رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع خبر داد؛

تعمیر هواپیما‌های مسافربری برخی کشورها به دست متخصصان ایرانی

امیر سرتیپ «خواجه‌فرد» با اشاره به تعامل ایران با بسیاری از کشور‌ها در حوزه صنعت هوانوردی غیرنظامی، گفت: با برخی از کشور‌ها در حوزه ارسال قطعه و اعزام گروه فنی برای تعمیرات هواپیما‌های مسافربریِ آن‌ها همکاری داریم.
کد خبر: ۶۶۷۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۷ - 15May 2024

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر سرتیپ «افشین خواجه‌فرد» رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، امروز (چهارشنبه) در دهمین کنگره انجمن علوم صوتی ایران که در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری برگزار شد، اظهار داشت: فرماندهی معظم کل قوا به صورت ویژه و خاص نسبت به اینکه ما باید نقش خود را در حوزه تمدن‌سازی داشته باشیم، تاکید دارند؛ البته کشورمان در حوزه علمی سابقه درخشانی دارد و باید از آن برای رسیدن به آینده روشن استفاده شود.

امیر سرتیپ خواجه‌فرد با اشاره به اهمیت تمدن‌سازی در حوزه هوایی افزود: در حوزه ایجاد تمدن، حوزه‌های اعتقادی، اخلاق، رسوم و نهایتاً علم، دانش و پیشرفت شاخص‌های یک تمدن محسوب می‌شوند. در دنیا برای همه این موارد شاهد مثال‌هایی داریم که تقریباً بی‌بدیل و در حد دو یا سه تمدن است.

معاون وزیر دفاع گفت: ما متأثر از تحریم‌هایی هستیم که دشمن به واسطه اینکه تمدن اسلامی قاعدتاً نباید برجسته شود و اینکه اگر تمدن اسلامی برجسته شود، آن‌گاه بسیاری از حوزه‌های غیر انسانی بشریت باید خود را پالایش کنند و بسیاری از حوزه‌های استعماری و استکباری جهان باید در راهبرد‌های خود تجدید نظر کنند.

وی ادامه داد: قطعاً حوزه علم و فناوری جزو حوزه‌هایی است که از نظر دشمن نباید در کشور ما توسعه پیدا کند؛ اما دشمن سبب و اسباب را به نادرستی تشخیص داد؛ چون استنباط دشمن این بود که تحریم‌های مختلف اقتصادی، علمی و فناوری شاید مسیر پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران را کم‌رمق کند؛ ولی آنچه رهبر انقلاب فرمودند که قطعاً تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنیم، امروز رخ داده است؛ البته ما به وضعیت فعلی قطعاً راضی نیستیم و برای دستیابی به آینده بسیار باشکوه‌تر از شرایط فعلی تلاش می‌کنیم.

سرتیپ خواجه‌فرد تاکید کرد: حدود ۱۵ یا ۱۶ سال قبل وقتی که تهدید آمریکا در منطقه جدی شده بود به خاطر دارم که دشمن بار‌ها تأکید می‌کرد که در حوزه‌های مختلف برتری دارد و تهدیدات را برجسته‌سازی می‌کرد. یکی از مسئولان برجسته نظامی کشور در آن زمان گفت که اگر دشمن بخواهد کاری انجام بدهد آیا می‌توانیم تسلط هوایی را برقرار کنیم؛ چون آمریکا به عنوان دشمن اصلی از نظر مادی در حوزه تجهیزات نیروی هوایی یکی از قدرتمندترین کشورهاست؛ اما نباید آسمان را از دست بدهیم.

رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در ادامه با اشاره به عملیات «وعده صادق» تصریح کرد: اگر به آخرین رویارویی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در ۲۶ فروردین با دشمن بازگردیم؛ همه اقدامات ما در حوزه هوایی بود؛ هم عملیاتی که انجام شد و هم آمادگی پدافندی که در حمله احتمالی دشمن امکان بروز آن وجود داشت. اتفاقاً از جایی به دشمن ضربه زدیم که خودمان احساس می‌کردیم شاید نسبت به آن تسلط نداشته باشیم؛ ولی آن را حفظ کردیم.

وی افزود: این کاری که انجام شد و پهپاد ساخت جمهوری اسلامی ایران که هیچ عنصر آن وابسته به دشمن نیست به مدت شش تا هفت ساعت بستگی به موقعیت‌های مختلف در آسمان پرواز می‌کنند تا به هدف خود برسد، حداقل چهار اقلیم متفاوت آب و هوایی را تجربه می‌کند؛ حتی اگر این مسافت را طی کرده باشد، هم کار بزرگی انجام شده است؛ البته موشک‌های بالستیک و کروز نیز بدون وابستگی به هیچ کشوری طراحی و تولید می‌شود.

امیر خواجه‌فرد با اشاره به توان کشور در حوزه هوانوردی غیرنظامی و مسافربری تاکید کرد: امروز اگر صدای هواپیمایی را در فرودگاه مهرآباد می‌شنوید، همه آن وابسته به توان داخلی است. این مهم وقتی خود را برجسته می‌کند که کشور‌های بزرگی که اخیراً تحت تحریم قرار گرفتند، وضعیت خوبی از نظر پروازی ندارند.

رئیس سازمان صنایع هوایی با بیان اینکه ما با بسیاری از کشور‌ها برای انجام کمک به صنعت هوانوردی غیرنظامی همکاری داریم، خاطرنشان کرد: ما با برخی از کشور‌ها در حوزه تعمیرات و ارسال قطعه و اعزام گروه فنی در حوزه تعمیرات برای هواپیما‌های مسافربری آن‌ها همکاری داریم.

وی گفت: مطابق با فرمایشات رهبر معظم انقلاب، دستیابی به دانش علمی برای ما بسیار اهمیت دارد. این نکته‌ای بود که معظم‌له ۲۰ سال پیش در هنگام افتتاح پروژه هواپیمای جنگنده صاعقه نیز به آن اشاره کردند؛ البته ایشان در جریان دیدار اخیر با فرماندهان نیرو‌های مسلح با اشاره به عملیات «وعده صادق» نیز فرمودند که فارغ از دستیابی به اهداف، اراده‌ها مهم است.

سرتیپ خواجه‌فرد با اشاره به توانمندی ایران در حوزه علمی- فناوری خاطرنشان کرد: ما در حالی به دانش و توانمندی فناورانه دست یافته‌ایم که دشمنان حتی از دستیابی ما به کتب علمی در جهان نیز جلوگیری می‌کنند و دستیابی ما در این شرایط به دستاورد‌های مختلف ناشی از تمدن است.

رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح،  افزود: ما در کشور انواع مختلف پهپاد اعم از پهپاد‌های با مداومت پروازی بالا با ماموریت‌های مختلف طراحی کرده و ساخته‌ایم که موتور‌ها و سیستم پرواز و نشست و برخاست خودکار آن‌ها بومی شده است.

امیر خواجه فرد در پایان از محققان و پژوهشگران حوزه علوم صوتی دعوت کرد تا در راستای کاهش نویز تجهیزات حمل و نقل شهری با این نهاد همکاری کنند و این نهاد از همکاری‌ها حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار