رییس پلیس فتا فراجا:

نظرسازی و انتشار نظرسنجی‌های کاذب انتخاباتی جرم است

سردار مجید گفت: انتشار نظرسنجی‌ها و یا نظرسازی کاذب که از مجازی غیررسمی انعکاس پیدا می‌کند و مبدا آن مشخص نیست، در خصوص انتخابات و نامزد‌های انتخاباتی جرم است.
کد خبر: ۶۷۳۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۹ - 16June 2024

به گزارش خبرنگار جامعه دفاع‌پرس، سردار «وحید مجید» رئیس پلیس فتا فراجا اظهار داشت: ما با یکی از بزرگترین رویداد‌های جمهوری اسلامی پیش رو هستیم و این حماسه، مکمل حماسه پرشور و بی‌نظیر در بدرقه شهدای خدمت خواهد بود.

نظرسازی و انتشار نظرسنجی‌های کاذب انتخاباتی جرم است

سردار مجید تصریح کرد: تنظیم فعالیت کاربران باید بر مبنای قوانین باشد. کاربران باید دقت کنند که انتشار و بازنشر هرگونه محتوا به منظور تشویق، تحریک و یا ترغیب در خصوص کاهش و تحریم مشارکت دارای معاذیر قانونی و جرم است. همچنین دعوت به تجمع و تحصن و یا هر اقدامی که اخلال در انتخابات را به همراه داشته باشد و در فضای سایبر انجام شود جرم محسوب می‌شود.

وی افزود: بازنشر و انتشار یکسری نظرسنجی‌ها و یا نظر سازی کاذب که از مجاری غیررسمی انعکاس پیدا می‌کند و مبدا آن مشخص نمی‌باشد، در خصوص انتخابات و یا نامزد‌های انتخاباتی و یا انتشار مطالب علیه نامزد‌های انتخاباتی تخریب، تهمت، توهین، افترا و بیان مطالب غیرواقع و یا غیراخلاقی‌هایی که در خصوص حریم شخصی نامزد‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد جرم است.

رئیس پلیس فتا گفت: انتشار محتوای در خصوص تطمیع، ترغیب و یا تهدید افراد به خرید و فروش آرا و یا انتشار محتوا برای ایجاد رعب و وحشت برای کسانی که می‌خواهند رأی بدهند. همچنین انتشار محتوا در خصوص نتایج آرا، شمارش آرا و نتایج انتخابات خارج از مراجع صلاحیت‌دار، این محور‌های اصلی است که کاربران در مواجه با اخبار و مطالب گفته شده دقت لازم را انجام دهند و به مراجع اصلی خبر توجه کنند.

رئیس پلیس فتا فراجا عنوان کرد: نقد‌های سازنده برای یک انتخاباتی که باید با رقابت سالم و مشارکت برگزار شود لازم است. البته قانون اعلام کرده که یکسری شبکه‌های اجتماعی توسط قانون فیلتر شده که باید این موارد رعایت شود. البته در حال حاضر فضای انتخابات خوب و آرام است و تاکنون شکایت زیادی در این رابطه نداشتیم، چون در این سال‌ها چندین انتخابات داشتیم و قوانین تعریف شده و کاربران هم آگاه شدند که اخبار دروغ و صحیح را تشخیص دهند.

وی در یک برنامه رادیویی ابراز کرد: با توجه به اینکه حوزه فضای سایبر در تمامی سطوح اجتماعی و حوزه‌های دولتی و خصوصی ما نفوذ پیدا کرده، لزوم افزایش سواد رسانه‌ای حتمی است. هر وزارتخانه‌ای دارای شرح وظایفی است که در فضای سایبر هم آن وظایف را برعهده دارد و افزایش سواد رسانه مردم در آن حوزه نیز به عهده همان دستگاه است، یعنی توزیع امنیت در فضای سایبر باید بین تمام حوزه‌های دارای مسؤولیت انجام شود و به همان ترتیب نیز افزایش سواد رسانه مردم انجام شود.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
پربیننده ها