آمریکا خواستار رأی‌گیری شورای امنیت درباره توافق آتش‌بس غزه شد

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت درخواست کرده که پیشنهاد واشنگتن برای آتش‌بس در غزه را به رأی بگذارند.
کد خبر: ۶۷۲۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۰ - 10June 2024

آمریکا خواستار رأی‌گیری شورای امنیت درباره توافق آتش‌بس غزه شدبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، ایالات متحده روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده تا پیش‌نویس قطعنامه واشنگتن در حمایت از طرف «آتش‌بس فوری با آزادی گروگان‌ها» بین حماس و رژیم صهیونیستی را به رأی بگذارد. خبرگزاری فرانسه گزارش کرد، منابع دیپلماتیک می‌گویند که این رأی‌گیری قرار است امروز صورت بگیرد، اما کره جنوبی که ریاست شورای امنیت را برای ماه ژوئن (ماه فعلی) برعهده دارد، هنوز آن را تأیید نکرده است.

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل نیت ایوانز روز یکشنبه بدون مشخص کردن تاریخ رأی‌گیری گفت: «امروز، ایالات متحده از شورای امنیت درخواست کرده که این رأی‌گیری را که از پیشنهاد روی میز حمایت می‌کند، به رأی بگذارد.»

وی ادامه داد: «اعضای شورا نباید این فرصت را از دست بدهند و باید در حمایت از این توافق، یک صدا باشند». ایالات متحده بعنوان متحد پروپاقرص رژیم صهیونیستی به دلیل مانع‌تراشی در مسیر چندین پیش‌نویس قطعنامه‌هایی در حمایت از آتش‌بس غزه، به شدت مورد انتقاد است.

رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن در تاریخ ۳۱ ماه می (۱۱ خرداد ماه)، طرح جدید و مجزا از سازمان ملل، برای توافق آتش‌بس و آزادی اسرای اسرائیل مطرح کرد. طبق طرح فوق، اسرائیل از مراکز جمعیتی غزه خارج می‌شود و حماس نیز، اسرا را آزاد می‌کنند. آتش‌بس تنها شش هفته ادامه دارد و با ادامه مذاکرات طرفین برای رسیدن به آتش‌بس دائمی، تمدید می‌شود.

ایالات متحده مسئولیت اصلی پذیرش این پیشنهاد را بر عهده حماس گذاشته و از حماس خواسته تا جدیدترین نسخه پیشنهادی واشنگتن برای آتش‌بس را بپذیرد. نسخه پیشنهادی واشنگتن که روز گذشته در اختیار اعضای شورا قرار داده شده و خبرگزاری فرانسه نیز آن را مشاهده کرده است، از طرح آتش‌بس استقبال می‌کند و در عین حال تأکید می‌کند که تل‌آویو برخلاف مخالفت با نسخه‌های پیشین توافقات پیشنهادی، با این نسخه موافقت کرده است.

پیش‌نویس قطعنامه مذکور از حماس درخواست کرده تا این پیشنهاد را بپذیرد و از دو طرف می‌خواهد که بدون شرط و تأخیر، به طور کامل این توافق را اجرا کنند. طبق توافق پیشنهادی، مرحله اول شامل «آتش‌بس فوری و کامل» و آزادی اسرای اسرائیل و تبادل اسرای فلسطینی و همچنین خروج نیرو‌های رژیم صهیونیستی از مراکز جمعیتی غزه است. این توافق همچنین شامل «توزیع ایمن و کارآمد کمک‌های انسانی در سراسر نوار غزه و به تمام فلسطینیان نیازمند می‌شود.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که حماس اعلام کرده است که از هرگونه پیشنهادی که بر اساس آتش‌بس دائم، خروج کامل صهیونیست‌ها از نوار غزه و بازسازی و بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود و تبادل اسرا باشد، حمایت می‌کند.

انتهای پیام/ 118

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار