یادداشت/ حجت‌الاسلام علی شیرازی

سپاه؛ نهاد عزت و اقتدار

سپاه پاسداران امروز با اقتدار، آمادگی و توانمندی‌های عزتمندانه، در زمره ارکان مهم حفاظت از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌درخشد و موجب امنیت و آرامش ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی و ارتقای قدرت بازدارندگی کشور شده است.
کد خبر: ۶۶۲۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۶ - 20April 2024

سپاه پاسداران؛ نهاد عزت و اقتدارگروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس‌ـ حجت‌الاسلام والمسلمین «علی شیرازی» جانشین رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عضوی از نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌ دستور امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت ۱۳۵۸ تأسیس شد و در ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ با دستور ایشان به سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی گسترش یافت و سال ۱۳۶۹ نیز به فرمان امام خامنه‌ای، دو نیروی دیگر با نام‌های نیروی قدس و سازمان مقاومت بسیج به آن اضافه شد.

لذا دوم اردیبهشت، در منظومه سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران یادآور تشکیل یکی از مردمی‌ترین، جان‌برکف‌ترین، ولایی‌ترین و مجهزترین نیرو‌ی نظامی دنیاست که دکترین آن دفاع همه‌جانبه از مرز‌های آبی، خاکی، هوایی، دریایی و اعتقادی کشورمان در برابر تمام تهدیدات دشمنان داخلی و خارجی را فریاد می‌زند.

سپاه پاسداران هنگامی تولد یافت که انقلاب اسلامی با انواع توطئه‌ها و شرارت‌های داخلی گروهک‌های ضد انقلاب و غربگرا روبه‌رو بود؛ از این روی مقابله جدی با تلاش و تخریب گروهک‌ها ضرورت داشت؛ به همین جهت این امر مهم به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گذاشته شد تا به تناسب ضرورت، در زمینه‌های انتظامی و امنیتی که در فرمایشات امام خمینی (ره) به آن‌ها اشاره شده، فعالیت خود را آغاز کرده و بتواند نقش بسیار مهم و همه‌جانبه‌ای ایفا کند.

در این رابطه امام خامنه‌ای می‌فرمایند: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مولود مبارک انقلاب اسلامی است، در همه جهان پس از صدر اسلام پدیده بی‌سابقه‌ای است. این پدیده در حقیقت، مظهر عینی و مجسمی است برای شعار‌های انقلاب اسلامی، شعار ایستادگی در مقابل همه قدرت‌های بزرگ با سلاح اتکال به خدا، شعار غلبه خون بر شمشیر و شعار حرکت برای نجات مستضعفان و از همین رو است که سلطه‌های بزرگ در سراسر جهان با چشم انزجار و نفرت، بدین پدیده الهی می‌نگرند.»

عرصه‌های نیاز انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران که میدان‌داری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوادث بزرگ و سرنوشت‌ساز امنیتی، دفاعی و محرومیت‌زدایی را رقم زده است، با صراحت یادآور کلام الهی و حکیمانه امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پس از چهار دهه است که فرمودند: «من از سپاه راضی هستم، و به هیچ وجه نظرم از شما برنمی‌گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‌دارم. چشم من به شماست.»

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می‌گفت: «سپاه که امروز در بعضی جا‌ها مورد آماج تهمت و افتراء به دلیل دفاع از انقلاب هست، در کنار دیگر نیرو‌های مسلح که آن‌ها هم عزیز و ارزشمند هستند، پیوسته در دفاع از ملت و پیوسته در دفاع از این انقلاب و پیوسته در دفاع از ارزش‌های این انقلاب، سینه خودش را سپر کرده و در تقدیم فرماندهان، خودش را در صف اول شهادت و در معرض شهادت قرار داده، سپاه مجموعه‌ای از منتظران شهادت است... سپاه بهشت است که استشمام می‌شود. سپاه معراج شهداست. سپاه معراج مجاهدین است. سپاه محبوب امام (ره) است.»

هر انسان منصف و صادق، تصدیق می‌کند که این نهاد مقدس امروز با اقتدار، آمادگی و توانمندی‌های عزتمندانه، در زمره ارکان مهم حفاظت از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌درخشد و موجب امنیت و آرامش ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی و ارتقای قدرت بازدارندگی کشور شده است که عملیات وعده صادق، نمونه برجسته و کاملاً واضحی بود که فصل جدیدی از تقابل را به روی جمهوری اسلامی ایران گشود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این نبرد بی‌نظیر و بزرگ، سامانه‌های گنبد آهنین، پدافند هوایی و ضد موشک‌های بالستیک و کروز و ضد پرنده‌های رژیم صهیونیستی را بی اثر کرد و البته در کارنامه خود کار‌های ارزشمند دیگری را هم ثبت کرده که نابودی رژیم بعثی عراق، شکست ضدانقلاب در کردستان، ریشه‌کن کردن منافقین و نابودی داعش در سوریه و عراق و گسترش بسیج جهانی اسلام از آن جمله است.

بنابراین نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همواره با یاد شهیدان حاج قاسم سلیمانی، حاج حسن طهرانی‌مقدم، حاج احمد کاظمی و حاج محمدرضا زاهدی در جهان می‌درخشد.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار