حماس: قطعنامه شورای امنیت را پذیرفتیم و آماده مذاکره هستیم

یکی از رهبران جنبش حماس از موافقت این جنبش با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره جنگ غزه و آمادگی این جنبش برای مذاکره درباره آن خبر داد.
کد خبر: ۶۷۲۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۰ - 11June 2024

به گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «سامی ابوزهری» از رهبران جنبش حماس در گفت‌وگو با «رویترز» اظهار داشت: حماس قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس، عقب‌نشینی از غزه و تبادل اسرا را پذیرفت و آماده مذاکره درباره جزئیات است.

حماس: ما قطعنامه شورای امنیت را پذیرفتیم/ آماده مذاکره هستیم

وی تاکید کرد: اکنون دولت آمریکا برای عمل به تعهدات خود و الزام اشغالگران به توقف فوری جنگ در راستای اجرای قطعنامه شورای امنیت، با یک آزمون واقعی مواجه است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا در زمینه آتش‌بس در نوار غزه، بدون هیچ مخالفت و وتویی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی این شورا (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) تصویب شد.

در این قطعنامه هفت بندی آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه‌های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه از جمله موضوع فلسطین را یادآور می‌شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می‌کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که (رژیم) اسرائیل آن را پذیرفت، استقبال می‌کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

این قطعنامه خاطرنشان می‌کند که اجرای این پیشنهاد می‌تواند نتایج زیر را در سه مرحله داشته باشد.

این قطعنامه تاکید می‌کند که اگر مذاکرات برای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، آتش‌بس تا زمانی که مذاکرات در جریان است ادامه خواهد داشت و از آمادگی آمریکا، مصر و قطر برای اطمینان از ادامه مذاکرات تا زمانی که تمام توافقات حاصل شود و فاز دوم بتواند آغاز شود، خبر می‌دهد.

قطعنامه تصویب شده، بر اهمیت پایبندی طرفین به شرایط این پیشنهاد پس از توافق تاکید می‌کند و از همه کشور‌های عضو و سازمان ملل می‌خواهد که از اجرای آن حمایت کنند.

این قطعنامه هرگونه تلاش برای تغییر جمعیتی یا سرزمینی در نوار غزه از جمله هرگونه اقدامی که قلمرو نوار غزه را کاهش دهد، رد می‌کند.

انتهای پیام/ ۱۳۴

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار