ویژه برنامه روایت بی بی مریم بختیاری برگزار شد

در ویژه برنامه روایت بی بی مریم بختیاری که از سوی حوزه هنری استان در موزه مشرطه شناسی شهر جونقان برگزار شد از پرتره و پرده نقالی بی بی مریم بختیاری بانوی مبارزه با استعمار رونمایی شد.
کد خبر: ۶۷۴۰۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۴ - 20June 2024

ویژه برنامه روایت بی بی مریم بختیاری برگزار شدبه گزارش دفاع‌پرس از شهرکرد، رئیس حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری در آغاز  ویژه برنامه روایت بی بی مریم بختیاری اظهار داشت: تلاش ما در حوزه هنری استان این است که با ابزارهای فرهنگی و هنری چهره های بزرگ تاریخ معاصر استان را به نسل جوان امروزی معرفی کنیم.

احسان قائدی افزود: حوزه هنری استان در واحد هنرهای تجسمی خود چهره های تاثیر گذار فرهنگی، تاریخی، سیاسی و هنری استان را شناسایی و پرتره این چهره های شاخص را طراحی کرده که ششمین رونمایی این آثار هنری رونمایی از پرتره بی بی مریم بختیاری است.

 قائدی با اشاره به تاثیر بانو بی بی مریم بختیاری در تاریخ معاصر و مبارزه این بانوی بختیاری با حکومت پهلوی اول و بیگانگان گفت: به جهت معرفی بانو بی بی مریم بختیاری، پرده نقالی نیز از سوی واحد نمایش حوزه هنری تولید و یک نمایش نقالی و پرده خوانی با حضور هنرمندان استان تولید و در این برنامه برای اولین بار رونمایی و اجرا شد.

وی اظهار داشت: توجه به هنر های سنتی از دیگر اهداف حوزه هنری است که واحد نمایش حوزه هنری نیز یک فراخوان تربیت نقال و پرده خوان با حضور مخاطبان نوجوان طراحی کرده و امروز منتشر می شود.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: فراخوان تربیت نقال و پرده خوان با محوریت تولید اثر از پرده نقالی بی بی مریم بختیاری است و تلاش خواهد شد دیگر چهره های فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی استان نیز اینگونه معرفی شود.

پریچهر سلطانی زراسوند مولف کتاب «سردار بی‌بی‌مریم بختیاری سردار آزادگی، به روایت اسناد منتشر نشده» نیز در این آیین به تبیین و تشریح نقش سردار بی‌بی مریم، این بزرگ بانوی بختیاری در راه آزادی و مبارزه با استبداد پرداخته و گفت: بی‌بی مریم در دوران مشروطه یکی از فعالان مشروطه‌خواهی و بعد از آن یکی از شخصیت‌های فعال ملی و آزادیخواه بود و تا آخر عمر به عنوان یک شخصیت ضداستعماری در میدان مبارزه فعالیت کرد.

این پژوهشگر تاریخ افزود: بی‌بی مریم بختیاری، مادر علیمردان‌خان بود. علیمردان‌خان علیه رضاشاه قیام کرد و اعدام شد. پدرش به دست ظل‌السلطان کشته شد. این زن در تاریخ معاصر، منحصر به فرد و نمونه یک زن تحول‌خواه و پیشرو است.

وی درباره تالیف کتاب خود گفت: کتاب بر اساس منابع اصلی مانند دست‌نوشته‌های بی بی مریم بختیاری، مکاتبات، اسناد خطی و خاطرات آزادی‌خواهان، مورخان و سیاحان تالیف شده است و مکاتب این بانوی آزادی خواه با وزیر مختار و مسئولان آلمان و حاج نورالله اصفهانی و نظام‌السلطنه مافی و… آورده شده است. 

مولف کتاب بی بی مریم بختیاری اظهار داشت: تولید برنامه های فرهنگی و هنری با موضوع چهره های تاثیر گذار تاریخ معاصر یکی از برنامه های فاخر است که حوزه هنری استان با کیفیت مطلوب و با زبان هنر این کار را انجام می دهد و امیدوارم در آینده نزدیک دیگر چهره های فرهنگی، هنری، تاریخی و سیاسی استان نیز با زبان هنر معرفی شوند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری این رویداد با حضور فواد عبدالعلی پور مسئول کارگروه تلفیقی حوزه هنری کشور، آقای عظیمی از مسئولین حوزه هنری کودک و نوجوان کشور، فرماندار شهرستان فارسان، شهردار و اعضای شورای شهر جونقان، هنرمندان و مردم شهر جونقان در موزه مشروطه شناسی این شهر برگزار شد.

گفتنی است اجرای موسیقی توسط هنرمند استان علی جمالی، رونمایی و اجرای نقالی و پرده خوانی توسط زوج هنری استان اردوان بیرگانی، مهر انگیز قلاوند و گرد آفرید بیرگانی، رونمایی از پرتره بی بی مریم بختیاری، رونمایی از تندیس شیر سنگی از دیگر برنامه های این رویداد هنری بود.

انتهای پیام/

نظر شما
پربیننده ها
آخرین اخبار