دبیر ستاد حقوق بشر:

آزادی نوری شکستی دیگر برای گروهک‌ تروریستی منافقین است

غریب آبادی گفت: آزادی نوری شکستی دیگر برای گروهک تروریستی منافقین و گروه‌های ضد ایرانی بود.
کد خبر: ۶۷۳۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۸ - 16June 2024

به گزارش گروه جامعه دفاع‌پرس، «کاظم غریب‌آبادی» معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر ایران درباره آزادی حمید نوری، اظهار داشت: آقای نوری در یک اقدام غیرقانونی به‌صورت خودسرانه نزدیک به پنج سال در زندان بود.

آزادی نوری شکستی دیگر برای گروهک‌ تروریستی منافقین است

غریب‌آبادی در ادامه با اشاره به اینکه حمید نوری از تمامی حقوق اولیه‌ای که یک زندانی برخوردار است، محروم بود، گفت: نزدیک به یک سال‌ونیم کیفرخواست وی صادر نشده بود، چون ادله‌ای نداشتند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه نزدیک به ۲ سال خانواده نوری تماسی با وی نداشتند، عنوان کرد: این همان حقوق بشری است که کشور‌های مدعی از آن دم می‌زنند؛ سیاست اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع از حقوق تمامی هموطنان در خارج از کشور است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه اشاره کرد: در موضوع پرونده حمید نوری جلسه‌های متعددی به‌صورت مشترک با دستگاه‌های مختلف از جمله بخش‌های مختلف قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه و شورای‌عالی امنیت ملی برگزار شد تا بتوانیم از ظرفیت‌های مختلف استفاده کنیم که هموطن ما آزاد شود.

غریب‌آبادی همچنین گفت: همواره به طرف مقابل گفته می‌شد که دلیلی برای نگهداری حمید نوری در زندان وجود ندارد و ادعا‌ها و اتهام‌ها علیه وی از سوی گروهک منافقین که خون بیش از ۱۷ هزار نفر انسان بی‌گناه را ریخته بودند، مطرح شده است؛ به دلیل اینکه بازداشت نوری یک اقدام سیاسی بود، منطق بر آن حاکم نبود، اما بالاخره بعد از مذاکراتی که در سطوح مختلف صورت گرفت، به این تفاهم رسیدیم در چارچوب تبادل، نوری به آغوش خانواده بازگردد.

وی در ادامه از وزارت اطلاعات تشکر و اظهار کرد: درست است که آن دو نفر تبادل شده جرایمی را مرتکب شده بودند و باید محکومیتشان را سپری می‌کردند، ولی اولویت برای ما هموطنان خودمان هستند و اگر پای هموطن خودمان در میان باشد، اینکه دو متهم یا محکوم را در ازای آزادی تحویل بدهیم، این کار را انجام خواهیم داد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه همچنین از آزادی حمید نوری ابراز خرسندی کرد و گفت: حمید نوری و خانواده‌اش در این مدت بسیار رنج دیدند و تحمل کردند و تلاش خواهیم کرد هموطنانی که در کشور‌های اروپایی به ناحق گرفتار شدند را آزاد کنیم.

غریب‌آبادی درباره تلاش‌های شهید امیرعبداللهیان برای آزادی حمید نوری، بیان کرد: من با شهید امیرعبداللهیان همواره در تماس نزدیک بودم و شهادت می‌دهم ایشان هر وقت یک هموطن ما گرفتار می‌شد و حتی موضوع‌های کوچک‌تر از موضوع نوری به‌وجود می‌آمد، شخصاً ورود پیدا می‌کرد؛ این شهید با سفیر ما یا همتای خودشان در آن کشور تماس می‌گرفتند و از فرصت‌های مختلف استفاده می‌کردند تا بتوانند مشکل هموطنان گرفتارمان را حل کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه مطمئن هستم روح پاک شهید امیرعبداللهیان امروز راضی و شاد است و نظاره‌گر این موفقیت بزرگ برای کشورمان است، تصریح کرد: این موضوع، در واقع آزادی یک هموطن نیست بلکه دشمنان پرونده نوری را به پرونده‌ای برای محاکمه نظام جمهوری اسلامی ایران در حمایت از یک گروهک تروریستی تبدیل کرده بودند که به لطف خدا شکست خوردند.

وی در ادامه به اقدام دولت فرانسه علیه مقر گروهک تروریستی و آزادی حمید نوری اشاره کرد و گفت: اینها شکستی نیز برای گروه‌هایی که سعی می‌کنند بین ایران و کشور‌های دیگر شکاف ایجاد کنند، است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در پایان در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه دوم صدا و سیما با تاکید بر اینکه در مورد حمید نوری فقط آزادی یک هموطن مطرح نیست و تاثیر‌های آن بسیار گسترده‌تر است، اظهار کرد: امروز همکاران ما بازتاب‌های آزادی حمید نوری را رصد کردند و این بازتاب‌ها بسیار گسترده بود و ما یاس، ناامیدی و شکست را بین افراد و گروه‌های ضد ایرانی و تروریست‌ها شاهد بودیم.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
پربیننده ها