سرلشکر صفوی تأکید کرد؛

پی‌گیری «دیپلماسی علمی» از سوی دانشگاه‌های نظامی

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: مسئله اصلی دانشگاه‌های کشور پی‌گیری دیپلماسی علمی با سایر دانشگاه‌های ایران و دولت‌های دوست جهت انجام رسالت و مأموریت‌های در سطح ملی و منطقه‌ای است.
کد خبر: ۶۷۲۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۳ - 11June 2024

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سرلشکر «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در سومین نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین علیه‌السلام اظهار داشت: آنچه در آینده شاهد آن خواهیم بود، کاملاً از آنچه که تاکنون در مقیاس ملی، منطقه‌ای و جهانی رخ داده متفاوت است.

پی‌گیری «دیپلماسی علمی» از سوی دانشگاه‌های نظامی

سرلشکر صفوی با بیان اینکه ما امروز شاهد نوعی تغییرات بزرگ در تأثیرات فناوری‌های پیشرفته در مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی، امنیتی و رسانه‌ای هستیم، افزود: مسئله اصلی کشور عزیزمان ایران و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی ایران و به طور خاص مراکز علمی پژوهشی نظامی مثل دانشگاه جامع امام حسین علیه‌السلام، این است که چگونه با دیپلماسی علمی و برقراری تعاملات علمی، فنی و پژوهشی هدفمند با سایر دانشگاه‌های ایران و دولت‌های دوست، با مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و خارجی و تبادلات دانشی می‌تواند از ظرفیت‌های یکدیگر در انجام رسالت و مأموریت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سطح ملی و منطقه‌ای به طور خاص کشور‌ها و دولت‌ها و کشور‌های جهان اسلام مثل اندونزی و مالزی و قاره‌ای مانند چین، هند و روسیه استفاده کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین علیه‌السلام با اشاره به برخی از محور‌های دیپلماسی علمی و تعاملات دانشی گفت: برگزاری یا مشارکت در نشست‌ها و همایش‌های بین‌المللی و نمایشگاه‌های بین‌المللی و جشنواره‌های بین‌المللی با موضوعات مورد نیاز سپاه و کشور و طراحی و اعطای جایزه و نشان علمی بین‌المللی به اسم یکی از چهره‌های شهدای بین‌المللی مثل شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله محور‌های دیپلماسی علمی است.

سرلشکر صفوی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌های سپاه و حتی نیرو‌های مسلح و یا کشور برای تدریس در دانشگاه‌های کشور‌های جبهه مقاومت و یا سایر کشور‌های ۱۵ کشور همسایه بر ایجاد بازار مشترک در حوزه علوم و فناوری‌های نوظهور با کشور‌های همسایه تأکید کرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس خاطرنشان کرد: جذب افراد تحصیل‌کرده مومن و توانمند چند زبانه برای برقراری تعاملات با اساتید و اندیشمندان جهان اسلام و ایجاد اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها یا حداقل مراکز و گروه‌های پژوهشی برای مناطق و کشور‌های دوست و دشمن مثل اندیشکده مقابله با صهیونیسم از دیگر محور‌های دیپلماسی علمی است.

صاحب نظریه شکل‌گیری قطب قدرت جهان اسلام در هندسه نظم جدید جهانی عنوان کرد: اساتید این دانشگاه باید در حوزه نظریه‌پردازی در علوم مختلف اهتمام داشته باشند.

سرلشکر صفوی با تأکید بر برگزاری بازدید‌ها و سفر علمی و فرصت‌های مطالعاتی برای دانشجویان و اساتید گفت: جذب دانشجویان خارجی و یا برگزاری دوره‌های آموزشی میان مدت در دانشگاه‌های مختلف نیروی دریایی، نیروی هوایی، حفاظت اطلاعات، دافوس و… از دیگر محور‌های دیپلماسی علمی و تعاملات دانشی است که دانشگاه جامع امام حسین علیه‌السلام می‌تواند از آن بهره ببرد.

انتهای پیام/ 200

نظر شما
پربیننده ها