جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

شهید «رئیسی» به عدالت فرهنگی توجه ویژه داشتند

«هاشمی» با بیان اینکه با برنامه‌ریزی و نقطه‌گذاری شهید رییسی شاهد تحول‌گرایی در حوزه فرهنگ بودیم، گفت: مسئله عدالت فرهنگی مورد توجه شهید جمهور بود و ایشان همواره از ما مسئله محرومیت‌زدایی و عدالت‌گستری در حوزه فرهنگ را مطالبه داشتند.
کد خبر: ۶۷۱۶۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۵ - 07June 2024

شهید «رئیسی» به عدالت فرهنگی توجه ویژه داشتندبه گزارش دفاع‌پرس از همدان، «سید محمد هاشمی» جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پاسداشت هنر خدمت، به میزبانی اصحـاب فرهنگ، هنــر، رسانه، قـرآن و عتـرت استان همدان در مجتمع شهیدآوینی اظهار داشت: ۱۵ خرداد را پشت سر گذاشتیم روزی که یادآور نهضت بزرگ عزت، اقتدار، معنویت و امام خوبی‌ها، امام خمینی (ره) است؛ انسان‌های بزرگ در این نهضت پرورش یافتند، ستارگانی که به عنوان انسان‌های انقلاب اسلامی نقش یافتند.

وی با بیان اینکه یکی از خادمان واقعی مکتب امام (ره) شهید بزرگوار آیت‌الله رئیسی است که همواره آماده خدمت به مردم بود، گفت: جانفشانی‌های ایشان تنها به سه سال ریاست جمهوری ختم نمی‌شد و در طول انقلاب این مهم را می‌دیدیم.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این روز‌ها سجایا و زوایای اخلاقی این شهید عزیز را مردم بازگو می‌کنند، افزود: ایشان مدیری تحول‌گرا بودند؛ هر کجا  وارد می‌شدند با نگاه تحولی و انقلابی حرکتی بزرگی آغاز می‌کردند.

وی با بیان اینکه شهید آیت‌الله رییسی در هر نقطه‌ای که نشست ممهور به مهر تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی شد، عنوان کرد: ایشان وقتی وارد آستان قدس رضوی شد این نهاد تحول‌گرا شد، وقتی قوه قضاییه را تحویل گرفت محبوبیت این مجموعه به ۷۰ درصد رسید.

هاشمی با تاکید بر اینکه شاکله قوه قضائیه، قهریه است، اما ایشان آنجا سرمایه اجتماعی را تشکیل داد، افزود: در قوه مجریه نیز بی‌منت تصمیمات راهبردی را پایه‌گذاری کرد، وقتی به ایشان می‌گفتند برای سال بعد رای شما می‌ریزد و اگر برخی کار‌ها را انجام ندهید می‌گفتند با این استدلال که رای ما بریزد آیا به تکلیف خود عمل نکنیم؟!

وی با اشاره به اینکه شهید جمهور مردم را خلیفه‌الله می‌دانست و این نگاه والای توحیدی و مردم‌داری برخاسته از توحید بود، ادامه داد: رفتنش چنین دل‌ها را آتش زد و تجمع میلیونی را در مراسم تشییع و خاکسپاری ایشان شاهد بودیم که اینها به سرمایه اجتماعی تبدیل شد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شهید رئیسی بعد از شهادت نیز بانی خیر شدند و با حضور مردم در مراسم ایشان سرمایه اجتماعی خلق شد، خاطرنشان کرد: عکس‌العمل بین‌المللی و حضور مقامات کشور‌های مختلف در مراسم باطل‌السحر ادعای کذب دروغین دشمنان بر انزوای جمهوری اسلامی بود.

وی در ادامه با بیان اینکه با برنامه‌ریزی و نقطه‌گذاری شهید رییسی شاهد تحول‌گرایی در حوزه فرهنگ بودیم، عنوان کرد: مسئله عدالت فرهنگی مورد توجه شهید جمهور بود و ایشان همواره از ما مسئله محرومیت‌زدایی و عدالت‌گستری در حوزه فرهنگ را مطالبه داشتند.

هاشمی یکی از اقدامات ویژه دولت شهید رییسی را توجه به مسئله زیرساخت‌های فرهنگی دانست و گفت: اگر زیرساخت نباشد عدالت فراهم نمی‌شود، زیرساخت بودجه مباحث سخت‌فزاری و نرم‌افزاری را در این دولت در حوزه فرهنگ شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه در زیرساخت بودجه‌ای هر آن‌چه بودجه فرهنگی افزایش می‌یافت باعث تحول نمی‌شد و نیاز به بودجه مازاد بود. ما در وزارت فرهنگ و به کمک دوستانمان در مجلس یک طرحی را ریختیم؛ و سه گام طی کردیم تا به نقطه امروز ین در بودجه برسیم. در اولین گام بند ز تبصره ۹ ماده بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب شد تصریح کرد: طبق این قانون تمام دستگاه‌ها مجاز بودند دو درصد از بودجه خود را در حوزه فرهنگی هزینه کنند.

جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب بند ه تبصره ۹ قانون سال ۱۴۰۲ به عنوان گام دوم اشاره کرد و افزود: طبق آن همه بانک‌های دولتی و موسسات انتفاعی مکلف شدند یک درصد بودجه خود را به حوزه فرهنگ اختصاص دهند. در واقع تکلیف جایگزین جواز شد.  در بودجه بند ه تبصره ۹ سال ۱۴۰۲ تنها ۳.۵ درصد آن محقق شده است؛ اما در عین حال با تشکیل کارگروهی فرا وزارت ارشاد و بلکه فرا دولت متشکل از وزارت فرهنگ، وزارت میراث، سازمان تبلیغات، خوزه‌های علمیه و بعضی از دستگاه‌های دیگر، تصمیمات خوبی گرفته شد. مثلا از همین منبع،   ۱۰ فیلم سینمایی فاخر با حمایت و پشتیبانی کارگروه مذکور ساخته شد.

هاشمی با بیان اینکه بخشی از این بودجه  در مناطق محروم تخصیص داده شد و موسسات شهرستان‌های مختلف در کارگروه مورد توجه قرار گرفت، گفت: نشر معارف اهل بیت (ع) و قرآن کریم، معرفی مفاخر ملی و اسلامی و شهدای اسارت، برگزاری جشنواره‌ها و رویداد‌های ملی با رویکرد‌های انقلابی و ملی، موضوعاتی بود که از این بودجه برای آنها تامین هزینه شد.

جانشین وزیر فرهنگ با بیان اینکه در عدالت فرهنگی کار دیگر ایجاد قرارگاه شهید آوینی بود، افزود: در مجلس بودجه‌ای در خصوص تقویت بنیه فرهنگی استان‌ها اختصاص یافت که در این راستا قرارگاهی را در حوزه ملی تشکیل کردیم و مصوب کردیم کل پول باید در استان‌ها هزینه شود.

وی با اشاره به اینکه سال‌ها بودجه ویژه‌ای به شهرستان‌ها تعلق نمی‌گرفت، اما در قرارگاه شهید آوینی شهرستان به شهرستان بودجه تعریف و به حساب آنها واریز شد، بیان داشت: همه این اقدامات ذیل دیدگاه شهید رئیسی انجام می‌شد.

جانشین وزیر ارشاد با بیان اینکه بیش از ۳۰ مجتمع فرهنگی در این دولت احیا شد، گفت: شهید رئیسی حرفشان این بود که کار‌ها به کام مردم و برای مردم است و به صحبت‌های حاشیه‌ای توجه نداشت.

هاشمی با تأکید بر اینکه رونق فرهنگ نیز در دولت شهید رئیسی مورد توجه بود، افزود: تمام تلاش ما این بود بودجه‌ها عادلانه و حقیقی به مجتمع‌ها برسد و عده‌ای به اسم بودجه فرهنگی از آن ارتزاق نکنند، بنابراین سختگیری شد که هزینه در غیر محل خود صرف نشود.

وی با بیان اینکه مسئله تکریم هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر نیز در این دولت مهم بود و توجه شهید به حوزه فرهنگ را در نشست با اهالی سینما، حضور در نمایشگاه قرآن و کتاب می‌دیدیمریا، گفت: ایشان در ریاست جمهوری خود رکورددار حضور در برنامه‌های فرهنگی بودند و تکریم اهالی فرهنگ و هنر را مورد تأکید قرار می‌دادند. یک نمونه بیمه خبرنگاران است که بالای ۲۰۰ درصد رشد کرد و تعداد هنرمندان تحت پوشش رشد خوبی یافت.

هاشمی در پایان به خبر بازداشت فعال رسانه‌ای کشور اشاره کرد و گفت: خبر بازداشت فعال رسانه‌ای در فرانسه که به ظاهر مهد آزادی بیان است باعث تعجب شد، در دوران انسان‌رسانه‌ها یک فعال رسانه‌ای که با همت خود برای رسوایی منافقین تلاش می‌کند بازداشت شود.

وی افزود: این رفتار درس بزرگی برای کسانی است که گول عناوین رنگین آزادی بیان غرب را می‌خورند.

هاشمی بیان داشت: آنها حتی یک صفحه اینستاگرام هم برنمی‌تابند، قریب ده صفحه اتهام به این فعال مجازی وارد شده است که اتهامات واهی باعث تمسخر و خجالت کشور فرانسه است.

جانشین وزیر فرهنگ متذکر شد: ما هم‌نگران این فعال رسانه‌ای و خانواده وی هستیم و از همه ظرفیت دیپلماسی کشور می‌خواهیم برای آزادی این فعال رسانه‌ای تلاش کنند.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها