کتاب «تجارت در روایات» منتشر شد

حاجی آقازاده گفت: تلاش کرده‌ام فرمایشات معصومان علیهم السلام را از کتب روایی معتبر استخراج کنم و در قالبی قابل قبول به مخاطبان معرفی کنم.
کد خبر: ۶۷۳۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۶ - 16June 2024

کتاب «تجارت در روایات» منتشر شد

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از اراک، وحید حاجی آقازاده نویسنده «کتاب تجارت در روایات» پس از انتشار این کتاب با بیان اینکه در بین افراد تأثیرگذار بر اقتصاد کشور ما، گروه‌هایی از جمله «دنیا زده‌ها» و «متدین‌های مخالف دنیا» دیده می‌شوند، اظهار داشت: در چنین وضعیتی کمتر فردی توانسته شغل تجارت و شخص تاجر را از منظر دین بررسی کند؛ که هم تلاشگر اقتصادی، خودش را به‌خاطر تلاش‌های تجاری که دارد بندهٔ مقرب خدا بداند و هم متدینِ مخالف دنیا بداند که حضرات معصومان(ع) چقدر در سفارش به تجارت و تکریم تاجر، عنایت‌های ویژه داشته‌اند.

این پژوهشگر مردمی‌سازی تجارت ضمن اشاره به راه‌های گوناگون به‌دست آوردن رزق و روزی در دنیا، بیان کرد: برخی از این راه‌ها یا به صراحت یا به اشارت، توسط ائمه(ع) به مردم نشان داده شده است؛ در مواردی نیز به مردم دستور داده شده که برای تحصیل روزی، مسیر خاصی را بپیمایند.

وی افزود: حضرت علی (ع) می‌فرماید: «اِتَّجِرُوا بَارَكَ اللَّهُ لَكُمْ فَإِنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (ص) يَقُولُ إِنَّ الرِّزْقَ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ تِسْعَةٌ فِي التِّجَارَةِ وَ وَاحِدٌ فِي غَيْرِهَا»؛  تجارت کنید تا خدا به شما برکت دهد؛ همانا من از رسول خدا (ص) شنیدم که فرمود رزق و روزی ۱۰ قسمت دارد که ۹ جزء آن در تجارت است و یک جزء در غیر آن. روایت مذکور از روایات مهم در بحث اقتصاد فردی و اقتصاد جوامع است. 

حاجی آقازاده ادامه داد: به نظر معصوم (ع) اکثر شریان و جریان اقتصاد هر فرد و هر جامعه را باید در امر تجارت و بازرگانی جست‌وجو کرد. «کتاب تجارت در روایات» برای الگوسازی از شغل تَراز و برخوردار از عَیار مناسب تجارت تالیف شده تا  بتوانیم ضمن بازخوانی مجدد روایات، این شغل را از غربت دینی در آورده و بخشی از تاکیدات دینی در این زمینه را بدانیم.

دبیر جمعیت حضرت خدیجه (س) گفت: تمام تلاش من در نگارش این کتاب بر این استوار شده که لحن فرمایشات معصومان علیهم السلام را از کتب روایی معتبر و معروف، استخراج و گردآوری کنم تا با ساختاربندی آن، در قالبی قابل قبول این فرامین الهی را به مخاطبان معرفی کنم.

وی افزود: اگر دغدغه‌مند پرچم، نظام و خون شهدا هستیم، باید نگاه‌مان به تجارت و تاجر را بازخوانی کنیم. تکریم‌های واقعی می‌تواند به تکثیر شغل پرفایده تجارت در بین اقشار مختلف منجر شود. با این روش می‌توان در کشوری که از چند ده هزار محصول طبیعی صادراتی برخوردار است، تاجر بودن را به شایستگی معرفی کرد.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار