پیوستن شیلی به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

منابع رسانه‌ای اعلام کردند که رئیس جمهور شیلی از پیوستن کشورش به پرونده شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی در دیوان دادگستری بین‌المللی به اتهام نسل‌کشی در غزه خبر داده است.
کد خبر: ۶۷۰۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۰ - 02June 2024

پیوستن شیلی به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، دولت شیلی با تنظیم اعلانیه مشارکت، به شکایت آفریقای جنوبی از رژیم کودک‌کش «اسرائیل» ملحق شد.

پایگاه قدس پرس شنبه شب گزارش داد که «گابریل بوریچ»، رئیس‌جمهور جدید و ۳۵ ساله شیلی در سخنرانی سالیانه ریاست جمهوری خود در برابر نمایندگان در پارلمان این کشور در سانتیاگو به جنایات اشغالگران در نوار غزه واکنش نشان داد.

رئیس جمهور شیلی در سخنانی با اشاره به عملکرد پیشین خود در حمایت از توافقنامه سازمان ملل درباره قرارداد بین‌المللی جلوگیری از کشتار جمعی اعلام کرد که وظیفه خود می‌دانم که در برابر اوضاع دشوار غیرنظامیان در نوار غزه موضع‌گیری کنم.

بوریچ در نطق خود با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید کرد که «جامعه جهانی باید پاسخ قاطعی به جنایات رخ داده در نوار غزه بدهد و در همین ارتباط، شیلی به عنوان یکی از شاکیان این پرونده بدل شده و از پرونده‌ای شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دادگاه بین المللی در قالب قرارداد بین‌المللی جلوگیری از کشتار جمعی سازمان ملل حمایت می‌کند.

وی نطق ضد اسرائیلی خود که در میان تشویق نمایندگان پارلمان قرائت می‌کرد، افزود: «به تیم‌های وزارت خارجه دستور داده‌ام که سندی حاوی طرح دعاوی ما آماده کنند.»

بوریک تاکید کرد که شیلی «هرگز دربرابر اقدامات کورکورانه صهیونیست‌ها ضد غیرنظامیان بی‌گناه، به‌ویژه زنان و کودکان فلسطینی تحمیل می‌شود، از فریاد خشم خود دست نخواهد کشید.»

وی با اشاره به ۳۵ هزار شهید در غزه و وضعیت فاجعه بار انسانی در باریکه تاکید کرد که زیرساخت‌های غزه عملاً ویران شده است.

بوریک خاطرنشان کرد که شیلی «همواره فریاد خود را برای محکوم کردن خشونت جنایتکارانه، تروریسم، نسل کشی و تجاوز در سراسر جهان بلند کرده است، زیرا مبارزه با جنایت و دفاع از جان و حقوق بشر رنگ و ملیت ندارد.»

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها