قابلیت‌های نظامی ایران برای ادامه جنگ بعد از خرمشهر

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در نوشتاری به تبیین و بررسی چرایی تداوم جنگ بعد از پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات «إلی بیت‌المقدس» و آزادسازی خرمشهر پرداخت.
کد خبر: ۶۷۰۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۰ - 02June 2024

قابلیت‌های نظامی ایران برای ادامه جنگ بعد از خرمشهر

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تبیین و بررسی چرایی تداوم جنگ بعد از پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات «إلی بیت‌المقدس» و آزادسازی خرمشهر، در پاسخ به این سوال که «آیا بررسی قابلیت‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران برای ادامه جنگ مبتنی بر ارزیابی‌های درستی بود؟ ما با اتکا به چه توان نظامی به جنگ ادامه دادیم؟»، اعلام کرد: 

«چه حقیقتی آشکارتر از این‌که ایران در مدت ۲۰ ماه توانست طی عملیات‌های بزرگی همچون «ثامن‌الائمه»، «فتح‌المبین» و «بیت‌المقدس» ۸۰۵۰ کیلومترمربع از سرزمین‌های اشغال شده را آزاد کند و بیش از ۳۵ هزار و ۸۰۰ تن از نیرو‌های دشمن را به اسارت درآورد و ۱۸ هزار تن از آن‌ها را نیز به هلاکت رسانده یا زخمی کند. آیا این‌ها حاکی از قابلیت‌های نظامی و توانایی رزمی ایران نبود؟

در حقیقت تجربه ۲۰ ماه مقاومت و دستاورد‌های آن نشان داد که ما توان کافی برای تداوم جنگ تا حصول نتیجه لازم را داریم تا بتوانیم حقوق خود را مطالبه کنیم و یک صلح پایدار در منطقه مستقر سازیم».

منبع: درویشی، فرهاد، جنگ ایران و عراق پرسش‌ها و پاسخ‌ها، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تهران، ۱۳۸۵، ص ۸۴

انتهای پیام/ 113

نظر شما
پربیننده ها