مشاور رئیس جمهور شهید در امور روحانیت و حوزه:

امام خمینی(ره) بر تقویت روحیه خودباوری تاکید داشت

حجت‌الاسلام والمسلمین « حاجی ابوالقاسم دولابی» امام راحل را الگویی بی‌نظیر در ساده‌زیستی و مردم‌داری توصیف کرد که همواره بر خودباوری و تکیه بر توان و ظرفیت داخل کشور تاکید داشته است.
کد خبر: ۶۷۱۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳ - 02June 2024
امام خمینی(ره) بر تقویت روحیه خودباوری تاکید داشتبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد حاجی ابوالقاسم دولابی» مشاور رئیس جمهور شهید در امور روحانیت و حوزه، در مراسم سی و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) که امروز، ۱۳ خرداد در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر شاهچراغ (ع) برگزار شد، اظهار داشت: اگر بخواهیم عناصر اصلی پیروزی این انقلاب و ستون خیمه حرکت امام راحل را تبیین کنیم، درباره همان دو کلمه‌ای باید سخن بگوییم که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده‌اند، یعنی جمهوریت و اسلامیت. 
 
این استاد حوزه علمیه افزود: اگر این دو عنصر کنار هم باشند پیروزی قطعی است. تسلیم خدا بودن و توجه به مردم را امام به خوبی کنار هم قرار داد. 
 
وی با اشاره به اینکه اگر واقعا نظامی نظام جمهوری باشد، لازمه‌اش حضور مردم در راس است، گفت: مسئولان چنین نظامی باید مردمی باشند، درد و رنج مردم را لمس کرده باشند و هم و غم آنها برطرف کردن مشکلات مردم باشد، تلاش شبانه‌روزی برای خدمت داشته باشند و خود را خادم مردم ببینند. 
 
حاجی ابوالقاسم دولابی، اشرافی‌گری، ریخت و پاش و رسیدگی‌های خاص به اطرافیان را با اهداف نظام جمهوری در تضاد دانست و گفت: در انقلاب ما همه این مسائل رنگ باخت. امام ما مردمی بود، خود را وقف مردم کرده بود، زندگی ساده و بی تکلفی داشت که در دوره معاصر یک الگوی بی نظیر است. کسی که در راس کشور قرار می‌گیرد، بیشترین دسترسی را به اموال دارد، اما امام راحل هیچگاه چشمداشتی به این مسائل نداشت. 
 
وی سپس به بُعد اسلامیت انقلاب امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: اسلامیت یعنی تکیه بر خدا، نهراسیدن از دشمن و در برابر شرق و غرب و زورگویی‌هایشان ایستادن. امام نظامی را برپا کرد که نه به سمت شرق تمایل داشت نه به سمت غرب. نه کمونیسیم را پذیرفت نه لیبرالیسم، بلکه نظامی اسلامی برپا کرد. 
 
مشاور رئیس جمهور شهید با تاکید بر اینکه مسئولان باید در کنار تمام امور مملکت داری، در پی ترویج شعائر الهی باشند، گفت: امام فرمود «ما با پیشرفت مخالف نیستیم، با بی بند و باری مخالفیم» نظام اسلامی نمی‌پذیرد، اسنادی که در مجامع بین‌المللی متناسب با منافع بیگانگان تنظیم شده، ملاک عمل قرار گیرد. شعار و عمل امام، تقویت روحیه خود باوری و تکیه بر توان داخل بود. امام راحل به واژه مقدس استقلال تاکید زیادی داشت و بر حمایت از تولید و سرمایه‌های داخلی تاکید می‌کرد. 
 
وی افزود: برای امام خمینی (ره) منفعت امت اسلام از هر چیزی مهم‌تر بود و تلاش می‌کرد ارتباطش را با کشور‌های مسلمان تقویت کند. ایشان روز قدس را پایه‌گذاری کرد و با این ابتکار امت اسلام با محوریت ایران یک جبهه مقاومت برابر استکبار تشکیل داد. نظامی که ایشان پایه گذاری کرد، باعث شده تا دنیا برای ملت مظلوم فلسطین به پا خیزد. 
 
حاجی ابوالقاسم دولابی با اشاره به اینکه اقدامات امام راحل به خوبی توسط رهبر معظم انقلاب دنبال شده است، گفت: ایشان هم تأکید اکیدی بر نقش مردم و تقویت عنصر اسلامیت نظام داشته و دارند. 
 
مشاور رئیس جمهور شهید در امور روحانیت و حوزه با اشاره به مردمی بودن آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: ایشان رکورد سفر‌های استانی را شکست و در همه سفر‌ها اصرار داشت که از نقاط محروم بازدید کند. سفر‌های استانی ایشان با کمترین هزینه انجام می‌شد و اعضای هیئت دولت در مهمانسرا‌های متوسط به پایین ادارات به صورت جمعی ساکن می‌شدند و به مردم خدمت می‌کردند.
 
وی گفت: رئیس جمهور شهید ما شب و روز نمی‌شناخت. حتی سفر‌های بین‌المللی با کمترین زمان و بیشترین کاربرد انجام می‌شد. ایشان با صلابت برابر استکبار ایستاد و با فرهنگ و سبک زندگی غربی مقابله کرد. 
 
حاجی ابوالقاسم دولابی ادامه داد: دولت سیزدهم نرخ بیکاری را به زیر ۸ درصد رسید که در ۴ دهه اخیر بی سابقه بود. اگر در سابق کارخانجات متعددی تعطیل شدند، در طول این ۳ سال حدود ۱۰ هزار کارخانه رونق پیدا کرد. صادرات به رقم ۵۳ میلیارد دلار که افتخاری برای دولت رییس جمهور شهید بود. 
 
وی در پایان به انتخابات پیش‌رو اشاره کرد و گفت: باید مراقب باشیم کاندیدا‌هایی که می‌آیند چه روحیه‌ای دارند. آیا روحیه ساده‌زیستی دارند یا اشرافی‌گری؟ آیا در میان مردم هستند یا در اتاق کنترل از راه دور کشور را هدایت می‌کنند؟ اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند، باید شاهد حضور حداکثری باشیم و مردم می‌دانند اگر دولت خادمی سر کار باشد، کشور پیشرفت می‌کند. 
 
انتهای پیام/
نظر شما
پربیننده ها