در آستانه شروع عملیات کربلای ۱؛

عهدی که حاج قاسم با لشکر ۴۱ ثارالله برای «مهران» بست

شهر مهران که در عملیات والفجر ۳ آزاد شده بود، پس از عملیات والفجر ۸، در اردیبهشت ۱۳۶۵ مورد تعرض ارتش بعثی عراق قرار گرفت و اشغال شد. دو ماه بعد، عملیات کربلای ۱ را سپاه پاسداران طراحی و در پنج مرحله اجرا کرد.
کد خبر: ۶۷۵۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۴ - 30June 2024

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، «قاسم سلیمانی» خطاب به پاسداران و داوطلبان بسیجی می‌گوید: اگر ما در مهران عملیات نکنیم و مهران را پس نگیریم، دشمن برای عملیات و تصرف شهر‌های دیگر ما گستاخ‌تر خواهد شد. وی آنگاه به پیگیری امام در خصوص حوادث مهران، اشاره می‌کند که در این هنگام فریاد‌های خروشان رزمندگان به آسمان بلند می‌شود: ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند.

عهدی که حاج قاسم با لشکریان ۴۱ ثارالله برای «مهران» بست

شهر مهران که در عملیات والفجر ۳ آزاد شده بود، پس از عملیات والفجر ۸، در اردیبهشت ۱۳۶۵ مورد تعرض ارتش بعثی عراق قرار گرفت و اشغال شد. دو ماه بعد، عملیات کربلای ۱ را سپاه پاسداران طراحی و در پنج مرحله اجرا کرد. در این عملیات تمامی منطقه از جمله شهر مهران، پاسگاه دراجی و قله ۲۲۳ از سلسله ارتفاعات قلاویزان آزاد شدند.

این پیروزی گسترده‌تر از پیش‌بینی قبل از عملیات بود. سرعت پیروزی در این نبرد، تأثیر اقدامات قبلی عراق در دوره دفاع متحرک را خنثی کرد، به‌نحوی‌که ازآن‌پس تحرک دیگری از ارتش این کشور (تا روز‌های پایانی جنگ) مشاهده نشد و ارتش بعثی عراق دوباره در لاک دفاعی فرو رفت.» ۱

** شور و اشتیاق رزمندگان

اما شور و حال و اشتیاق وصف‌ناشدنی رزمندگان اسلام، قبل از شروع این عملیات، یکی از ویژگی‌های بارز این عملیات بود که به یک نمونه از آن اشاره می‌شود: در لشکر ۴۱ ثارالله (ع)، رزمندگان به‌محض دیدن قاسم سلیمانی فرمانده لشکر، او را چون نگین به جمع خود می‌کشند و ضمن ابراز احساسات محبت‌آمیز، فریاد می‌کشند که «فرمانده، فرمانده حمایتت می‌کنیم»، «فرمانده، فرمانده اطاعتت می‌کنیم»، «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند».

آنگاه قاسم سلیمانی خطاب به پاسداران و داوطلبان بسیجی با تحلیل اهداف عراق در حمله به مهران و تصرف آن می‌گوید: «اگر ما در مهران عملیات نکنیم و مهران را پس نگیریم و جواب دندان‌شکن به عراقی‌ها ندهیم، دشمن برای عملیات و تصرف شهر‌های دیگر ما گستاخ‌تر خواهد شد که در این صورت، تبعات بدتری را به دنبال دارد.»

وی آنگاه به پیگیری امام در خصوص حوادث مهران، اشاره می‌کند که در این هنگام فریاد‌های خروشان رزمندگان به آسمان بلند می‌شود که «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند.» متعاقب آن، قاسم سلیمانی اعلام می‌کند: «ما همه با هم پیمان می‌بندیم که تا آخرین نفر و آخرین قطره خون تا آزادسازی کامل مهران و پدافند محکم در منطقه، به عقب برنگردیم.»

منابع:

ا- اطلس جنگ ایران و عراق (فشرده نبرد‌های زمینی)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم، ۱۳۹۹، صفحه ۶۱،

۲-حاجی خداوردی خان، مهدی، روزشمار جنگ ایران و عراق: آزادسازی مهران؛ شکست استراتژی دفاع متحرک عراق (کتاب چهل و دوم-جلد دوم)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تهران،۱۳۹۷، ص ۵۰۹

انتهای پیام/ 112

نظر شما
پربیننده ها