دبیرکل دومین کنگره ملی شهدای فارس:

کمیته فرهنگی و دانش آموزی دومین کنگره ملی شهدای فارس می‌تواند جریان ساز باشد

سردار «بوعلی» افزود: کمیته فرهنگی و دانش آموزی می‌تواند جریان ساز باشد و به سرعت پیام کنگره شهدا را در دورترین نقاط استان نشر دهد.
کد خبر: ۶۷۲۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۵ - 11June 2024

کمیته فرهنگی و دانش آموزی دومین کنگره ملی شهدای فارس می‌تواند جریان ساز باشدبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از فارس، جلسه کمیته شهدای دانش آموز و فرهنگی کنگره ملی ۱۵ هزار شهید استان فارس امروز با حضور سردار بوعلی فرمانده سپاه فجر فارس و سایر دبیران این کنگره ملی برگزار شد.

سردار «یدالله بوعلی» فرمانده سپاه فجر فارس درجمع اعضای کمیته شهدای دانش آموز و فرهنگی کنگره ملی ۱۵ هزار شهید استان درمحل اداره کل آموزش و پرورش فارس، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت به ویژه شهید جمهور، با تجلیل از تلاش‌های آموزش و پرورش در خصوص برپایی یادواره‌های شهدای دانش آموز و فرهنگی استان، اظهار داشت: در بحث برگزاری یادواره شهدا، در حوزه دانش آموزی و فرهنگی فراتر از انتظار، برنامه ریزی شده است که قابل تحسین است.

فرمانده سپاه فجر استان فارس افزود: کمیته فرهنگی و دانش آموزی می‌تواند جریان ساز باشد و به سرعت پیام کنگره شهدا را در دورترین نقاط استان نشر دهد.

بوعلی تصریح کرد: تفویض اختیار به بخش‌های مختلف موجب بروز خلاقیت و نوآوری می‌شود لذا ما در برپایی یادواره‌ها شاهد این موضوع هستیم.

دبیرکل دومین کنگره ملی شهدای فارس اضافه کرد: تلاش در جهت مردمی کردن و افزایش مشارکت در برگزاری کنگره شهدا گام ارزشمندی است که در حال انجام است همچنین به برکت خون شهدا، برنامه‌های کنگره سرداران و پانزده هزار شهید استان فارس به خوبی در حال انجام است.

وی ادامه داد: اعزام بیش از یک هزار فرهنگی به اردوی راهیان نور و پیشرفت و برگزاری اولین یادواره شهدای استان فارس در خوزستان کاری خلاقانه و فاخری بود که کمیته شهدای دانش آموزی و فرهنگی انجام دادند البته دومین کنگره نیز که در حرم شاهچراغ علیه السلام برگزار شد کم نظیر بود.

سردار بوعلی اضافه کرد: اطلاع رسانی در خصوص کنگره موضوع مهم و حساسی است که باید به آن پرداخته شود لذا هدف‌گذاری ما این است که همه در جریان این کنگره قرار گیرند.

فرمانده سپاه فجر فارس گفت: برگزاری یادواره علاوه بر اینکه مراسمی معنوی است اثر هنری نیز محسوب می‌شود البته باید آثاری خلق کنیم که ویژه یک زمان خاص نباشد بلکه همیشه ماندگار باشد.

«فرشید قاسمی» مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیزدراین جلسه با تقدیر از همکاری‌های سپاه فجراستان، اظهار داشت: تلاش داریم برنامه‌های یادواره شهدا با سبک و سیاق جدید انجام شود لذا با این نگرش برنامه ریزی کرده ایم.

قاسمی افزود: برگزاری مسابقاتی با عنوان شهید دانش آموز محمدرضا کشاورز با حضور گروه‌های ۵ نفره و با موضوع بازطراحی کردن وقایع دوران دفاع مقدس، که به صورت کلاسی و مدرسه‌ای برگزار و مستند سازی خواهد شد یکی از این برنامه‌ها است.

رئیس کمیته شهدای دانش آموز و فرهنگیان دومین کنگره ملی ۱۵ هزار شهید استان فارس، تصریح کرد: برنامه‌های گرامیداشت یادواره‌های شهدا که با شکل و محتوایی خلاقانه و با محوریت دانش آموزان در سطح استان انجام می‌شود در کشور بی نظیر است.

قاسمی گفت: در طرحی نو، دانش آموزان دلنوشته‌هایی را با عنوان "اگر من شهید شوم" ارائه می‌دهند. مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: هدف اصلی زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداست و این روش‌ها بسیار موثر است لذا شایسته است سایر دستگاه‌ها با آموزش و پرورش همکاری کنند.

سردار «هاشم جمالی» جانشین فرمانده سپاه فجر فارس نیز در این نشست اظهار داشت: یادواره شهدای دانش آموز در اولویت برنامه‌های کنگره قرار دارد.

سردار جمالی افزود: تعامل فوق العاده‌ای بین سپاه و آموزش و پرورش وجود دارد و در دوران طلایی همکاری‌های بین دو دستگاه قرار داریم.

وی با اشاره به اینکه مدارسی بودند که در دوران دفاع مقدس شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب کردند گفت: احصا مدارس شهیدپرور در دستورکار است و ضروری است این مدارس معرفی شوند. جمالی خاطرنشان کرد: ۹۲ شهید از مدرسه عشایری شهید بهشتی در کشور بی نظیر است بنابراین نباید به سهولت از کنار این موضوع گذشت.

دبیر اجرایی دومین کنگره ملی شهدای فارس بر برگزاری یادواره شهدا در مدارس تاکید و عنوان کرد: تولید، محتوا، فیلم، مستند، و ... با تایید شورای تالیف از سوی آموزش و پرورش مورد استقبال سپاه قرار دارد.

 جانشین فرمانده سپاه فجر فارس اضافه کرد: اعضای گروه‌های سرود به تعداد شهدای هر شهر تشکیل می‌شود لذا در شیراز اعضای گروه سرود بیش از ۵۶۰۰ نفره خواهیم داشت.

علی «خواجه نژادیان» مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس هم در ادامه این نشست گفت: تولید محتوا‌های شهدایی از مهمترین عملکرد‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در راستای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا است.

خواجه نژادیان افزود: راه اندازی گروه‌های تئاتر سیار با موضوع شهدا در سطح شیراز و سایر شهر‌های استان با استفاده از سینما‌های سیار کانون از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: برگزاری سرود دانش آموزی به صورت ویژه، تولید نماهنگ ها، تولید سرود دو زبانه، راه اندازی پنجاه مرکز یادواره در سطح استان با استفاده از المان‌های شهدا و ...، از دیگر برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس است.

 «ایمان ایمانی فر» مسئول سازمان بسیج فرهنگیان استان فارس نیزدراین جلسه گفت: برگزاری یادواره شهدای با برگزاری اردو‌های راهیان نور و پیشرفت با حضور فرهنگیان از کار‌های بزرگی بود که انجام شد.

 ایمانی فر افزود: دومین یادواره شهدای فرهنگی نیز در شیراز برگزار شد و سومین یادواره شهدای فرهنگی نیز به زودی برگزار خواهد شد.

«کاظم اسماعیلی شعار» مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان فارس نیزبا تشریح برنامه ریزی‌های انجام شده در خصوص کنگره سرداران و پانزده هزار شهید استان فارس، اظهار کرد: تشکیل گروه‌های چند هزار نفری، برپایی نمایشگاه و برگزاری یادواره‌ها در مدارس از اهم این برنامه‌ها است.

اسماعیلی شعار افزود: اصل برنامه‌های یادواره در مهرماه خواهد بود و یادواره‌های کلاس محور و مدرسه‌ای در دستور کار است.

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان فارس تصریح کرد: اجلاسیه ملی شهدای دانش آموز و فرهنگی از دیگر برنامه‌های است که در دستور کار قر دارد.

اسماعیلی شعار ادامه داد: ایجاد یادمان شهدای دانش آموز در مدرسه محل تحصیل آنها از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

«معصوم علی صفی قلی» رئیس اداره شاهد و ایثارگران اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز گفت: برگزاری ۵ هزار یادواره شهدای دانش آموز مدرسه‌ای و ۱۵ هزار یادواره کلاسی از آبان ماه ۱۴۰۲ تا آبان ماه ۱۴۰۳ از جمله برنامه‌های این اداره است.

صفی قلی افزود: برنامه ریزی برای تولید مستند ۱۰-۱۵ از آثار شهدای استان از دیگر فعالیت‌های این حوزه است.

وی ادامه داد: با استفاده از رمزینه اطلاعات شهدا جمع آوری خواهد شد لذاجمع آوری اسناد ۱۵۰۰ شهید از جمله شهدای دانش آموز استان در حال انجام است تا در کنگره سرداران و ۱۵ هزار شهید استان ارائه کنیم.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها