رفح؛ تله مرگبار برای صهیونیست‌‌ها

تحلیلگران منطقه‌ای حمله زمینی ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح را به تله‌ای خطرناک و مرگ‌بار برای صهیونیست‌ها تشبیه و عنوان کردند که هدف از لشکرکشی به این شهر، صرفا جلوگیری از سقوط کابینه نتانیاهو و کسب زمان بیشتر برای بقای او در قدرت است.
کد خبر: ۶۶۶۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۳ - 12May 2024

اسارت رژیم صهیونیستی در تله رفحگروه بین‌الملل دفاع‌پرس: موضوع عملیات نظامی و حمله ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح بعد از شکست و ناکامی ارتش این رژیم در جنگ غزه از همان لحظات اولیه با موضع‌گیری‌های منفی و مخالفت‌های شدید کارشناسان منطقه‌ای و حتی صاحب‌نظران اسرائیلی روبرو شده بود. به صورتی که قریب به اتفاق آنها طرح و برنامه رژیم صهیونیستی در انجام حمله به رفح را از تمامی جهات و جنبه‌ها اقدامی غیرعقلانی و بسیار خطرناک قلمداد کردند.

تحلیلگران منطقه و حتی اسرائیلی در تحلیل‌های خود ضمن اینکه حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح را به دلیل شرایط بسیار ویژه این شهر و اسکان بیش از یک و نیم میلیون آواره از غزه در آن فاجعه بار می‌دانستند، چنین حمله و اقدام نظامی را حاوی مخاطرات بسیار جدی و مخربی برای تل‌آویو توصیف می‌کردند که این مسائل و مشکلات در کوتاه مدت و بلند مدت می‌تواند دولت و کابینه نتانیاهو را به دلیل درگیر شدن در این چالش‌ها سرنگون کند.

اما بنیامین نتانیاهو و کابینه افراطی و تندرو او بدون توجه به تمامی مسائل و موضوعات گفته شده عملیات نظامی خود علیه شهر رفح را آغاز کردند و با بمباران و گلوله‌باران مناطق مختلف آن از راه زمین، هوا و دریا ضمن تخریب بخش‌های از این شهر شمار فراوانی از مردم آن را به شهادت رسانده و یا مجروح کردند. این در حالی است که تا امروز نیرو‌های ارتش رژیم صهیونیستی در رفح نیز همانند غزه موفقیت چندانی به غیر از تخریب اماکن و ساختمان‌های مسکونی و کشته و زخمی کردن مردم به دست نیاوردند.

حال با توجه به هشت ماه جنگ غزه و شکست و عدم موفقیت ارتش رژیم صهیونیستی در نابودی گروه حماس و از بین بردن فرماندهان این گروه مقاومت فلسطینی، به غیر از کارشناسان منطقه، صاحب‌نظران اسرائیلی هم به سران و مقامات تل‌آویو صریحا هشدار می‌دهند که وقایع غزه در رفح هم تکرار خواهد شد و ارتش رژیم صهیونیستی با شکست و ناکامی دیگری روبرو خواهد شد.

از طرف دیگر «ناحوم بارنیا» تحلیلگر سیاسی روزنامه «یدیعوت آحارونوت» گزارش داد که برآورد‌های ارتش نشان می‌دهد هر عملیاتی در رفح، نتایج محدودی به همراه خواهد داشت و به نابودی حماس یا بازگرداندن اسرای اسرائیلی منجر نخواهد شد. این موضوع هم نشانه دیگری مبنی بر شکست و ناکامی دیگری در کارنامه ارتش رژیم صهیونیستی است که اگر اینگونه شود پایه‌های دولت و کابینه نتانیاهو بیش از پیش متزلزل خواهد شد.

موضوع بسیار مهم و قابل توجه دیگر ارزیابی کارشناسان اسرائیلی پیرامون نتایج بی‌فایده حمله نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح است. اغلب کارشناسان و صاحب‌نظران بر این باور هستند که حمله زمینی به رفح به هیچ عنوان موجب نابودی حماس نخواهد شد، ضمن اینکه این حمله نمی‌تواند موجب آزادسازی اسرای اسرائیلی اسیر در دستان حماس شود.

اما این تمام ماجرا نیست و روزنامه صهیونیستی «معاریو» نیز در گزارشی، عملیات نظامی در شهر رفح را به خاطر تبعاتی که برای رژیم اشغالگر دارد، «تله» نامید. این رسانه صهیونیستی با اشاره به اینکه «رفح تله است، وارد آن نشوید»، خطاب به سران رژیم اشغالگر نوشت که عملیات نظامی در رفح، به فروپاشی حماس یا آزادی اسرا منجر نخواهد شد.

در پایان باید گفت با توجه به بی‌نتیجه بودن ۲۰۰ روز جنگ در غزه و شکست و ناکامی رژیم صهیونیستی در دستیابی به اهداف و برنامه‌های از پیش تعیین شده و همچنین تبعات منفی گسترده‌ای که در داخل و خارج از سرزمین‌های فلسطین اشغالی داشته است، از همین الان می‌توان هرگونه حملیات نظامی در شهر رفح را شکستی دیگر در کارنامه ارتش اشغالگر و متجاوز صهیونیستی محسوب کرد.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار