شهید همت:

ما موظف به انتقال پیام خون شهدا به نسل آینده‌ایم+ صوت

شهید همت در جمع رزمندگان قرارگاه ظفر گفت: رک‌وپوست‌کنده به شما بگویم هیچ‌کداممان دوره در آمریکا و اسرائیل و روسیه ندیدیم، همه‌مان عملیات و جنگ را یاد گرفتیم با خون شهدا. ما نتوانستیم شهید بشویم لااقل پیام خون این شهدا را بدهیم تا نسل آینده کمتر ضربه بخورند.
کد خبر: ۶۷۰۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۹ - 08June 2024

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، شهید حاج «محمدابراهیم همت» در قرارگاه ظفر در محور غرب در سومار در شرح عملیات مسلم بن عقیل که پنجم آبان ماه سال ۱۳۶۱ سخنرانی کرده است، از ارزش خون شهدا و تجربیات کسب شده و اهمیت انتقال این تجربیات سخن می‌گوید.

ما موظف به انتقال پیام خون شهدا به نسل آینده‌ایم+ صوت

در این صوت می‌شنویم:

«رک‌وپوست‌کنده به شما بگویم هر نفری که شهید شده، ما یک‌ذره تجربه کسب کردیم، هیچ‌ کداممان دوره در آمریکـا و اسـرائیل و روسـیه ندیدیم، همه‌مان عملیات و جنگ را یاد گرفتیم با خون شهدا، چهار نفر شهید شدند یک‌چیزی یـاد گرفتیم، هشت نفر شهید شدند یک‌کم بیشتر، همه تجربیاتی که شما تـوی جبهـه پیدا کردید، بر اساس این خون‌ها است، این باید انتقال پیدا کند، لااقل همان مطلب که ما نتوانسـتیم شهید بشویم لااقل پیام خون این شهدا را بدهیم و آن این است که بـه فکـر باشـیم تا آینده‌ای که دارد در جبهه می‌آید همین نسـل آینده و، اینهایی که هم‌اکنون دارند می‌آیند کمتر ضـربه بخورنـد. نسـل انقلاب و آینده انقلاب هم بیشـتر بتواند توی عملیات شرکت کند.»

** درباره شهید

شهید محمدابراهیم همت (۱۳۳۴- ۱۳۶۲ش)، قبل از انقلاب اسلامی ایران به شغل معلمی اشتغال و در صف مبارزان علیه حکومت پهلوی قرار داشت که بار‌ها ساواک به او اخطار داده و حکم ترور و اعدامش صادر شده بود. بعد از انقلاب به همراه دوستانش سپاه شهرضا را تشکیل داده و مسئولیت‌هایی را در همین زمینه عهده‌دار شد.

پس از شروع جنگ تحمیلی از طرف رژیم بعثی صدام، شهید همت به صحنه کارزار وارد شد و در طول سالیان حضور در جبهه‌های نبرد، خدمات شایان توجهی برجای گذاشت و افتخار‌ها آفرید. او و سردار حاج احمد متوسلیان به دستور فرماندهی محترم کل سپاه ماموریت یافتند، ضمن اعزام به جبهه جنوب، تیپ محمد رسول الله (ص) را تشکیل دهند. در عملیات سراسری فتح المبین، مسوولیت قسمتی از کل عملیات به عهده این سردار دلاور بود. موفقیت عملیات در منطقه کوهستانی «شاوریه» مرهون ایثار و تلاش این سردار بزرگ و همرزمان اوست. شهید همت در عملیات پیروزمند بیت المقدس در منصب معاونت تیپ محمد رسول الله (ص) فعالیت و تلاش تحصین برانگیزی را در شکستن محاصره جاده شلمچه – خرمشهر انجام داد و به حق می‌توان گفت که او و یگان تحت امرش سهم بسزایی در فتح خرمشهر داشتند و با اینکه منطقه عملیاتی دشت بود، او با استفاده از بهترین تدبیر نظامی به نحو مطلوبی فرماندهی کرد.

در ۱۳۶۱ خورشیدی با توجه به شعله ور شدن آتش فتنه و جنگ در جنوب لبنان به منظور یاری رساندن به مردم مسلمان و مظلوم لبنان که مورد هجوم ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی قرار گرفته بودند، راهی آن دیار شد. وی تنها ۲ ماه در این مناطق بود و پس از آن به ایران بازگشت و در محور جنگ و جهاد قرار گرفت.

با شروع عملیات رمضان در ۲۳ تیر ۱۳۶۱ خورشیدی در منطقه «شرق بصره» فرماندهی تیپ ۲۷ رسول اکرم (ص) را بر عهده گرفت و بعد‌ها با ارتقای این یگان به لشکر تا زمان شهادتش در منصب فرماندهی انجام وظیفه کرد. پس از آن در عملیات مسلم بن عقیل و محرم که او فرمانده قرارگاه ظفر بود، سلحشورانه با دشمن جنگید. در عملیات والفجر مقدماتی بود که شهید همت، مسوولیت سپاه یازدهم قدر را که شامل لشکر ۲۷ حضرت محمد رسول الله (ص)، لشکر ۳۱ عاشورا، لشکر ۵ نصر و تیپ ۱۰ سید الشهدا (ع) بود، بر عهده گرفت. سرعت عمل و صلابت رزمندگان لشکر ۲۷ تحت فرماندهی او در عملیات والفجر ۴ قابل توجه بود. وی در تصرف ارتفاعات کانی مانگا نقش ویژه‌ای داشت.

سرانجام در عملیات خیبر به همراه معاونش شهید اکبر زجاجی در اثر اصابت گلوله توپ در نزدیکی آنها به شهادت رسیدند. پیکر این شهید بزرگوار در شهرضا دفن شد و سنگ مزاری به‌عنوان یادبود ایشان در بهشت‌زهرا تهران نصب شده است.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
پربیننده ها