به روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۰
پایگاه «میدل ایست آی» مدعی شد؛
پایگاه «میدل ایست آی» به نقل از چند منبع آگاه از ناخرسندی واشنگتن از رفتارهای معارضین سوری خبر داده و نوشته است که وزیر خارجه آمریکا اخیرا پیامی برای رئیس‌جمهور سوریه ارسال کرده است.
کد خبر: ۶۵۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۳ - 07February 2016

معارضین مقصر شکست مذاکرات هستند/ واشنگتن پیامی محرمانه برای اسد فرستاده است

گروه بینالملل دفاع پرس، پایگاه «میدل ایست آی» روز شنبه با انتشار گزارشی در مورد روند مذاکرات صلح سوریه، مدعی شده است که جان کری وزیر خارجه آمریکا از اقدام معارضین سوری در ترک گفتوگوها، خشمگین شده است.

این پایگاه به نقل از چند مددکار سوری نوشته است که چند ساعت بعد از پایان مذاکرات صلح سوریه، که با خروج معارضین از گفتوگوها عملا به بن بست خورد، کری گفته است که با این اقدام معارضین باید باز هم شاهد حملات گسترده ارتش سوریه و روسها بود که بخش زیادی از معارضه را نابود خواهد کرد.

این پایگاه نوشته است که کری در جریان گفتوگوهایی که در حاشیه نشست کمک به آوارگان سوری در لندن برگزار شد، معارضین سوری را برای ترک مذاکرات سرزنش کرده و گفته است که این اقدام راه را برای عملیات مشترک ارتش سوریه و جنگندههای روس به حلب، هموار میکند.

یکی از این مددکاران که خواسته نامش فاش نشود، میگوید او گفت: «من را متهم نکنید، بروید و معارضینتان را متهم کنید.»

کری پیش از این هم گفته بود که هم روسیه و هم ایران برای آتشبس در سوریه اعلام آمادگی کردهاند. وی تاکید کرد که بعد از نشست صلح سوریه که این هفته در مونیخ آلمان برگزار میشود، معلوم خواهد شد که این وعده تا چه حد جدی است.

با این حال، به نوشته میدل ایست آی، مددکارانی که با کری صحبت کردهاند، میگویند این احساس به آنها دست داده که واشنگتن دارد از حمایت از معارضین دست میکشد.

این پایگاه به نقل از یک منبع آگاه ارشد ترکیهای نوشته است که این رفتار کری بعد از شکست مذاکرات ژنو، فشارها بر ترکیه و عربستان سعودی را افزایش داده است. به گفته، هم آنکارا و هم ریاض به شدت از احتمال از هم پاشیدن گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت آمریکا قرار دارد، نگران هستند.

دو مددکار مورد استناد میدل ایست آی میگویند در حاشیه نشست لندن با کری صحبت کرده و از او به دلیل عدم حمایت کافی از معارضین انتقاد کردهاند. یکی دیگر از این دو مددکار، که او هم خواسته نامش فاش نشود، میگوید: «او (کری) گفت اساسا این معارضین بودند که نمیخواستند مذاکره کنند، که نمیخواستند آتشبس برقرار شود و از مذاکرات را ترک کردند.»

به گفته این منبع آگاه، کری گفته است: «میخواهید من چه کار کنم؟ برویم و با روسیه بجنگیم؟ این چیزی است که میخواهید؟»

این دو مددکار میگویند کری به آنها گفته انتظار دارد که حملات ارتش سوریه و روسها سه ماه دیگر ادامه یابد و تلفات سنگینی به معارضین تحمیل کند.

به گفته آنها، کری با این حال برای پرتاب «محمولههای امدادی» از طریق آسمان برای مناطق تحت محاصره اعلام آمادگی کرده و گفته است که این موضوع را با روسها نیز مطرح کرده است.

پیام محرمانه کری به اسد

میدل ایست آی به نقل از یک منبع آگاه دیگر که مدعی است در 6 ماه گذشته به عنوان رابط دولت آمریکا و سوریه عمل کرده، میگوید کری در ماه اکتبر (مهر-آبان) پیامی به بشار اسد رئیسجمهور سوریه فرستاده و گفته است که واشنگتن دیگر به دنبال برکنار کردن وی نیست.

به ادعای وی، کری در این پیام خواستار توقف استفاده از بمبهای بشکهای شده و گفته است که اگر اسد این خواسته را برآورده کند، وی میتواند «این داستان را (به افکار عمومی) عرضه کند.»

بنا بر این گزارش، اسد در پاسخ عنوان کرده است که واشنگتن باید «دست از حمایت از شورشیان بردارد.»

به نوشته میدل ایست آی، وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرده و تنها عنوان کرده است که بیانیه رسمی کری بعد از نشستهای ژنو و لندن باید مورد استناد قرار گیرند.

با این حال، ساعتی بعد از انتشار این گزارش، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با «نادرست» خواندن این گزارش، گفت: «کری معارضین را به بر هم زدن مذاکرات متهم نکرده، با رژیم سوریه ارتباطی ندارد و از موضع خود در قبال اسد کوتاه نیامده است.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار