکوت جامعه جهانی و حمایت و پشتیبانی دنیای غرب و آمریکا را به همراه داشت، انصارالله یمن و ارتش مردم این کشور به این رژیم اعلام جنگ کرد و از چند ماه قبل تا همین امروز ضمن هدف قرار دادن اماکن و مراکز نظامی این رژیم، اقدام به حمله به کشتی‌های متعلق به رژیم صهیونیستی و یا کشتی‌هایی که به مقصد این رژیم در حرکت بودند کرد.

بر همین اساس، اقدام یمن موجب شد تا تقریبا تردد کشتی‌هایی که به مقصد سرزمین‌های فلسطین اشغالی در حرکت بودند به صفر برسد و از این روی اقتصاد و تجارت دریایی این رژیم در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب تقریبا به صورت کامل متوقف شده و ناکام مانده است. از همین روی است که مشاهده می کنیم اقتصاد رژیم صهیونیستی روزهای سخت و دشواری را سپری می‌کند و کمبود شدید کالاها و تورم افسارگسیخته موجب نارضایتی صهیونیست‌ها شده است

حال اینکه در کنار تمامی این مسائل و موضوعات، تداوم اسارات صهیونیست‌ها بحران مهم و قابل توجه دیگری برای سران و مقامات تل‌آویو است. زیرا در طول پنج ماه اخیر به صورت پیوسته شاهد برگزاری تجمع‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی صهیونیست‌ها و خانواده‌های اسرای اسرائیلی اسیر در دستان حماس هستیم. موضوعی که تا امروز نتانیاهو و کابینه افراطی و تندرو او نتوانستند آن را حل و فصل کنند.

در پایان باید به این موضوع اشاره کنیم که تداوم جنگ غزه و ادامه‌دار بودن کشتار مردم این باریکه از یک سو و مواجهه این رژیم با بحران‌هایی متعدد و چند لایه در ابعاد سیاسی، نظامی و اقتصادی از سوی دیگر، آنچنان کار را برای سران و مقامات تل‌آویو سخت و دشوار کرده که اصلا نمی‌دانند آینده این جنگ غزه به کدامین سوی می‌رود و در حقیقت باید گفت که کنترل اوضاع را از دست داده‌اند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار